שתף קטע נבחר

תעמולת הבחירות: "ניצחנו בנוק אאוט", סיכמו כל המפלגות

העבודה ניסתה לחשוף את עברו הצבאי של מצנע, וגם רבין "גויס" למטרה. בליכוד השתוממו על תדמית "הסבא הטוב" של מצנע, והראו שוב את הכבשים בחווה. המפד"ל תקפה את הליכוד, מרצ את כולם, ואילו לפיד הציג את "האזיקים, הנקניקיות והקזינו" כתזכורת לשחיתות. והציבור? 72% כלל לא צפו, ו-77% אומרים שאינם מושפעים מהתשדירים

ההצגה הגדולה החלה: תשדירי הבחירות הראשונים שודרו אמש (יום ג') בשלושת ערוצי הטלוויזיה. בכירי המפלגות והפעילים התכנסו לצפייה משותפת בתשדירים ובתום שעה מרוכזת של שכנועים, הטפות והפחדות, הסכימו כולם: "אנחנו היינו הטובים ביותר".
ואולם מסקר "ידיעות אחרונות" שערכה ד"ר מינה צמח, עולה כי 72% מהנשאלים כלל לא צפו בתשדירים, ו-77% אמרו שהתשדירים אינם משפיעים על כוונות ההצבעה שלהם. מבין אלה שצפו בתשדירים, 21% חשבו שהתשדיר של הליכוד היה המוצלח ביותר, לעומת 12% שהעדיפו את תשדיר העבודה, 12% שהעדיפו את שינוי, ו-11% שהעדיפו את מרצ. 2.7% מהצופים אמרו שבעקבות התשדירים עברו לתמוך בשינוי, ואילו 3.9% אמרו שהפסיקו לתמוך בליכוד, ו-1.8% אמרו שהפסיקו לתמוך בעבודה.

העבודה: חושפים את מצנע לציבור

כמה עשרות פעילים ובכירים התכנסו אמש בבית מפלגת העבודה בשכונת התקווה בתל-אביב כדי לצפות בליל השידורים הראשון. במטה האסטרטגי של המפלגה הביעו, כצפוי, שביעות רצון רבה מתשדיריהם, שהתמקדו בעיקר במועמד לראשות הממשלה.
ח"כ חיים רמון הביע סיפוק רב מהתשדירים, שהציגו את עמרם מצנע כאיש מאופק ונעים הליכות מחד, וכגנרל מאידך.
רמון הוסיף כי מטרת הקמפיין היא לחשוף בפני הציבור את מצנע, על עברו הצבאי העשיר: "שאר הבכירים במפלגה ידועים מספיק, וכרגע אנחנו מתמקדים בלחשוף את המועמד עצמו". לדבריו, בהמשך הקמפיין מתכוונת המפלגה לתקוף את הליכוד, ולהדגיש כי אין לו תשובות למצב הקשה במדינה.
בהתייחסו לתשדירי הליכוד, אמר רמון: "הם חזרו על המסרים, אבל אין להם שום פתרון. יו"ר הכנסת אברהם בורג תקף את תשדירי הליכוד, ואמר כי בין המפלגות הגדולות, הם היו היחידים שלא התייחסו לפיגוע שאירע שלשום. "לא אהבתי את הבדיחות שהיו בתשדירים", אמר בורג, "הבחירות האלה הן רציניות מאוד". "כולם דיברו על מצנע" הוסיף בורג, "מתברר שהוא מרכז הקמפיין הזה". בורג שידר אופטימיות: "אם הקמפיין ימשיך כך - ב-29 בינואר יתחיל מצנע להרכיב את הממשלה".
גם השרה לשעבר יולי תמיר אמרה כי התשדירים השיגו את יעדיהם - לחשוף את מצנע לציבור. "האנשים אוהבים להסתכל לתוך חייהם הפרטיים של מפורסמים, ממש כמו לחיים של כוכבי קולנוע, ומה שניסינו לעשות בתשדיר הוא להראות את מצנע בכל המצבים".

הליכוד: הכבשים עושות 'קאמבק'

