שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  פסיקה: הג'אווה תשולב ב-Windows

  ניצחון משמעותי ביותר ל"סאן": שופט בית המשפט המחוזי בארה"ב הוציא צו מניעה זמני שמחייב את מיקרוסופט לשלב את הג'אווה של "סאן" במערכת ההפעלה Windows. הפסיקה עשויה להיות בעלת השלכות על כל שוק המיחשוב

  ניצחון משמעותי לסאן מיקרוסיסטמס במסגרת מאבקה המשפטי הממושך במיקרוסופט. שופט בית המשפט הפדרלי בבלטימור הורה אתמול (ב') למיקרוסופט לשלב את הגירסה המעודכנת של פלטפורמת הג'אווה המתחרה בתוך מערכת ההפעלה Windows למחשבים אישיים.
  השופט המחוזי פרדריק מוץ נענה לבקשת סאן והוציא צו מניעה זמני שכופה על מיקרוסופט לשלב את תוכנת הג'אווה (JVM) במערכת ההפעלה Windows XP והורה לענקית התוכנה לתמוך בג'אווה של סאן בדפדפן "אינטרנט אקספלורר".
  נוסף על כך, מוץ נענה לבקשת סאן לאסור על מיקרוסופט להפיץ את הגירסה שלה לתוכנת הג'אווה, שהותאמה לפעול ב-Windows בלבד. סאן טענה כי מיקרוסופט ביצעה שינויים בשפת הג'אווה שלה בניגוד לתנאי הרישיון ביניהן.
  הפסיקה תקל על גולשים לגשת לדפי אינטרנט ויישומים הדורשים שימוש בג'אווה, בהם משחקים מקוונים, צ'טים ועוד. צו המניעה הזמני יישאר בתוקף בעוד שני הצדדים יציגו את עמדותיהם במשפט עד למתן פסק דין או הסדר.

  המטרה: לקדם את התחרות בין הג'אווה ל-NET.

  מוץ קבע כי מיקרוסופט ניצלה לרעה את המונופול שלה בתחום מערכות ההפעלה למחשבים אישיים כדי לקבוע תנאי שוק בהם היא נהנתה מיתרון בלתי הוגן. בפסיקה בת 42 עמודים הוא מסביר כי העניק לסאן את צו המניעה כדי לקדם את התחרות בין פלטפורמת הג'אווה של סאן ל-NET., אסטרטגיית שירותי הרשת של מיקרוסופט.
  "אם לא הייתי מוציא את צו המניעה, סאן הייתה מאבדת את יכולתה להתחרות בשוק", כתב השופט, ""אם השוק יטה לטובת ה-NET., סאן עלולה להיפגע במידה ניכרת ולא תזכה לפיצוי הולם על הנזקים שיגרמו לה", קבע.
  הוא ציין כי יש "סיכוי מהותי" לכך שבית המשפט יעגן את צו המניעה בפסק הדין הסופי במשפט, והתייחס לצעד זה כ"פתרון פשוט ואלגנטי שעשוי למנוע ממיקרוסופט יתרון בלתי הוגן בתחום האינטרנט ושירותי הרשת".

