שתף קטע נבחר

זעם בימין: "העליון משמש כסניף של מרצ"

ח"כ ליברמן הגיב על אישור מועמדותם של טיבי ובשארה: "העליון הוא גוף מתנשא המתעלם מרחשי הציבור". הנדל: "נדאג להגביל את סמכויות העליון". פינס: עוד נשלם ביוקר על אישור מועמדות מרזל

החלטת שופטי בית המשפט העליון היום (ה') לאשר את התמודדותם בבחירות של אחמד טיבי ועזמי בשארה, עוררה תגובות חריפות בימין. לעומת זאת, ההחלטה לאשר את מועמדותו של ברוך מרזל, התקבלה בביקורת בשמאל.
ח"כ אביגדור ליברמן (האיחוד הלאומי) אמר כי "הוכח פעם נוספת כי מדובר בגוף מתנשא המזלזל בבית המחוקקים ומתעלם מרחשי הציבור. יש לפעול דחוף להקמת בית משפט לחוקה. האיחוד הלאומי יפעל בכנסת ה-16 לקידום המהיר של הקמת בית משפט שכזה".
ח"כ בני אלון (האיחוד הלאומי): "פסילת פייגלין היא אות קלון לדמוקרטיה. הכשרת טיבי ובשארה היא בוז למחוקקים על ידי בית משפט עליון פוליטי היורק בפרצופו של רוב הציבור. המדינה היהודית הדמוקרטית בסכנה".
ח"כ צבי הנדל (האיחוד הלאומי) אמר כי "בית המשפט ירה לעצמו שוב ברגל והוכיח שוב שמדובר בסניף של מרצ. טיבי, בשארה וחבריהם יוכלו עכשיו באין מפריע לעודד את הטרור ולהסית נגד המדינה, והכל בהכשר של שופטי בג"ץ. האיחוד הלאומי תדאג להגביל את סמכויות בית המשפט העליון כדי שהבזיונות האלה ייעצרו".
יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, אמר בתגובה כי "מצער מאוד שבית המשפט העליון קיבל החלטה המונעת צמיחה של מנהיגות אחרת לערביי ישראל, שתוכל להוביל לבלימת תהליך ההקצנה המתרחש בקרב ערביי ישראל. החלטה זו גם אטומה לרחשי הלב של הציבור בישראל שנאלץ לשמוע בזמן מלחמה קשה - דברי שבח ועידוד לטרור. דווקא על ידי חברים בכנסת".
ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) אמר כי "יש להצטער על החלטת בג"ץ. ידוע מראש שבג"ץ נתן הכשר לבשארה וטיבי לנצל את הכנסת ואת הדמוקרטיה כדי לפגוע בביטחונה של המדינה בהיותה מדינה יהודית. החלטת בג"ץ מעוררת שאלה ומחשבה מי באמת הריבון במדינה - בית המשפט או הכנסת, שופטים ממונים או נבחרי העם. הכנסת לא תוכל יותר להתעלם מבג"ץ, הפוגע בסמכותה. החלטת בג"ץ מחזקת את הצורך בהקמת בית משפט לחוקה שיחליף את הבג"ץ".
ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) התייחס לאישור מועמדות בשארה: "בג"ץ הוכיח היום שוב את ריחוקו מערכי החברה הישראלית, ונתן סטירת לחי ליועץ המשפטי לממשלה ולשירותי הביטחון. זאת, כאשר אישר את מועמדותו של בשארה, המתחבר לאויבי ישראל ומעודד את מלחמת הטרור שרוצחת אזרחים, נשים וילדים".
יו"ר ישראל בעלייה, השר נתן שרנסקי, אמר בתגובה, כי לדעתו החלטת בג"ץ שלא לפסול את מעומדות ח"כ בשארה ותנועות בל"ד, שגויה. "אין לי ספק כי לפסיקת בג"ץ יש אחיזה משפטית ראויה שיכולה לעמוד לבדה בימים כתיקונם, אולם בימים שמדינת ישראל מתמודדת עם איום קיומי, צריך היה בג"ץ להתחשב גם במצב המיוחד בו אנו נמצאים. על כן היה על שופטי בג"ץ לגלות רגישות יתירה בימים של מלחמה ולפסול כל מי שמזדהה בצורה בוטה עם אויבי המדינה ותומך בדיקטטורות של טרור", דברי שרנסקי.

