שתף קטע נבחר

המשטרה: נחקור את שרון ובניו; דאגה בליכוד מאובדן מנדטים

קצין בכיר במשטרה על החשד ששרון ובניו קיבלו שוחד: "זו פצצה. פרשה חמורה מאוד". יועצי רה"מ טוענים: "הכל שקר", אבל בליכוד חוששים מצניחה בסקרים. המיליונר סיריל קרן, שהלווה את הכסף לשרון, אומר ל-ynet: "הלוויתי כסף לחבר. אני מלא כעס ונגעל מהפרסום". אליקים רובינשטיין: הפרסום פגע בחקירה; לא נסיים לחקור לפני הבחירות

קצין בכיר במשטרה אומר ל"ידיעות אחרונות" על החקירה נגד ראש הממשלה ובניו שעליה פורסם אתמול (ג') בעיתון "הארץ": "זו פצצה. מדובר בפרשה חמורה מאוד. החל מהתנהלות הדברים, התהליך שעוברות ההלוואות וכלה במה שראש הממשלה אמר בחקירה שלו". מהמשטרה נמסר כי בכוונתם לזמן לחקירה את ראש הממשלה ואת בניו לאחר שייערך חיקור-דין למיליונר הדרום-אפריקני שממנו קיבל שרון את ההלוואה ולאחר הבחירות.

פעילים בליכוד: "יש חשש שנאבד את השלטון"

יועציו של ראש הממשלה שרון תקפו את החשיפה בעיתון "הארץ" וטענו כי "הכל שקר" - אולם בליכוד שוררת דאגה רבה בעקבות הפרסום.
במפלגה העריכו בימים האחרונים כי הפרסומים על שחיתויות, שגרמו לליכוד לאובדן מנדטים בסקרים, מתחילים לאבד גובה, בפרט לאחר הפיגוע בתחנה המרכזית בתל-אביב. אולם הפרסום בעיתון "הארץ" החזיר את הזרקורים לנעשה בליכוד, ומיקד את תשומת הלב בשרון ובסביבתו הקרובה.
בסביבתו הקרובה של ראש הממשלה שוררת אווירה קשה בעקבות פרסום הפרשיה. בכירים בליכוד אמרו בימים האחרונים בשיחות סגורות כי הקשר ההדוק של עמרי וגלעד שרון בנושאים הקשורים לראש הממשלה הסב נזק קשה לשרון ולליכוד. "בסופו של דבר הבנים שלו יפילו אותו לתהום", אמר אחד מהמקורבים.
גם בקרב פעילי שטח של הליכוד, שאינם מזוהים עם מחנה שרון, היו כאלה שלא היססו למתוח ביקורת על ראש הממשלה: "יש חשש שאנחנו עומדים לאבד את השלטון", אמרו, "לפני כחודש אמרו ש'כל עוד לא מגיעים לשרים ולחברי הכנסת, זה לא נורא'. אחר כך אמרו 'כל עוד זה לא נדבק לראש הממשלה לא נורא'. עכשיו, כבר אין מה לומר".
מי ששש לאידו של שרון הוא בני מזגיני, מראשי המטה של נעמי בלומנטל, שאמר ל-ynet כי "עניין זכות השתיקה חוזר לשרון כבומרנג". לדבריו, "בתור ראש ממשלה שמבקש לקבל אמון מחודש, עליו למסור את כל מה שידוע לו בפרשה ולא להסתתר מאחורי יועציו. אם הוא לא מסוגל להסביר זאת לציבור לפני הבחירות, עליו לקום ולהתפטר. הרושם הוא שראש הממשלה עושה מה שטוב ונוח לו. כעת עליו ועל בניו לתת הסבר מלא לציבור כפי שדרש מנעמי בלומנטל לעשות".
גם במפלגת העבודה, כמובן, הביעו שמחה גלויה על הפרסום וטענו כי "פרשיות שחיתות חדשות בליכוד נחשפות כל יום וברור כי שרון מעורב בהן". בעבודה דורשים משרון שידבר ויסביר את החשדות נגדו. בכירים במפלגה אמרו: "אם זה לא יפיל את שרון, שום דבר לא יפיל אותו. לא ייתכן שראש ממשלה בישראל יתנהל על פי החשד בצורה מבישה כל כך".
במטה הבחירות של הליכוד, לעומת זאת, שורר זעם רב על התקשורת ועל המשטרה והפרקליטות בשל מה שהם מכנים "ההדלפה המכוונת והשיקרית". ראש הממשלה אריאל שרון אף הורה לבדוק מי הדליף את הפרשה. גורמים במפלגה טענו בזעם כי "התקשורת והמדליפים חוברים ביחד לשקר לציבור כדי להחליף את השלטון".
מסקר שערך אתמול אבי דגני לגלי-צה"ל עולה כי 31% מהציבור סבורים כי הפרשה שפורסמה פוסלת את שרון מלכהן כראש ממשלה. 46% מהציבור סבורים שהיא אינה פוסלת אותו, ואילו 26% עדיין לא גיבשו את דעתם. מבין בוחרי הליכוד, 16% סבורים שהפרשה פוסלת את שרון.