מטה ההסברה של ראש הממשלה הזמין את צוות מטה הבחירות לצפייה משותפת בשידורי התעמולה. בתשדירי הליכוד כיכב ראש הממשלה שרון, שהתייחס למצב הקשה, והבהיר כי רק הוא מסוגל לחלץ את המדינה מ'הבוץ'. גם הפעם, כמו בבחירות 2001, הופיעו צילום פסטורלי של חוות השקמים, וכן, גם הכבשים "נתנו" הופעה.
שני רגעים במהלך התשדירים עוררו חיוכים מאוזן לאוזן בקרב המשתתפים: האחד - כשנראתה תמונה של מצנע נושא תינוק על כפיו כ"סבא טוב", כהגדרתה של ליבנת. השני, שהחל כמצחיק ונגמר כמביך, היה כאשר הציג טומי לפיד מ'שינוי' את "האזיקים, הנקניקיות ומפתחות המלון" כמייצגי הפריימריס בליכוד. הצחוקים בקהל השתתקו כאשר לפיד הישיר מבט למצלמה, ואמר: "מושחתים נמאסתם".
ליאור חורב, יועץ אסטרטגי בצוות הקמפיין, אמר: "משדרי המפלגות הקטנות היו ברמה טלוויזיונית של צלמי חתונות. זה מאוד מאכזב, ועלול להוריד את אחוזי הצפייה. בהתייחס ליריבה העיקרית אמר חורב: "בניגוד לתשדיר של מצנע, שכולו אריזה צלופנית, אצלנו לא נוצר הרושם של ראש ממשלה ארוז. תשדיר בחירות חייב לשדר אמינות".
בליכוד כבר מתכננים את שידורי התעמולה הבאים. החומר הטרי בחדרי העריכה הם דבריו של מתן וילנאי מאמש, לפיהם "העמדות של מצנע אינן מייצגות את מפלגת העבודה". הדברים, אמנם, הוגדרו על-ידי וילנאי כ"כשל לשוני", אך בקרוב מאוד, אולי אף מחר, הם יככבו בשידורי התעמולה של הליכוד. אולם הרושם שנוצר הוא, שמה שעניין באמת את הנוכחים הייתה מהדורת החדשות שהגיעה לאחר התשדירים, והדיווח אודות הפרשייה התורנית שנחקרת נגד הליכוד.

שינוי: ממשלת אחדות חילונית

בשינוי מתגאים על הפיכתם לכוח השלישי בפוליטיקה הישראלית, במקומה של ש"ס. "לא נצטרף לממשלת ימין או שמאל, אלא רק לזו שתכלול הן את העבודה והן את הליכוד, כשהחרדים בחוץ", הבטיח יו"ר המפלגה יוסף לפיד בתשדיר.
יו"ר שינוי תקף את תשדיריהן של יריבותיו: "הליכוד שיחזר את התסריטים שלו מלפני שלוש שנים, וחבל שהוא ביזבז עוד כסף על התשדירים. העבודה זייפה, כי האשימה את ממשלת שרון במחדלים שהיא הייתה שותפה להם. לראש המפלגה יש מצח נחושה כשהוא שואל 'למה לא בנו חומה', כאשר מי שלא בנה אותה זה פואד".
בנוגע למרצ, אומר לפיד: "הייתי רוצה להגיב על המסר שלהם, אבל לא הבנתי מהו, מלבד זה ששריד מאוד מרוצה מעצמו כשר חינוך". ואיך אפשר בלי ש"ס: "הם השמיעו את הרב עובדיה יוסף, שוודאי חשוב למצביעים שלהם. הייתה שם תחרות סמויה בין הרב כדורי (בתשדיריה של 'אהבת ישראל') לרב עובדיה. אבל לנו זה לא משנה, כי ממילא לא נפסיד קולות לרב עובדיה".

ש"ס: שינוי גזענית ומעוררת אלימות

בהיעדר דמותו הכריזמתית של אריה דרעי, מתמקדים הפעם תשדיריה של ש"ס ברב עובדיה יוסף. במפלגה תקפו את שינוי, וכינו את תשדיריה "תשדירים גזעניים, מבית מדרשם של טובי האנטישמים בדורות הקודמים. אין שום הבדל במסר בין ממשלה בלי חרדים לבין המסר של ממשלה בלי יהודים". הגדיל לעשות דובר ש"ס, איציק סודרי, שהאשים כי "התשדיר של שינוי מעודד אלימות נגד אנשי ש"ס, וצריך לשקול ברצינות לפסול אותו".
סודרי התייחס לקטע הגרפיקה, בו נבעט סמלה של ש"ס ובמקומו מתייצב סמל שינוי (כפי שמופיע בתמונה מימין). בש"ס התייחסו גם לתשדיר המפד"ל, בו הוצגה בחורה ספרדייה, שאמרה כי בני משפחתה מעריצים את הרב עובדיה יוסף, אך מצביעים למפד"ל. "במפד"ל צדקו במסר שהם העבירו, על פיו בליכוד אין אף דתי, אבל הם שכחו כי רק בש"ס יש כאלה שהם גם דתיים וגם ספרדיים, ואילו במפד"ל יש רק ספרדי אחד לקישוט".
על תשדירי רשימת 'אהבת ישראל' של נכדו של הרב כדורי, אמר סודרי: "אני מקווה רק שיידעו את הרב כדורי, כי מדובר במפלגה, ולא בעמותת גמילות חסדים".

