שתף קטע נבחר

מפת הדרכים לא תפורסם עד אחרי הבחירות

האמריקנים לחצו על נציגי הרביעיה הבינלאומית והתוכנית לשלום במזרח התיכון תפורסם רק אחרי הבחירות; האירופים והפלסטינים סבורים שיש לפרסמה כבר עכשיו, כדי שציבור הבוחרים בישראל ידע מה צופן העתיד המדיני. בהודעה משותפת קראו הנציגים ל"הפסקת אש מיידית וכוללת"

הרביעיה הבינלאומית, הכוללת נציגים מארה"ב, האיחוד האירופי, האו"ם ורוסיה, נועדה אתמול (ו') עם הנשיא ג'ורג' בוש ומזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול בוושינגטון, לדיון על "מפת הדרכים" - תוכנית השלום למזרח התיכון. בתום הפגישה פרסמה הרביעיה הודעה משותפת לפיה לא תפרסם לפי שעה את תוכן מפת הדרכים משום שאינה מוכנה לפרסום עדיין. עם זאת ציינו הנציגים שהם מסכימים על 99.5 אחוזים מהתוכנית. גם ארה"ב הביעה תמיכה בתוכנית. הנשיא בוש הצהיר שהוא מחוייב להשלמת המפה ולהשלמת תהליך השלום.
בהודעתם המשותפת קראו נציגי הרביעיה ל"הפסקת אש מיידית וכוללת בין ישראלים לפלסטינים". לדבריהם, לאחר שיעצרו הפלסטינים את פיגועי הטרור, על ישראל לסגת מהשטחים אליהם נכנסה מאז תחילת האינתיפאדה באוקטובר 2000.
במהלך הפגישה אמר בוש כי "זהו אינטרס משותף לכל הצדדים שתהיינה שתי מדינות לשני עמים שיחיו בשלום אחת לצד השנייה".
הרביעיה היתה צפויה להציג את עיקרי המפה אתמול, בתום הפגישה אולם נמנעה לבסוף מלעשות זאת, בין השאר בעקבות לחץ ישראלי. העמדה האמריקנית גורסת שיש להמתין עם חשיפת התוכנית עד אחרי הבחירות בחודש הבא.
רוב חברי הרביעיה - האיחוד האירופי, הרוסים והאו"ם - רצו בפרסום המפה, אולם מאחר שארה"ב ביקשה למנוע את הפרסום כעת, ומאחר שהרביעיה היא גוף המבוסס על הסכמה פה אחד, הנוסח לא פורסם. עוד לפני הפגישה אמר מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, שהוא סבור שיש לפרסם את התוכנית בהקדם האפשרי.

אכזבה באירופה וברשות הפלסטינית

האירופים סבורים שיש לפרסם את התוכנית כבר עכשיו כדי לאפשר לאזרחי ישראל ולפלסטינים להבין מה צופן להם עתידם. "חשוב מאוד שהבוחרים בישראל ידעו מה חושב העולם על המצב" אמר שר החוץ הדני, פר סטיג מולר, בשם נשיאות האיחוד האירופי בתחילת השבוע.
גם הפלסטינים מחזיקים בדעה זו, וקוראים לפרסם את התוכנית מוקדם ככל הניתן. "ההחלטה לדחות את הפרסום תוביל לואקום פוליטי ולמדיניות של אי-עשייה", אמר חבר הקבינט הפלסטיני, סאיב עריקאת. "על התוכנית להתפרסם כדי שהישראלים יוכלו לבחור בין שלום המבוסס על הקווים שהיא מתווה ובין המשך המצב הנוכחי - אינתיפאדה וכיבוש", הוסיף עריאקת.
גם נביל אבו רודיינה, יועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הביע אכזבה מההחלטה. רודיינה אמר כי החלטת הרביעיה לדחות את פרסום מפת הדרכים עד לאחר הבחירות בישראל - נבעה מלחץ ישראלי "ואיננה משרתת את תהליך השלום או השבת הסדר לאזור". רודיינה אמר עוד כי הוא מאוכזב שהפגישה לא הסתיימה בדרישה מישראל לסגת משטחי הרשות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
הלחץ הניב תוצאות. פאוול עם שר החוץ הרוסי וקופי אנאן (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים