שתף קטע נבחר

מצע העבודה החדש: בלי ירושלים המאוחדת

בפעם הראשונה ירמוז מצע מפלגת העבודה לאפשרות של חלוקת בירת ישראל, במסגרת הסכם עם הפלסטינים. מקורבי מצנע: גם שרון בונה גדר הפרדה בתוך ירושלים. לא צריך לרמות את הציבור

במצע החדש של "העבודה", שיובא השבוע לאישור וועידת המפלגה, לא ייכלל סעיף המבטיח כי ירושלים המאוחדת תישאר בריבונותה של ישראל. בעבודה מסבירים היום (א') כי קבלת מתווה קלינטון והיוזמה הסעודית בשנתיים האחרונות, הן שהביאו למחיקת הסעיף.
מקורביו של יו"ר העבודה הנבחר עמרם מצנע ממעיטים בחשיבות השמטת הסעיף ורואים בכך "ביטוי ליושר אינטלקטואלי". עוד אמרו כי "שרון בונה גדר מפרידה בירושלים בין החלק הערבי של העיר לחלק היהודי. נכון שהוא מכנה את הגדר – גדר ביטחונית, אך כולם יודעים שזה עשוי להיות בתיקונים כאלה או אחרים, קו הפרדה מדיני, ולא צריך לרמות את הציבור".
ראש צוות התגובות בעבודה, יולי תמיר, לא מבינה את חשיבות השמטת הסעיף. "אני נדהמת מהרעש סביב זה", היא אומרת. "היתה החלטה של ממשלת ברק לענות בחיוב ליוזמת קלינטון. החלטה זו לא שונתה על ידי ממשלת הליכוד במשך כמעט שנתיים. עכשיו כשרוצים לעשות ספין – הם כאילו קוראים בתדהמה את הדברים. זה מגוחך, הנושא כבר נדון בממשלה. אלה החדשות הכי ישנות ששמעתי, אחרי שיחות קמפ דיוויד".
במצע החדש נכללות עמדות יסוד של מצנע: שתי מדינות לשני עמים ממערב לירדן, משא ומתן ללא תנאים מוקדמים והפרדה חד צדדית במקרה של כישלון סבב השיחות עם הצד הפלסטיני. על מצע העבודה החדש שוקד צוות בראשות יגאל צחור, אבל גם המחנה הניצי בעבודה תומך בהשמטת הסעיף.
ח"כ ויצמן שירי, איש מחנה בן אליעזר, מאשר ל-ynet: "הרי כבר במתווה קלינטון נכתב שהשכונות הערביות בירושלים יועברו לחזקת הפלסטינים. כל היתר – אלה משחקי מילים בלבד. בשנים האחרונות הוכח שמצע מפלגה טוב כהצהרה בלבד ואין לו תוקף כשמגיעים לרגע האמת: שרון פועל בניגוד לעמדות המרכז שלו ואומר 'כן למדינה פלסטינית' ובגין עשה שלום עם מצרים וויתר על שטחים, גם בניגוד למצע הליכוד. כולם יודעים שאם ייחתם הסכם – לא נחזיק בכל ירושלים".

עוד במצע: חסימת הכספים לש"ס

במצע המתגבש ישנו סעיף נוסף המעורר עניין: בפרק העוסק בחינוך, יש הצעה לאסור את תזרים הכספים במשא ומתן קואליציוני – מתוך כספי משרד החינוך. משמעות הסעיף היא עצירה מוחלטת של הכספים ה"דולפים" מתקציב החינוך לש"ס ולרשת החינוך "אל המעיין".
בעבודה מציעים לחוקק את "חוק יסוד: החינוך", שיבטיח שיוויון בהוצאה לנפש על חינוך בישראל ויאסור להתמקח על תקציב החינוך או להכניס בו שינויים במסגרת הסכמים קואליציוניים.
"מה שעושה שרת החינוך היום זה לקבוע חלוקה שווה, אך בחלוקה הסופית היא מפזרת כספים לכל מיני גופים וכל הדיון על שיוויון לא שווה שום דבר", מסבירים בצוות הניסוח. "אנחנו נמנע את אי השיוויון בחקיקה מסודרת שתעצור את הזרמת הכספים האלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים זיו
מצנע. מצע חדש
צילום: חיים זיו
צילום: ערוץ 2
שירי. זה מתווה קלינטון
צילום: ערוץ 2
מומלצים