שתף קטע נבחר

מופז עירער על פסילת מועמדותו לכנסת

בית המשפט העליון ידון בערעור וב-4 עתירות וערעורים נוספים ביום ג' הקרוב, בהרכב מורחב של 11 שופטים. ההחלטות יתקבלו עוד השבוע

שר הביטחון שאול מופז ערער הבוקר (א') לבית המשפט העליון על החלטת ועדת הבחירות לפסול את מועמדותו לכנסת ה-16 משום שלא עמד בדרישות "חוק הצינון". עמדת הוועדה היתה שמופז לא רשאי לרוץ לכנסת מאחר שלא עברו שישה חודשים מאז השתחרר מצה"ל ועד שפנה לפוליטיקה.
פרקליט מפלגת העבודה, עו"ד אמנון לורך, טען שמופז פרש ב-11 באוגוסט ואילו פרקליטיו של מופז טוענים שפרש מצה"ל ב-9 ביולי. מופז טוען שיש לחשב את "תקופת הצינון" מאז סיים את תפקידו כרמטכ"ל, ולא מאז פשט מדיו.
ערעור זה וארבעה ערעורים נוספים יידונו ביום ג' בבית המשפט העליון ובבג"ץ. הערעורים יידונו בפני הרכב מורחב של 11 שופטים, בראשם נשיא בית המשפט העליון, אהרון ברק. על פי החוק, בית המשפט מחויב לקבל החלטה בכל העתירות והערעורים עד ליום ה'.

ח"כ קליינר: מרזל יהיה חבר כנסת

בפני בית המשפט העליון, שיחזיק בשני כובעים ובחלק מהעתירות יישב כבג"ץ, עומדות גם ההכרעות הבאות: עתירת מפלגת העבודה, המבקשת לפסול את ברוך מרזל מהתמודדות ברשימת חירות לכנסת; עירעורו של ח"כ אחמד טיבי על פסילתו מההתמודדות לכנסת; עירעורו של ח"כ עזמי בשארה על פסילת תנועת בל"ד ופסילתו האישית מהתמודדות; עירעורו של משה פייגלין מהליכוד על פסילתו.
יו"ר חרות, ח"כ מיכאל קליינר, צופה כי בג"ץ יתיר למרזל להיות חבר כנסת. "אני יודע מה השקפתם של רוב שופטי העליון. למרות שהם שמאלנים, אני משוכנע שהם יפסקו לפי אמות מידה משפטיות", אמר. "למרות שיש חשש גדול אצל אנשי, שבית המשפט העליון ילך לפי החלטות השופט מישאל חשין (יו"ר ועדת הבחירות - ס.ש), אבל אני לא מסכים לכך. אלה משפטנים בערכאת ערעור, ושם יבדקו אם ההליך היה תקין ולא נגוע בשיקולים פוליטיים".
גם משה פייגלין, מקום 40 ברשימת הליכוד לכנסת, הגיש ערעור על פסילתו באמצעות עו"ד חגי יקותיאל ועו"ד חיים משגב. "אני טוען", אומר פייגלין, "בניגוד לשופט חשין, שבעבירה שעברתי אין קלון. בעבירה שעברתי יש משום כבוד רב. נאבקתי באוסלו וזהו כבוד ולא קלון. השופט חשין הטיל קלון בפסילתי על הדמוקרטיה הישראלית".

טיבי: "לא אחזור להיות יועצו של ערפאת"

ח"כ אחמד טיבי מתחייב הבוקר כי לא ישוב להיות יועצו של ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, גם אם בית המשפט העליון יחליט לאשר את פסילת מועמדותו.
ח"כ טיבי אמר ל-ynet כי ייאבק על מקומו בכנסת: "הטיעון המרכזי בערעור שהגישו פרקליטיי הוא שההחלטה לגבי היתה לא חוקית ונבעה מרצח אופי שנמשך כשנתיים. הניסיון להדביק לי תמיכה בטרור ובמאבק מזוין הוא ניסיון נואל שלא הוכח ולא רק זה – העובדות אומרות את ההפך. הניסיון להכתיב לי מה לומר ואיך לומר על ידי גוף פוליטי (ועדת הבחירות - ס.ש) הוא דבר שמנהיג לא יכול לקבל".

אם תיפסל סופית, באיזה אופן תמשיך בפעילות ציבורית?

"אם שופטי העליון יסמכו את החלטתם על שיקולים משפטיים בלבד – ההחלטה לפסול אותי תבוטל. אשאר יו"ר תע"ל, לא אחזור להיות יועצו של ערפאת, אמשיך להנהיג את המפלגה מחוץ לכנסת ובמקומי יישב בכנסת עו"ד אוסמה סעדי".

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
ערער. מופז
צילום: ערוץ 2
צילום: אלכס קולומויסקי
אמשיך לעמוד בראשות המפלגה. טיבי
צילום: אלכס קולומויסקי
ארכיון ידיעות אחרונות
אמות מידה משפטיות. קליינר
ארכיון ידיעות אחרונות
מומלצים