שתף קטע נבחר

יוזמה חשאית: ראשי ערים ישראלים ופלסטינים נועדו ברומא

עושים שלום מוניציפאלי? ראש עיריית רומא הזמין את ראשי הערים של אשדוד, ראשון לציון ורעננה לפגישה חשאית עם ראשי הערים משכם, חאן יונס וקלקיליה; היוזמה: של מכון פרס לשלום

פירסום ראשון: שלושה ראשי ערים מישראל נועדו לאחרונה באיטליה עם עמיתים פלסטינים, כך נודע ל-ynet. מדובר בראש עיריית אשדוד, צבי צילקר, ראש עיריית ראשון לציון, מאיר ניצן וראש עיריית רעננה, זאב בילסקי.
השלושה יצאו לאחרונה לאיטליה בהזמנת ראש עיריית רומא, כאשר במקביל הגיעו לעיר שלושה ראשי הערים של שכם, חאן יונס וקלקיליה. ככל הידוע, מאחורי המפגש עומד "מרכז פרס לשלום" ואת ראשי הערים מלווה מנכ"ל המרכז, אורי סביר. ראש עיריית חאן יונס הכחיש כי השתתף בפגישה ואמר ל-ynet כי לא ביקר ברומא ובתקופה בה מדובר הוא שהה בצרפת.
על פי המידע שהגיע ל-ynet, ראש עיריית רומא הזמין את ששת ראשי הערים למה שכינה "מפגש הידברות ושלום", מתוך אמונה שהידברות בין שני עמים מתחילה למטה, ולאו דווקא מהדרגים הגבוהים. ראשי הערים הישראלים נבחרו בקפידה. הם משמשים בתפקידם מזה זמן רב וצברו ניסיון רב. כמו כן הם מייצגים בדיעותיהם את שלושת הזרמים העיקריים של הקשת הפוליטית בישראל - צילקר נבחר כמייצג הליכוד, ניצן כמייצג העבודה ובילסקי מייצג עמדות מרכזיות. השלושה שבו ארצה היום (ד').
לשכותיהם של ראשי הערים עשו מאמצים כדי להסתיר את דבר הנסיעה. מעיריית אשדוד נמסר בתגובה: "ראש העיר נמצא בחופשה פרטית". איש מלשכתו לא היה מוכן לפרט מעבר לכך. עוד נודע שממלא מקומו של ראש העירייה, שמעון כצנלסון, קיבל את ההודעה כי עליו להחליף אותו בצורה עקיפה, ומבלי שקיבל הסבר לסיבת היעדרותו של צילקר.
גם בראשון לציון הופתעו מנסיעתו הפתאומית של ניצן לרומא ורבים כלל לא יודעים על נסיבות הנסיעה. מקורביו ידעו לספר שבשבוע שעבר רמז על "שליחות מדינית" אותה הוא עומד לבצע באיטליה. גורמים פוליטים בעיריית ראשון לציון אמרו שניצן אמר לפני נסיעתו: "ליוזמה דווקא יש סיכוי טוב, אולם אסור שהיא תדלוף לתקשורת".
במרכז פרס לשלום בחרו שלא לאשר וגם לא להכחיש את דבר היוזמה והנסיעה. העוזרת של אורי סביר השיבה לשאלת ynet בדבר העדרותו ואמרה שהוא "נמצא בפגישות ובנסיעות רבות ברומא".
גורמים בסביבת ראש הממשלה הבהירו כי במידה וראשי העיר לא נפגשו עם גורמים עוינים או עם סוכני אויב, אין טעם לפגם בפגישה. "זכותם להידבר, עליהם רק לוודא שלא מדובר במלכודת פתאים", ציינו הגורמים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"שליחות מדינית". מאיר ניצן
ארכיון ידיעות
חשש מפגיעה פיזית. צבי צילקר
ארכיון ידיעות
מומלצים