סיריל קרן ל-ynet: "אני מלא כעס ונגעל"

בריאיון שהעניק ל-ynet אמר סיריל קרן כי הוא "מלא בכעס" על פרסום הפרשה בישראל. "הלוויתי כסף לחבר. אני נגעל מכך שידידות של יותר מחמישים שנה, שהחלה מאז מלחמת העצמאות, מוצגת כחברות סודית וכמשהו שאני צריך להתנצל עליו", אמר סיריל, "אני נגעל גם מהאופן שבו העיתונות בישראל מטפלת בנושא. אני מבין שיש בחירות, ושיש מי שמחליטים לנהל כך את הבחירות. אינני רוצה להיות מעורב בכל זה. אני מוטרד מאוד מכך שפגעו בפרטיותי ומאיך שזה התפתח בישראל".

מדוע שרון לא דיווח על ההלוואה שקיבל ממך?

"לראש הממשלה יש דברים הרבה יותר חשובים לחשוב עליהם מאשר לטפל בחווה. הוא עסוק בלדאוג למדינה, והוא עובד לשם-כך מסביב לשעון".
על-פי פרסומים בדרום-אפריקה, לקרן, תושב העיר קייפטאון, יש עסקים רבים בענף הטקסטיל, וקשרים רבים בצמרת הדרום-אפריקנית. עיקר קשרי המסחר שמנהלת חברתו "the sourcing office", מתנהלים עם בריטניה.
ממשלת דרום אפריקה אישרה הלילה כי קיבלה פניה מישראל בבקשה לסייע לה בחקירת ההלוואה מקרן. נציג משרד המשפטים של דרום אפריקה, פול סטססה, אמר כי משרדו מודע לבקשה שהתקבלה מטעם משרד המשפטים הישראלי. "הבקשה נשלחה אלינו דרך משרד החוץ", אמר, "והדבר נמצא עדיין בבדיקה דיפלומטית. בימים הקרובים יבדוק שר המשפטים את הסוגיה ונחליט כיצד לפעול".

חילופי האשמות: מי אחראי להדלפה

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, גינה את הדלפת הפרשה והביע חשש מתיאום גרסאות ומשיבוש החקירה בעקבות ההדלפה.
גם מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, אמ כי הוא רואה בחומרה הדלפת מסמכים מחקירות המשטרה את הפריימריס בליכוד ונגד ראש הממשלה, והוסיף: "הניסיון להגיד שיש השתהות מכוונת במהלך החקירה בשל מועד הבחירות הקרוב, הן אמירות לא נכונות הפוגעות בכל המעורבים בחקירה".
גורמים במשרד המשפטים ובמשטרה החליפו האשמות על הדלפת הסיפור. במשרד המשפטים טענו: "מישהו מהמשטרה הדליף את המסמך, ולמישהו הזה היה אינטרס לעשות זאת", קבעו. לעומת זאת, מסר דובר המשטרה: "הפרסומים הקשורים לחקירות, תוך ייחוס המידע למקורות שונים, משבשים ופוגעים בעבודתם המאומצת של חוקרי המשטרה. באשר לפרסומים אודות עמותות שרון, ומבלי להתייחס לנכונותם, עולה בבדיקה שנערכה כי אין מקורם במשטרת ישראל".

את הידיעה כתבו דיאנה בחור, אפרת וייס, אטילה שומפלבי וכתבי "ידיעות אחרונות"
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
הבנים שלו עוד יפילו אותו". האב, הבן וסיריל קרן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
צילום: אלכס קולומויסקי
שמחה בעבודה. מצנע
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים