שתף קטע נבחר

900 מעובדי הפועלים נשלחו הביתה

בשעות האחרונות נערכו הפיטורים בסניפי הבנק ברחבי הארץ ובהנהלה הראשית. העובדים דיווחו על מראות קשים של חבריהם שקיבלו את הבשורה המרה ובקריית שמונה אף הוזעקו אנשי מד"א לטפל בשני עובדים שחשו ברע. גורמים המעורים בהליך הפיטורים מותחים ביקורת על כך שהמפוטרים, בהם כמה עשרות מנהלים, אינם מקבלים כל סיוע מיידי מאנשי מקצוע, וזאת מאחר שמרכזי הפרישה המיוחדים יפעלו רק ממחר; ההסתדרות פותחת מוקד סיוע לעובדים

בנק הפועלים פיטר בשעות האחרונות 900 מעובדיו בכל רחבי הארץ. עובדים בבנק מדווחים על כך שבחלק מהסניפים הגדולים פוטרו לעתים אף 5 עובדים. בבנייני ההנהלה הראשית, בה מונה רשימת המפוטרים 200 איש, דיווחו העובדים על מתח רב ועל תמונות קשות של עובדים המקבלים את הבשורה המרה על פיטוריהם.
בסניף הבנק בקריית שמונה של הבנק אף הוזעקו אנשי מגן דוד אדום לטפל בשני עובדים שחשו ברע למשמע הבשורה. ממד"א נמסר, כי העובדים טופלו במקום ולא נזקקו לפינוי לבית-החולים. עובד נוסף בסניף הבנק באלנבי שבתל-אביב חש גם הוא ברע, אך לא נזקק לטיפול רפואי.
בין 900 המפוטרים נמנים כ-70 מנהלים (מנהלי סניפים ואגפים) ועוד כ-100 עובדים הפורשים בסופו של דבר מרצונם.
ביום ו' התכנס הסגל הבכיר של הבנק לדיון מיוחד בקיבוץ שפיים, במהלכו הציגו אנשי מחלקת משאבי האנוש את האופן בו יבוצעו הפיטורים. ל-ynet נודע, כי במהלך האירוע בשפיים, בו השתתפו מנהלי הסניפים, מנהלי האגפים והמחלקות של הבנק (בסך הכל כמה מאות מנהלים), נאמר להם כי כל מנהל אמור לזמן את העובדים שיפוטרו לשיחה אישית, במהלכה ימסור להם את ההודעה.

נותנים מכתב ושולחים את העובד הביתה

ואכן, על פי דיווחים של עובדי הבנק, המנהלים מזמנים את עובדים לשיחות ומוסרים להם את מכתבי הפיטורים. המפוטרים מתודרכים לעזוב את הסניף מיד ולהגיע רק מחר (ב') להנהלת האזור אליו הם שייכים, שם ייפגשו עם אנשי מחלקת משאבי האנוש, שימסרו להם את תנאי הפיטורים שלהם הכוללים חודש נוסף של שכר ושם הם גם יוכלו להפגש עם פסיכולוגים לקבלת סיוע ראשוני. בנוסף ייפתחו מחר בכל אחת מההנהלות האזוריות מרכזי פרישה, שיפעלו במשך כמה חודשים ויכללו ייעוץ פיננסי, סדנה לחיפוש עבודה, שירותי משרד ועוד.
גורמים המעורים במהלך הפיטורים בבנק מותחים ביקורת קשה על האופן בו בוצעו הפיטורים ובעיקר על כך שהעובדים לא זוכים לכל סיוע ראשוני עד מחר ולמעשה משולחים לבתיהם בחוסר ודאות מוחלט. יצויין כי גישה זו אף עומדת בניגוד לגישה בה נהגו חברות שביצעו מהלכים דומים, שם הופנו המפוטרים באופן מיידי לקבלת סיוע מאנשי מקצוע.
עם זאת, יצוין כי בשל אופן הפריסה של בנק הפועלים מדובר במבצע בהיקף נרחב ולצורך הוצאתו אל הפועל גויסה חברת DBM, שכבר צברה ניסיון רב בפיטורים בקנה מידה נרחב. החברה היתה מעורבת, בין היתר, בפיטורים בחברות ההיי-טק הגדולות בישראל כמו קומברס ואמדוקס. בנק הפועלים פועל באמצעות 9 הנהלות אזוריות: 8 פזורות בכל רחבי הארץ ועוד אחת, האחראית על עובדי ההנהלה הראשית, מצויה כאמור בתל אביב.

אלי יונס: נעשה הכל לסייע לחברנו

מנכ"ל בנק הפועלים, אלי יונס, שיגר במהלך היום מכתב לעבדי הבנק ובו הוא כותב: "זהו יום לא קל - יום בו אנו נאלצים לומר שלום לעובדים ולחברים שפעלו בבנק שנים רבות. היום אינני רוצה לעסוק בסיבות, אלא לדבר אליכם כאדם אל רעהו. ההתחבטות שעברנו עד ליום הזה היתה קשה לכל מי שעסק בנושא. ברור לנו שאין מדובר במספרים ואחוזים, אלא באנשים.
"במשך חודשים חיפשנו כל דרך כיצד להקל על כאבם של אלו מהם אנו נפרדים היום. תקוותי כי ההיערכות האנושית שהכנו תשכיל להתמודד עם הבעיות האישיות ולפלס לכל אחד את הדרך הטובה ביותר. הבנק רואה בעובדיו את הנכס החשוב ביותר שלו והטיפול באדם נמצא בעדיפות גבוהה ביותר. התהליך קשה לכולנו ונעשה הכל כדי לסייע לחברנו, ניפרד מהם בכבוד ובתקווה לימים טובים".

ההסתדרות פותחת מוקד חירום

בהסתדרות אמרו בתגובה על הפיטורים בבנק: "נפל דבר בישראל, בנק הפועלים השלים את המזימה שזמם יחד עם ועד העובדים, מאחורי גבה של ההסתדרות ויצר מציאות אכזרית בה בעלי הון דורסניים אינם בוחלים בשום דרך כדי להגדיל את רווחיהם על חשבון העובד הפשוט. מסתבר כי מאחורי דמעות התנין של שרי אריסון מתבצע מעשה אכזרי המביא את עובדי הבנק באמבולנסים לחדרי המיון. כנראה שכל מה שמעניין את אריסון הוא רווח כספי נוסף".
ההסתדרות אף פתחה מוקד חירום משפטי מיוחד, שמספרו 505350 - 800 - 1, שיעבוד 24 שעות והיא קוראת לכל מפוטר לפנות אליו. בארגון גם קוראים לעובדים שלא לחתום על כל מסמך לפני שקיימו התייעצות עם עו"ד מטעם ההסתדרות.
במקביל ממשיכים להיערך בהסתדרות לתחילת צעדי המחאה, שיכללו ככל הנראה את המערכת הבנקאית כולה. הלילה תיערך פגישה בנושא של ראשי הוועדים עם עמיר פרץ, כאשר הוועדים קוראים לפרץ להתייצב ולעמוד באופן אישי בראש המאבק.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנק הפועלים. מראות קשים בסניפים
יונס. יום לא קל לכולנו
מומלצים