  מאבק משפטי ארוך שנים

  המאבק המשפטי בין סאן ומיקרוסופט נמשך זה כמה שנים. סאן הגישה את התביעה בחודש מרץ, 2002, לאחר שהאחרונה הפיצה את מערכת ההפעלה Windows XP באוקטובר, 2001, ללא תוכנת הג'אווה של סאן. תוכנת Java Virtual Machine (ובקיצור, JVM) מאפשרת לגולשים לגולשים לראות יישומים של ג'אווה שמשולבים באתרי אינטרנט רבים (בדרך כלל מדובר ביישומים אינטראקטיביים).
  סאן טוענה כי מיקרוסופט הסירה את תמיכה המלאה בג'אווה כדי לנקום בה לאחר שמילאה תפקיד מרכזי במשפט ההגבלים העסקיים שניהל נגדה הממשל האמריקאי, וכדי לדחוק את רגליה ממערכת ההפעלה Windows, שמותקנת ביותר מ-90 אחוז מהמחשבים בעולם.
  מבקרי רדמונד טענו כי כעת, כאשר מיקרוסופט מקדמת את טכנולוגיית ה-NET., המבוססת על שפת XML ו-C# ותומכת בג'אווה באופן חלקי בלבד, לא מן הנמנע שהחליטה להוציא את הג'אווה מ-Windows XP כדי לפגוע בפלטפורמת ה-J2EE, שמתחרה בדוט נט ומבוססת על שפת הג'אווה.
  מיקרוסופט טענה כי החליטה לא לשלב את תוכנת ה-JVM של סאן ב-Windows XP, כדי לא להפר הסדר משפטי שחתמה עם סאן מיקרוסיסטמס בחודש ינואר 2001. על פי ההסדר בין שתי החברות, מיקרוסופט יכולה להמשיך ולהשתמש בגרסאות קודמות של קוד הג'אווה במוצריה במשך שבע שנים אך לא התחייבה להמשיך ולעשות זאת.

  תביעה בסך מיליארד דולר

  נוסף על כך, סאן מבקשת מבית המשפט לפסוק כי על מיקרוסופט לחשוף את הקוד של הדפדפן אינטרנט אקספלורר, תוכנת השרת IIS וסביבת העבודה (framework) של טכנולוגיית הדוט נט. סאן גם דורשת ממיקרוסופט פיצוי כספי על הנזק שנגרם לה כביכול בשיעור של כמיליארד דולר.
  מיקרוסופט החליטה השנה להחזיר את הג'אווה ל-Windows XP ושילבה את הגירסה שלה לתוכנה בחבילת העדכון הראשונה ל-Windows XP. עם זאת, במיקרוסופט הדגישו כי הג'אווה תשולב ב-Windows רק עד שנת 2004 ולאחר מכן התמיכה בה תוסר.
  הגירסה של מיקרוסופט פותחה ב-1997 ומבוססת על גירסה 1.1.4 של הטכנולוגיה. מדובר בתוכנה מתקדמת פחות ומועדת יותר להתרסקויות. ענקית התוכנה לא קיבלה את דרישת סאן לשלב גירסה עדכנית של התוכנה. בשלב זה, גולשים שרוצים להשתמש בגירסה העדכנית של ג'אווה חייבים להורידה כקובץ גדול מהאינטרנט – הליך מסורבל וארוך עבור גולשים שמחוברים בחיוג טלפוני. סאן טוענת כי עשרות מיליוני גולשים שהם משתמשים פוטנציאליים לא טורחים לעשות זאת.
  סאן מתמודדת בשנה האחרונה עם תחרות גוברת וסימני ההאטה, שפגעו במכירות סאן שרתי מחשב יקרים. במהלך השנה האחרונה, החברה פיטרה אלפי עובדים ומחיר המנייה שלה צנח. בעוד הרווחים משילוב הג'אווה ב-Windows אינם ישירים (התוכנה מופצת ללא תשלום), סאן מאמינה כי תצליח למכור יותר שרתי מחשב, תוכנה, מערכות הפעלה ושירותים אם הג'אווה תהפוך פופולרית יותר.

