שתף קטע נבחר

פעיל הליכוד זכה במכרז ביטחוני - בלי שניגש אליו

שלומי עוז, בעל עבר פלילי, סייע לעומרי שרון ולסילבן שלום בבחירות הפנימיות בליכוד. במקביל, זכתה חברה הקשורה אליו במכרז האבטחה הגדול ביותר בתולדות המדינה – בהיקף של 250 מיליון שקל – על אף שלא ניגשה כלל למכרז ולא עמדה בשני תנאים מפורשים בו. הסיפור פורסם ב"ידיעות אחרונות" ובחדשות ערוץ 2

באותם ימים שבהם סייע פעיל הליכוד בעל העבר הפלילי שלומי עוז לעומרי שרון ולבכירים נוספים בליכוד להתברג ברשימת המפלגה לכנסת, זכתה חברה הקשורה אליו במכרז האבטחה הגדול ביותר בתולדות המדינה – בלי שכלל ניגשה אליו ובלי שעמדה בתנאי הסף.
ממסמכים שהגיעו ל"ידיעות אחרונות" מתברר כי חברת "צוות ביטחון", שעוז היה אחד מבעליה בעבר וכיום רשומה אשתו כבעלת מניות באחת מהחברות הקשורות אליה, זכתה במכרז לאבטחת מסופי הגבול היבשתיים של ישראל במשותף עם חברה נוספת – למרות שלמעשה כלל לא ניגשה למכרז.
עוז, שהורשע בעבר בקשירת קשר לסחיטה באיומים במסגרת פרשת האחים אלפרון מתחילת שנות ה-90', פעל בבחירות הפנימיות בליכוד עבור עומרי שרון ועבור שר האוצר סילבן שלום. את המטה הפוליטי של שלום בבחירות הפנימיות בליכוד ריכז אחיו, צבי שלום, המכהן כיו"ר רשות שדות התעופה. ארז חלפון, מי שהיה בעבר סמנכ"ל "צוות ביטחון", משמש כיום כרכז סיורי השטח של משרד ראש הממשלה.
בשבוע שעבר החליטה ועדת המכרזים העליונה של רשות שדות התעופה כי חברת "צוות ביטחון", המספקת בין השאר שירותי אבטחת אירועים לליכוד ולמשרד ראש הממשלה, היא הזוכה במכרז שהיקפו נאמד בכ-250 מיליון שקל למשך חמש השנים הבאות. לפי גורמים בענף האבטחה מדובר במכרז הגדול מסוגו שנערך אי פעם על ידי רשות שדות התעופה.
במהלך נובמבר פרסמה הרשות את המכרז ובו פנתה לחברות שמירה וביקשה הצעות מחיר. את מסמכי המכרז רכשו יותר מעשרים חברות בתחום. אל השלב הסופי הגיעו רק חמש חברות: "שמירה וביטחון", "מיקוד אבטחה", "השמירה", "מודיעין אזרחי" ו"שלג לבן". חברת "צוות ביטחון" כלל לא ניגשה למכרז. חמש החברות הוזמנו ל"כנס מציעים", שבמסגרתו ניתנו הבהרות לגבי תנאי המכרז. בשלב זה היה ברור כי חברת "שלג לבן" לא תעמוד בתנאי הסף של המכרז, כיוון שמחזורה הכספי היה נמוך מהמחזור המינימלי שנקבע כתנאי להשתתפות, וכן ניסיונה בתחום השמירה נופל בהרבה מניסיונן של יתר החברות המשתתפות.
במסמכי המכרז נקבע כי "מציע אשר לא ישתתף במפגש המציעים מכל סיבה שהיא לא יהיה רשאי להגיש הצעתו, ואם עשה כן תיפסל הצעתו על הסף". עוד נקבע, כי "הזוכה במכרז מתחייב שלא להוסיף או לצרף שום שותף או ליצור תאגיד אחר לשם קבלת זכויותיו לפי החוזה". אולם למרות שני תנאים אלה, שלושה ימים בלבד לפני מועד פתיחת המעטפות, ובהן ההצעות שהגישה כל אחת מהחברות, שלחה הנהלת רשות שדות התעופה מכתב לארבע מתוך החברות המשתתפות, שבו הודיעה כי חברת "צוות ביטחון" הצטרפה לחברת "שלג לבן" וביחד יוכלו לעמוד בתנאי הסף.
גורם משפטי במגזר הציבורי אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" כי מכיוון שמדובר בשינוי מהותי בתנאים המקדמיים של המכרז, היה על הרשות לפרסם את השינוי במודעה בעיתונות ולדחות את מועד סגירת המכרז כדי לאפשר לכל החברות אשר רכשו את מסמכי המכרז להיערך בהתאם. אולם ברשות הסתפקו בהודעה לארבע חברות בלבד.
בשבוע שעבר נודע כי למרות אי העמידה בתנאים זכו "שלג לבן" ו"צוות ביטחון" במשותף במכרז. מעיון במסמכי המכרז עולה כי בישיבת ועדת המכרזים שבה הוחלט על הזוכים לא נוהל פרוטוקול מסודר כמתחייב בחור.
דובר רשות שדות התעופה, פיני שיף, סירב למסור את מסמכי ועדת המכרזים לעיון "ידיעות אחרונות" בטענה כי עקב כוונתה של אחת החברות שהפסידו לנקוט הליכים משפטיים, "לא ניתן בשלב זה למסור פרטים נוספים כדי לא לפגוע בזכויות הרשות במסגרת ההליך המשפטי".

תגובות

מחברת "שלג לבן" נמסר בתגובה לדברים, כי החברה פנתה ל"צוות ביטחון" לאחר שאושרה בקשתה לצרף שותף נוסף כדי לעמוד בתנאי הסף של המכרז לרשות שדות התעופה.
עו"ד גדעון כהן מוסיף מטעם החברה: "זכינו במכרז בזכות הנתונים שהצגנו. מרשתי מעולם לא הכירה את אותו שלומי עוז ולא היתה ערה לכל קשר, אם קיים, בינו לבין צוות ביטחון. מרשתי זכתה במכרז כדת וכדין, וללא כל סיוע של גורם מפוקפק זה או אחר".
ואילו שלום עמר, מנכ"ל חברת "צוות ביטחון" מסר בתגובה: "הניסיון לטעון במסגרת ההתנגחות הפוליטית כאילו חברת צוות ביטחון זכתה במכרז עקב קשרים פוליטים היא השמצה פרועה שאינה מבוססת על עובדות. החברה מבהירה כי היא שוקלת נקיטת הליכים משפטיים, לרבות תביעות בגין לשון הרע כנגד כל כלי תקשורת שטען כאילו זכתה במכרז עקב קשרים פוליטים או השפעה בלתי הוגנת של מאן דהוא".
מרשות שדות התעופה נמסר: "ממסמכי המכרז, כפי שהוגשו על ידי הזוכה/ים, מהתצהירים שהוגשו על ידו, ומהרישומים ברשם החברות, אין כל איזכור שהוא, לא כבעלים ולא כמנהלים, לגורם אשר שמו הוזכר באמצעי התקשורת. במידה ויגיע לידיעת הרשות מידע מוצק, הניתן לאימות, בדבר קשר בין גורמים עבריינים לזוכה במכרזיה, תנקוט הרשות בכל ההליכים האפשריים, העומדים לרשותה על פי החוק, בכדי למנוע זאת, נחרצות".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
שלומי עוז
צילום: שאול גולן
צילום: מיכאל קרמר
עמרי שרון. קיבל סיוע?
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים