שתף קטע נבחר

טיבי: החלטת העליון יכולה לסייע בהפלת שרון

לדברי חבר הכנסת, החלטת בית המשפט העליון לא לפסול את בשארה ואותו, יכולה להביא יותר בוחרים ערבים להצביע בבחירות לטובת השמאל, ו"להשאיר בעקבות זאת את שרון בחוותו הממושכנת"

שביעות רצון בציבור הערבי בעקבות החלטת בית המשפט העליון הבוקר (ה') שלא לפסול את חברי הכנסת אחמד טיבי, עזמי בשארה ורשימת בל"ד מהשתתפות בבחירות.
התחושה כעת בציבור הערבי, גם לנוכח הסקרים שפורסמו הבוקר, היא שהתגייסות מסיבית יכולה עוד להשפיע לטובת מחנה השמאל. טיבי אמר ל-ynet כי "על רקע החלטת בית המשפט ועל רקע צמצום הפערים בסקרים, הציבור הערבי יכול וצריך להגדיל את השתתפותו בבחירות. אם נעשה זאת באופן מסיבי, הציבור הערבי יכול להשאיר את שרון בחוותו הממושכנת לצמיתות".
לדבריו, הסיכוי לכך סביר יותר כעת, כשאחוז ההצבעה בקרב מצביעים ערביים יגדל. "זאת למרות שלפני הפסילה, במהלכה ואחרי ביטולה, היינו בחד"ש-תע"ל נגד ההחרמה".
"הרבה מאלה שהתלבטו יצביעו כעת הצבעת 'דווקא' נגד הימין וישפיעו", אמר ד"ר ג'מאל זחאלקה, מס' 2 בבל"ד.
גם זחאלקה סבור כי ההחלטה תביא להעלאת אחוז ההצבעה. "צריך להבין את המתח העצום שבו היה נתון הציבור שלנו בתקופה האחרונה. עכשיו, אחרי ההחלטות הבוקר, המפלגות והפעילים יפעלו יותר במרץ וגם לבוחרים תהיה יותר מוטיבציה להצביע באחוזים גדולים יותר, כדי להחליש את אלה שניסו לפגוע בייצוג הערבי".
זחאלקה אומר שאווירת החרם ששידרה בל"ד עד הבוקר במידה והיה נפסל בשארה לא תשפיע לרעה. "כל מצביעינו מבינים שאנו קוראים להגדיל את אחוז ההצבעה ועכשיו עוד יותר, לאחר שניצחנו במערכה הזו".
לעומת זאת, ח"כ מוחמד ברכה (חד"ש-תע"ל) אמר כי גם אם היתה פסילה, אחוז ההצבעה לא היה נפגע, כך שכעת אין לצפות לעלייה דרמטית באחוז ההצבעה של הציבור הערבי. האחוז הזה לדברי ברכה יעמוד על 70%-75%, כפי שהיה עד עתה. "הבעיה שלנו עכשיו היא מעבר לפסילה, עם אדם שמועמד להתמנות לבית המשפט העליון (אליקים רובינשטיין) והמליץ המלצות שפוגעות קשות במיעוט הערבי שחי במדינה", אמר ברכה.
אחוז ההצבעה במגזר הערבי, נכון לסקרים של היום, עומד על 60%. טיבי וזחאלקה יהיו שבעי רצון בוודאי אם יצליחו להביא את הציבור להצביע באחוזים של הפעמים הקודמות, כלומר 75%. אולם ספק אם הדבר יעלה בידיהם, שכן לא מעט אזרחים במגזר הערבי כבר החליטו לא להצביע לאחר שנואשו מהדה-לגיטמציה כלפיהם מצד הימין בחודשים האחרונים. גם הכוונה להוציא אל מחוץ לחוק את הפלג הצפוני של התנועה האיסלאמית, שאמנם איפשרה חופש הצבעה לבוחריה, למרות שהיא עצמה מחרימה את הבחירות, לא תקל על המאמץ.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
טיבי. "שרון עוד יישאר בחווה הממושכנת"
צילום: גלי תיבון
צילום: שאול גולן
ברכה. "הבעיה שלנו היא עם רובינשטיין"
צילום: שאול גולן
מומלצים