שתף קטע נבחר

ברקה לליברמן: אתה החמאס של ישראל

ויכוח סוער, מלווה בחילופי דברים קשים, התפתח בין חברי ועדת הכנסת לח"כ ברקה, בעקבות דבריו על תמיכת ערביי ישראל באינתיפאדה. ח"כ ליברמן הציע לשלול ממנו את זכות הדיבור. ח"כ פינס ניסה לשכנעו להתנצל, אבל הוויכוח יצא מכלל שליטה, ויו"ר הוועדה החליט להפסיק את הישיבה באמצע

ישיבת ועדת הכנסת הפכה היום (יום ב') לדיון סוער וקולני על דבריו של ח"כ מוחמד ברקה (חד"ש) לפני כמה ימים בביר-זית, שם קרא לערביי ישראל להצטרף לאינתיפאדה הפלסטינית. ברקה טוען כי דבריו תורגמו שלא כהלכה, וכי אינו מסית לאלימות, אך חברי הכנסת מהימין סבורים כי הוא "נעשה מסוכן מיום ליום".
יו"ר סיעת ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, הגיש לוועדה בקשה לשלול את זכות הדיבור, במשך מושב שלם, מחבר כנסת שמתבטא בצורה שאינה עולה בקנה אחד עם שבועת האמונים למדינת ישראל.

"מקהלות גזעניות"

ברקה פתח את הישיבה בתגובה על דבריו של ליברמן אתמול בראיון לערוץ 1, לפיהם דווקא ברקה, שגדל על ברכי המפלגה הקומוניסטית, צריך לדעת שבמדינות קומוניסטיות היו מציבים לפניו כיתת יורים, אם היה מתבטא כפי שהתבטא. "אין לי שום עניין להשתתף במקהלות גזעניות, שמדברות על כיתות יורים", צעק.
יו"ר הוועדה, חבר הכנסת סאלח טאריף (ישראל אחת), התאמץ להרגיעו, ואמר לו בטון מפייס:"כידיד אני אומר לך, לא אהבתי את דבריך ומוטב לא לומר דברים כאלה". "למה אתה לא מגיב על מה שליברמן אמר?", שאל ברקה וחבר הכנסת שאול יהלום (מפד"ל) תמה: "לך עוד יש טענות?" "ועוד איך", אמר ברקה.
ליברמן החל להציג את דרישתו לשלילת זכות הדיבור, ונקטע שוב ושוב על ידי ברקה, שאמר: "אני לא אהיה פה שק חבטות של אף אחד. ליברמן יעשה לי פה בית משפט שדה?". חבר הכנסת ראובן ריבלין (ליכוד) הגיב: "שיתנהג כמו בביר-זית, שם לא שמעתי אותו קורא שום קריאות ביניים".
ליברמן מחה על ישיבתו של ברקה סמוך לפעילי החמאס בביר-זית, וזה קרא לעברו שוב ושוב: "אתה החמאס של ישראל", וזכה לתמיכה מחבר הכנסת אחמד טיבי (תע"ל). כשנדרש ליברמן להתנצל על התבטאותו בעניין כיתת היורים, ענה: "אני לא מתכוון לחזור בי. חבר הכנסת ברקה צריך להגיד כל בוקר תודה שהוא כאן". ברקה התפרץ לעברו: "מי אתה בכלל? הייתי כאן לפניך ואהיה כאן אחריך, לך לעזאזל!". "תלמד את כתבי לנין. אם אתה רוצה אשלח לך אותם", אמר ליברמן. חבר הכנסת יהלום הציע לברקה להתפטר, וזה השיב: "רק אם ציבור בוחרי יבקש זאת, אשקול את העניין".

"לא ייגרע מכבודך אם תתנצל"

בשלב זה, ניסה יו"ר הקואליציה, אופיר פינס (ישראל אחת), להרגיע את הרוחות. "ברקה, אני אומר לך את האמת, אני פשוט לא יודע מה עובר עליך", אמר, "אנחנו נלחמים בכוחות האחרונים שלנו להציל את תהליך השלום, ואתה בא לביר-זית וקורא לערביי ישראל להשתתף באינתיפאדה". ברקה השיב: "האינתיפאדה מתרחשת בשטחים הכבושים", וריבלין התפרץ: "שהמדינה שלך כבשה! המדינה שלך כבשה אותם במלחמת מגן!". "אני רוצה לשחרר את המדינה שלי", אמר ברקה.
פינס הציע לברקה להתנצל. "לא ייגרע גרם מכבודך", אמר, "כולנו התנצלנו על משהו, בשלב כזה או אחר". חבר הכנסת יולי אדלשטיין (ישראל בעלייה) התקומם: "מה זאת הפנייה הידידותית הזאת? מה פתאום לבקש ממנו להתנצל? גם את הדמויות שהוא צולם יושב לידן, של אנשי החמאס, נבקש ממנו לטשטש? אם אנחנו מתייחסים לברקה בידידות, אנחנו לא מבינים את יסודות הדמוקרטיה, ואת ההידרדרות הזאת צריך לעצור. קריאתו לערביי ישראל להשתתף באינתיפאדה זו קריאה לרצח. באינתיפאדה הרי נהרגים אנשים".
בשלב זה, החליט יו"ר הוועדה, טאריף, להפסיק את הדיון לחמש דקות, אך ההפסקה סימנה, למעשה, את סיום הישיבה בטרם עת.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
ברקה. לא אהיה שק אגרוף
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
אתר הכנסת
ליברמן. ברקה צריך להגיד תודה שהוא כאן
אתר הכנסת
ארכיון ידיעות אחרונות
טאריף. מוטב לא לומר דברים כאלה
ארכיון ידיעות אחרונות
יהלום. על ברקה להתפטר
אתר הכנסת
פינס. על ברקה להתנצל
אתר הכנסת
מומלצים