פינס: המדינה עלולה לשלם ביוקר בעניין מרזל

מזכ"ל מפלגת העבודה, ח"כ אופיר פינס, תקף את החלטת בית המשפט העליון לאשר את התמודדותו של ברוך מרזל בבחירות. "בית המשפט השאיר בכך את ההכרעה על עתיד הדמוקרטיה הישראלית ואת השאלה הגורלית האם תינתן דריסת רגל לגזענות בבית המחוקקים הישראלי - בידי ציבור הבוחרים. מרזל זכה מן ההפקר והמדינה עלולה לשלם ביוקר שכן מדובר באדם מסוכן, ממשיך דרכו של כהנא".
פרופ' יולי תמיר (עבודה) ציינה את חשיבות האישור להתמודד עבור הח"כים הערבים. "בית המשפט קיבל היום החלטה עקרונית וחשובה השומרת על זכות היסוד לבחור ולהיבחר וכן עכל חופש הביטוי".
סגן יו"ר ועדת הבחירות המרכזית, ח"כ אפי אושעיה מהעבודה, התייחס לפסילתם מופז ופייגלין: "אני מביע צער שהליכוד עשה כל שביכולתו כדי לעבור על החוק ביודעין כדי להכניס לרשימתו שני אנשים שמבחינה חוקית לא היו רשאים להתמודד. הליכוד ממשיך בדרכו הנלוזה לכופף את החוק במדינה לצרכיו".

רן כהן: עדיף שהם יתקוטטו בכנסת

יו"ר שינוי, טומי לפיד, אומר בתגובה להחלטה כי הוא שמח שפסיקת בית המשפט "שמה קץ לקרנבל המביש סביב הבקשות לפסילת מועמדים לכנסת".
לפיד אמר כי בעתיד יהיה צורך להוציא את ההחלטות בעניין זה מוועדת הבחירות, ולהפקידן בידי שופטים בלבד.
ח"כ רן כהן (מרצ) אמר כי למרות אישור מועמדותו של מרזל, החלטת בג"ץ היא טובה וראויה. "בין הכללת קיצונים לכנסת לבין מניעת ייצוג, עדיפה הברירה הראשונה", אמר ח"כ כהן. "עדיף שבשארה ומרזל יתווכחו ויתקוטטו בכנסת, מאשר יעודדו זרמים תת-קרקעיים אנטי-דמוקרטיים מחוצה לה".
ח"כ נעמי חזן ממרצ, שהגישה את הבקשה לפסול את משה פייגלין מהתמודדות לכנסת, אמרה כי "פייגלין הוא פורע חוק סדרתי, הוא הורשע בהמרדה, שיקר בתצהיר לוועדת הבחירות המרכזית ועדיין מטיף לשלילת שלטון החוק. טוב עשה בית המשפט העליון כאשר סרב להכשיר את מעלליו".
מפלגת חד"ש בירכה על ההחלטה בעניין טיבי, בשארה ובל"ד. "זו החלטה שתחזק את הדמוקרטיה ויסודותיה. משמעות החלטת בג"ץ היא דחיית ההתערבות הפוליטית של היועץ המשפטי לממשלה. חד"ש קוראת לציבור, במיוחד זה הערבי, להגביר את מעורבותו ולהצביע בהמוניו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ליברמן. "זלזול"
צילום: גלי תיבון
צילום: אתר הכנסת
פינס. עוד נשלם ביוקר
צילום: אתר הכנסת
מומלצים