שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  שולמית אלוני הקרינה את "ג'נין ג'נין" באוניברסיטת ת"א

  מהומה התחוללה מחוץ לאולם בו הוקרן הסרט. סטודנטים: "הקרנת הסרט בקורס חובה - זו כפייה"

  סרטו השנוי במחלוקת של מוחמד בכרי, "ג'נין, ג'נין", הוקרן אחר הצהרים, במסגרת קורס "זכויות אדם" שמעבירה שולמית אלוני בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, למרות מחאות חלק מהסטודנטים. הסרט, שנפסל להקרנה ולשידור על-ידי המועצה לביקורת סרטים בשבוע שעבר, מביא את עדויות תושבי מחנה הפליטים ג'נין.
  אחר הצהרים פתחה אלוני את השיעור בהקרנת הסרט במטרה לקיים דיון על מקומה של הצנזורה בעידן המודרני ולעסוק בין היתר בגבולות חופש הביטוי. מחוץ לכותלי הכיתה בה התקיימה ההקרנה התחוללה מהומה ונשמעו קריאות של סטודנטים להפסקת הקרנת הסרט. מצד שני, הגיעו להקרנה לא מעט סטודנטים שאינם רשומים לקורס של אלוני וביקשו לצפות בסרט - רובם נותרו בחוץ.
  "הודיעו לנו על ההקרנה כבר בתחילת השבוע", מספרת רוני מלקאי, תלמידת הקורס. "היו הרבה מאוד אנשים שרצו להיכנס להקרנה ובחוץ היו גם כאלה שטענו שמדובר בהקרנה בלתי חוקית מכיוון שהצנזורה פסלה את הסרט. אני מכירה סטודנטים שלא הגיעו להקרנה כמחאה ואחרים שאמרו שהקרנת הסרט במהלך שיעור חובה היא סוג של כפייה מכיוון שאי נוכחות בשיעור יכולה לפגוע בסטודנטים בשעת מבחן. לדעתי היו צריכים להקרין את הסרט מחוץ לשיעורי החובה. אני הגעתי כי עניין אותי לדעת על מה כל המהומה".
  שולמית אלוני אמרה ל-ynet: "מבחינת החוק אין כל בעיה להקרין את הסרט במסגרת שיעור באוניברסיטה. על זה בדיוק מדבר סעיף 4 של החוק המתייחס להקרנות במסגרת לימוד אקדמי. סרטו של בכרי הוא סרט לא דוקומנטרי שנותן לנו לשמוע את קולו של האחר. קשה לי להבין איך העם שלנו, שהתנסה בכך שעם שלם טען 'לא שמענו, לא ראינו' מתעקש להשתיק את הסרט. יש שאומרים שמדובר בסרט חד-צדדי, אני אומרת שזה לא פחות חד-צדדי מהסרט שראינו בטלעד ושהראה את חיילי צה"ל בג'נין מבלי להראות כלל את הפלסטינים. בעיני, מה שחשוב בסרט הוא הניסיון לאפשר לנו לשמוע את הקול של האחר, ואת זה אני אומרת כשולמית אלוני ולא כמורה בפקולטה למשפטים. תחת כובע המורה למשפטים הכוונה היתה לקיים דיון בשאלה האם יש עדיין מקום לאכיפת חוק מנדטורי משנת 1927 שחוקק על-ידי הבריטים. האם יש מקום לצנזורה כשהשמים מעלינו פתוחים. שאלה נוספת שעלתה היא אם אי הקרנת הסרט בארץ, כשהוא מוקרן בעולם, משרתת את מדינת ישראל או פוגעת בה. מעבר לכך, מחובתי לומר שחברה דמוקרטית שלא מוכנה לשמוע את מצוקותיו של האחר, מעוררת דאגה".
  תגובת דוברת אוניברסיטת תל-אביב, אורלי פרומר: "מדובר בקורס סגור ששולמית אלוני מעבירה בפקולטה למשפטים. מכיוון שמדובר בקורס סגור, זו היתה הקרנה למטרת לימודים ואין שום מגבלה על-כך. אוניברסיטת תל-אביב מאפשרת חופש אקדמי במסגרת הקורסים שלנו".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מתוך "ג'נין, ג'נין". הקרנה חוקית
  שולמית אלוני. "חובתי לומר"
  לאתר ההטבות
  מומלצים