מרצ: למי יש כוח לרב עובדיה?

גם במרצ הכתירו בהצלחה את ליל התשדירים הראשון. בתשדירים נראה יו"ר המפלגה, יוסי שריד, שסקר את מצעה המדיני של תנועתו, ובעיקר - התייחס להיותה "החברתית ביותר" בכנסת האחרונה. בהמשך מתכוונים במפלגה להתייחס בהרחבה לחשדות לשחיתויות בליכוד. ביחס לתשדירי התעמולה של המפלגות הגדולות, אומר שריד: "לא זיהיתי משהו גרוע במיוחד". יו"ר מרצ התייחס לתשדיר הבחירות של ש"ס, ותמה: "למי יש עוד כוח לשמוע את הרב עובדיה?"

המפד"ל: תלונה נגד מרצ

יו"ר מטה ההסברה של המפד"ל, ח"כ שאול יהלום, תקף את תשדיריה של מרצ. "מצער לראות שהיא בחרה להטעות את הציבור, ולהשמיט מתשדיר העשייה החברתית שלה - המבוסס על דו"ח קרן איסף - את המפד"ל. על-פי הדו"ח, המפד"ל מובילה בחקיקה חברתית על-פי מפתח של ח"כים, והסיעה זוכה במקום השני בחקיקה בכנסת ה-15". יהלום תבע ממרצ לפרסם את העובדות בזמן השידור המוקצה לה, ואיים בהגשת תלונה בעניין לוועדת הבחירות המרכזית.

האיחוד הלאומי: אשה - רק אצלנו

אריה אלדד, ראש צוות התגובות של האיחוד הלאומי, אומר כי מפלגתו "לא מיחזרה חומרים כמו המפלגות האחרות והתשדירים האחרים. השתדלנו להביא תיעוד ולהעביר מסר ברור. רק אצלנו הופיעו יחד מועמדת ומועמד, זה לצד זה, שלכשעצמו מדובר במשהו מרענן בימים אלה".

חירות: התשדיר שנפסל

חירות השיקה את תשדיריה "בהרכב חסר", לאחר שוועדת הבחירות פסלה את השמעת ההמנון שחובר בשפה הערבית, ואת התשדיר בו הופך דגל ישראל לדגל פלסטין. המפלגה נאלצה להסתפק בשירים רגועים יותר. יו"ר חירות, ח"כ מיכאל קליינר, אמר בתגובה: "מצער שלמרצ ולשינוי אושרו תשדירים רוויי הסתה נגד חרדים ומתנחלים, ואילו לנו פסלו בעילות משונות תשדיר לגיטימי לחלוטין. הדבר ממחיש את הסכנה לאובדן הרוב היהודי בארץ ישראל".

המפלגות החדשות

גם המפלגות החדשות הציגו את תשדיריהן הראשונים. ביניהן הייתה "עלה ירוק", שמבקשת להפוך את השימוש במריחואנה לחוקי, וכמעט עברה בניסיון הקודם את אחוז החסימה. דרור ניסן, דובר המפלגה: "כל התשדירים מעוררים פיהוק. ניכר מחסור רציני במפלגות איזוטריות ובסהרוריים חינניים. קשה לי מאוד עם העדרותו הנמשכת של הקשיש החביב, משה דואק, שפנה ל'נוער,נוער,נוער' ותבע הקמת מכללה על בסיס תורה ומדע בנתניה. התשדיר שלנו הוא כמובן רענן וחינני. הכל מסביב כל כך וולגרי, שהחלטנו לבוא בשפה ידידותית".
איתי בן-חורין, מקום 3 ב"ישראל אחרת": "אני חושב ששאר המפלגות לא הציעו אף שינוי. כרגיל, ראינו מנהיגים יושבים, שמאחוריהם מתנוסס דגל, והם משחררים סיסמאות על רקע גרפיקות שונות. לנו לא היו גימיקים, רק דיברנו על המצב בזמן הקצר שהיה לנו".
הדס שכנאי, "הירוקים": "שוב זכינו לתפוס בבליל תשדירים, המתחרים על הגנה על גבולות הארץ. אבל רק הירוקים יגנו עליה באמת. אני מרוצה מאוד מהתשדירים שלנו, שלא נשאו אופי ביטחוניסטי".

את הידיעה כתבו דיאנה בחור, אטילה שומפלבי, אבישי בן חיים, ורד לוביץ', סמדר שילוני ואפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 2
נזכרים ברבין. העבודה
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"במקום שבו ברק הפסיק". הליכוד
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
הכוח השלישי. שינוי
צילום: ערוץ 2
צילום: ערוץ 2
"פתאום כולם עמיר פרץ". עם אחד
צילום: ערוץ 2
מומלצים