  פסיקה מרחיקת לכת

  ההחלטה של מוץ להיענות לבקשת "סאן" ולהוציא צו מניעה מרחיקת לכת במיוחד, בהתחשב בכך ששופטת קולין קולאר קוטלי דחתה בקשה דומה במסגרת תביעה נפרדת של משרד המשפטים האמריקאי נגד מיקרוסופט.
  בעקבות דיוני שימוע שערכה מוקדם יותר השנה, השופטת קולאר-קוטלי דחתה דרישה של תשע מדינות בארה"ב לחייב את מיקרוסופט לשלב את הג'אווה ב-Windows וסירבה להיענות לבקשתן להטיל על ענקית התוכנה מגבלות נוספות. תחת זאת, השופטת ביכרה לאשר את ההסדר בין מיקרוסופט למשרד המשפטים כמעט כלשונו.
  בניגוד לקולאר-קוטלי, השופט מוץ קבע כי היה עליו "לשקול את ההשלכות העתידיות של הפרות החוק שביצעה מיקרוסופט בעבר. "מיקרוסופט, סאן וקהילת המפתחים מתבוננות לעתיד, ובמטרה לקבוע אם צו מניעה הכרחי במקרה זה, על בית המשפט גם להתבונן אל העתיד", כתב בהחלטתו.
  אמנם, מוץ ציין בפסיקתו כי היה דוחה בקשה דומה אילו דן במשפט ההגבלים העסקיים של הממשל האמריקאי נגד מיקרוסופט, אך התביעה הספציפית של "סאן" נגד מיקרוסופט היא מקרה שונה, לדעתו, המייצג עוול פרטי שנגרם ל"סאן".
  במהלך דיונים מקדימים להוצאת הצו שנערכו החודש בבית המשפט, מוץ השווה בין התנהגותה של מיקרוסופט כלפי סאן לתקיפת המחליקה האולימפית ננסי קריגן על ידי בעלה לשעבר של מתחרתה, טוניה הרדינג.
  "מדובר בהחלטה מרחיקת לכת", אמר ארנסט גלהורן, פרופ' למשפטים מאוניברסיטת ג'ורג' מייסון. לדבריו, ההשלכות של צו המניעה עשויות להיות משמעותיות אף יותר מהפסיקה הסופית במשפט. "ההערכה המוקדמת דיברה על כך שהשופט לא יוציא את צו המניעה לבקשת סאן וכי מיקרוסופט תנצח במשפט", אמר גלהורן לסוכנות הידיעות רויטרס, "שופט לא מוציא צו מניעה כזה ללא מחשבה מעמיקה".
  דובר מיקרוסופט מסר כי החברה תערער על הפסיקה לבית המשפט לערעורים ותבקש לזרז את הדיון בעתירה. "ברור שאנחנו מאוכזבים מהפסיקה", מסר הדובר, ג'ים דסלר.
  משתמשי Windows לא יוכלו להשתמש בתוכנת הג'אווה המעודכנת מיד. על פי ההחלטה, סאן ומיקרוסופט חייבות להיפגש עם מוץ בחודש ינואר כדי לדון בפרטי צו המניעה, שיתפרסם בחודש ינואר. לרשות מיקרוסופט יעמדו 90 יום לציית לו.

  הצרות המשפטיות של מיקרוסופט

  צרותיה המשפטיות של מיקרוסופט לא הסתיימו עם אישור ההסדר בין ענקית התוכנה למשרד המשפטים האמריקאי בחודש שעבר. בעקבות הרשעת מיקרוסופט בהפרת חוקי ההגבלים העסקיים בארה"ב. סאן, AOL טיים ורנר ו-Burst.com הגישו תביעות נגד מיקרוסופט בשנה שעברה. ראוי לציין, כי פרדריק מוץ הוא השופט גם בשני המשפטים האחרונים ולכן לעמדתו במשפט של סאן עשויה להיות השלכה מכרעת גם על מהלכם.
  כמו כן, נגד מיקרוסופט תלויה תביעה ייצוגית של צרכנים ברחבי ארה"ב שטוענים כי נפגעו מהתנהגותה האנטי תחרותית של ענקית התוכנה.המשפט הזה יתחיל בבית משפט פדרלי בסן פרנסיקו בחודש פברואר.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אתר סאן
  סאן sun
  צילום: אתר סאן
  מיקרוסופט לוגו חדש microsoft
  מומלצים