שתף קטע נבחר

יועצי שרון: משתמשים בשקרים כדי להחליף השלטון

מכחישים מכל וכל את החשדות שפורסמו בעיתון "הארץ" כי מיליונר מדרום אפריקה סייע לשרון להחזיר חוב שנוצר לאחר פרשת עמותות הליכוד. טוענים: מדובר בהלוואה אישית. השר שטרית והיועץ המשפטי מוחים על הדלפת המסמך. מצנע קרא לרה"מ להתפטר

יועציו של ראש הממשלה אריאל שרון כינסו אתמול (יום ג') אחר הצהריים, מסיבת עיתונאים ואמרו שאין כל בסיס לידיעה על החשדות לפיהן שרון ובניו קשורים לפרשת שוחד והונאה חדשה. עם זאת אישרו היוצעים את העובדות שפורסמו בפרשה, לפיהן קיבל גלעד שרון הלוואה אישית מהמיליונר.
אייל ארד, יועצו של ראש הממשלה, תקף בחריפות את עיתון "הארץ" שפרסם אתמול בבוקר את החשדות. "מדובר בשקרים ובמערכת מאורגנת שמנוהלת על ידי יריביו של ראש הממשלה בניסיון להפילו ולהחליף את השלטון בישראל. הפרסום ב'הארץ' הוא שיא חדש במערכת שמתנהלת מזה שבועיים", הוסיף, "מדובר במערכת של שקרים ודיסאינפורמציה שמטרתה להפיל את הממשלה. מנסים לתפוס שלטון בשקר".
ארד קרא גם ליועץ המשפטי לממשלה להורות על פתיחת חקירה כדי לאתר את האנשים שהדליפו את המידע על החקירה.

החשדות

על פי הפרסום, המתבסס על מסמך של משרד המשפטים, קיבלו בניו של שרון לחשבונם סכום של מיליון וחצי דולרים מהמיליונר סיריל קרן, המתגורר בדרום אפריקה.
הפרשה החלה באוקטובר 2001 כאשר דרש מבקר המדינה מאריאל שרון להחזיר 4.7 מיליון שקלים לחברת "אננקס מחקרים", שהעבירה כספים לקמפיין שלו לראשות הממשלה ב-1999. החברה שימשה לכאורה כחברת קש, שקיבלה תרומות בניגוד לחוק.
מהמסמך עולה כי לצורך החזרת הסכום לקח בנו, גלעד, הלוואה בבנק לאומי. כדי להחזיר אותה לקחו גלעד ועמרי שרון הלוואה נוספת מבנק דיסקונט. הלוואה זאת התאפשרה, על פי החשד, לאחר שקרן העביר לחשבונם כ-1.5 מיליון דולר. הסכום שימש בטוחה להלוואה השנייה שלקחו האחים, ושבאמצעותה פרעו את הראשונה. על פי החשד, ראש הממשלה לא דיווח בחקירתו במשטרה באפריל על קבלת הכסף מקרן ואף לא מסר על כך למבקר המדינה.
מלשכת ראש הממשלה נמסר: "בניגוד לטענות המועלות בכתבה, הכסף שהחזיר ראש הממשלה ניתן כהלוואה על ידי שיעבוד על חוות השקמים". קרן הודה בראיון ל"קול ישראל" כי הוא ידיד של ראש הממשלה, וטען כי הוא אינו מתערב בפוליטיקה בישראל.

הלוואה אישית

עו"ד יורם ראבד, פרקליטו של גלעד שרון בנו של ראש הממשלה, הציג במסיבת העיתונאים מסמכים לפיהם הכסף שקיבל גלעד שרון מסיריל קרן לא היה תרומה או שוחד, אלא הלוואה לצרכים אישיים.
לדבריו, ב-4 באוקטובר 2001 החזיר שרון חצי מליון שקל מכספו הפרטי לחברה. ב-22 באוקטובר 2001 פנה גלעד שרון לבנק לאומי וביקש הלוואה בסך 4.2 מיליון ש"ח כנגד שיעבוד שני של חוות השקמים, שהיתה משועבדת לבנק הספנות.
לטענת עו"ד ראבד, הליך השעבוד כרוך בפרוצדורות ארוכות ומסובכות ולכן העמיד הבנק לרשותו של גלעד שרון את הכסף כהלוואה שבועית עם ריבית של כ-8.6%.
ב-23 באוקטובר הודיע ראש הממשלה שרון כי העביר את יתרת 4.2 מיליון השקל ובכך למעשה החזיר את כל הכסף שקיבל מהחברה.
עו"ד ראבד אומר כי מאותו מועד והלאה המשיך גלעד שרון לטפל במשכון חוות השקמים ובשעבוד החווה. ב-31 בנובמבר 2001 הוא קיבל הלוואה אישית בסך מיליון וחצי דולר מסיריל קרן בריבית של שלושה אחוז לשנה.
ההלואה נכנסה לחשבונו ב-17 בינואר 2002 בסניף בנק דיסקונט בת"א ולדבריו של עו"ד ראבד היא דווחה לשלטונות המס. ב-30 באפריל 2002 החליט גלעד שרון להשתמש בהלוואה האישית שקיבל בכדי לקחת הלוואה בסך 4.2 מיליון שקל מבנק דסקונט. כערבות הוא נתן את ההלוואה האישית שקיבל מסיריל. ב- 17 בדצמבר 2002 השיב גלעד שרון לסיריל קרן את ההלוואה שקיבל ממנו כולל ריבית וממנה נוקה המס.

רובינשטיין: מצר על הפרסום

היועץ המשפטי, אליקים רובינשטיין, אמר אתמול כי החקירה בפרשה מנוהלת זה זמן מה והוא החליט לעכב את פירסום סיכומי החקירה עד לאחר הבחירות כדי שהחקירה "שלא תהפוך לחלק מהמשחק הפוליטי". רובינשטיין הוסיף כי הוא מצר על פירסום החקירה. "בלא שנתייחס לנכונות פרסום זה או אחר, מבקש היועץ המשפטי להדגיש כי הוא רואה בחומרה רבה הדלפות מדיונים פנימיים ומחקירות משטרה. אין צורך להכביר מילים בדבר הנזק והחומרה שבהדלפות אלה", נמסר ממשרד המשפטים.
משרד המשפטים מציין בהודעתו הרשמית כי "הדלפות הן דבר חמור בכל עת, אך העיתוי התמוה של ההדלפות האחרונות, והטכניקה בה נעשה הדבר, רק מגבירים חומרה זו". במשרד אף מוחים נגד "השימוש במונח 'מקורות משפטיים' כדי להצדיק פרסומים שונים מבלי לבקש תגובה עליהם. למיטב בדיקתנו ואמונתנו, מקורו של הפרסום אינו במשרד המשפטים".

שטרית: "הדיווח מאוד מגמתי"

שר המשפטים מאיר שטרית אמר ל-ynet בתגובה כי "נראה לי מוזר שהתקשורת מצאה לעצמה עיסוק לתקוף את אריק שרון בכל פינה. הדבר הזה נראה לי מאוד מגמתי". שטרית תקף את הדלפת המסמכים מתוך חקירת משטרה, ואמר: "זה מקומם ומרגיז אותי. אנשים מדליפים מסמכים מתוך חקירות. הדלפה היא עבירה על החוק. זה חמור בעיני, ויש לעקור זאת מן השורש".
ח"כ יוסי שריד, יו"ר מרצ, דרש בתגובה מהיועץ המשפטי לממשלה וממשטרת ישראל לנהל חקירה מקיפה של כל עסקי שרון ובניו בתקופות הכהונה של שרון - קודם במשרדי השיכון, התשתיות והחוץ, וכעת כראש ממשלה. שריד אמר כי "בכל יום מתקבלים עוד ועוד דיווחים על מיליוני שקלים שזורמים לקופת המשפחה בכל מיני צינורות מפוקפקים, והרושם הוא, כמו במדינה אפריקנית, החליטו השליט ובניו לנצל את מעמדם כדי להתעשר ככל יכולתם בדרכי שוחד, מרמה והפרת אמונים".

מצנע קרא לשרון להתפטר

יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, קרא לראש הממשלה, אריאל שרון, להתפטר מתפקידו. "על שרון לתת דוגמא חיובית. עליו לומר אמת ולהתפטר", אמר מצנע כשביקר בנצרת עילית. הוא כינה את שרון "הסנדק" ואת מפלגת הליכוד "המשפחה".

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ושרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. בחקירה
צילום: איי פי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
גלעד. כספים לחשבון?
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: מיכאל קרמר
עמרי. ייחקר?
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים