שתף קטע נבחר

שרון: לא ידעתי במדויק כיצד הושג הכסף

ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים כדי למסור את גרסתו לפרשת ההלוואה שקיבלו בניו, אבל פתח דווקא בהתקפה על העבודה "והתנהלותה המושחתת". בתגובה - השופט חשין הורה להפסיק את שידור דבריו בטלוויזיה. על הפרשה אמר שרון: "יצאו נגדנו למסע ציד וניסו להפוך אותנו למאפיה. הכל נעשה כחוק; לא ידעתי בבירור כיצד השיג בני את הכסף"

דרמה פוליטית בשידור חי: שידור מסיבת העיתונאים של ראש הממשלה, אריאל שרון, נקטע אמש (יום ה') באמצע - בהוראת יו"ר ועדת הבחירות השופט מישאל חשין.
שרון כינס את מסיבת העיתונאים בלשכתו בירושלים, כדי למסור את גירסתו בעניין העברת הכספים לחשבונות בניו על ידי המיליונר הדרום אפריקני סיריל קרן. שידור מסיבת העיתונאים בטלוויזיה וברדיו הופסק באמצע בהוראת חשין, כיוון ששרון ניצל את מסיבת העיתונאים כדי לתקוף את העבודה, בניגוד לחוק האוסר על תעמולה 60 יום לפני הבחירות. "זוהי תעמולה פרופר, שאסורה על פי החוק", קבע חשין הזועם.
ביחס לפרשה עצמה לא סיפק שרון הסברים חדשים, ושב על תגובותיו הקודמות. הוא טען כי לא נעשתה כל עבירה על החוק, וכי בניו טיפלו בנושא ללא שידע בדיוק כיצד מושג הכסף. שרון טען כי ההלוואה נלקחה כמקובל, וכי כל ההאשמות על שוחד או שחיתות הן שקריות. ראש הממשלה הרבה להרים את קולו וצעק: "זו מאפיה? השתגעתם?", כשהוא מכה בידו על השולחן. בשמאל תקפו את דברי שרון בחריפות ולא קיבלו את הסבריו.
בתשובה לשאלה ישירה מהיכן הגיע הכסף אמר ראש הממשלה כי "גלעד הוא איש פרטי שמעולם לא נחקר בפרשה. הוא מצא דרך אחרת להחזיר את הכסף ללא מישכון המשק". מהי אותה דרך אחרת לא הסביר ראש הממשלה.
הוא גם לא ידע לטענתו כי החוק מחייב אותו לדווח למבקר המדינה על ההלוואה שקיבל בנו.

"סיבות פוליטיות"

"מדובר בעלילה בזויה שנרקמה נגדי ונגד הליכוד במגמה להפיל את השלטון בשקר", פתח שרון ועבר מיד לתקוף את העבודה "והתנהלותה חסרת האחריות".
ביחס להאשמות נגדו אמר שרון: "יצאו למסע ציד נגד הליכוד כדי להפוך אותנו למאפיה ולפשע מאורגן מסיבות פוליטיות. גם בעבודה התגלו פרשיות חמורות יותר ויש חקירות במשטרה, מצנע עצמו נחקר בשתי פרשיות שחיתות וכבר התפרסמו עלילותיו על קשרים עם בעלי ממון. תשוו בינינו: אני פעלתי מיד והודעתי כי ארחיק מהליכוד מי שבהתנהגותו יימצא פסול, מצנע לא עשה דבר".
שרון טען כי את העבודה "לא מעניין היושר הציבורי אלא לתקוף את הליכוד". לדבריו, "כשראו שזה לא עזר להם, הם ניסו לתקוף את בני עם סיפורים ישנים שאין בהם דבר". שרון התייחס בכך לפרשת השכר שקיבל גלעד בנו מדוד אפל על ייעוץ לפרוייקט בנייה ביוון. "הוא קיבל שכר על עבודתו. זה מאפיה? השתגעתם", אמר.

ההסבר לפרשה

לאחר שגם זה לא עזר להם, אמר שרון, עברה העבודה לפרשה הבאה, פרשת ההלוואה - שאותה הסביר כך:
"מישהו שזהותו נחקרת כעת על פי הוראת היועץ המשפטי, מישהו מדליף מסמך מלא רכילות ושקרים על עסקיו של גלעד שכאילו קשורים אלי. אני רוצה להגיד לכם את העובדות המדויקות.
לפני יותר משנה מצא מבקר המדינה כי נלקחו תרומות בניגוד לחוק והודיע לי על כך. אני נדהמתי מהממצאים. חזרתי הביתה למשק ודיברתי עם הבנים ואמרתי להם ביוזמתי 'חייבים להחזיר את כל הכסף לתורמים מייד, בלי לחכות, גם אם צריך שוב למשכן את הבית שלנו', חייבים לעשות זאת. אני היחיד שפעלתי כך...
עכשיו מדובר פה בסכום גדול, כמעט חמישה מיליון ש"ח, לי הרי אין אמצעים כספיים, כבר ב-1989 הוצאתי את ניהול המשק מידי... כשהבנים חזרו מהצבא הם נטלו את ניהול המשק לידיהם לצד העסקים האחרים שלהם. היום גלעד מנהל את זה בהצלחה ואני לא מעורב, כך דורש החוק. הוצאתי את החסכונות שלי ושל לילי ז"ל ונתתי כחצי מיליון ש"ח, מחציתם במשיכת יתר. גלעד התגייס להביא את השאר.
זמן קצר לאחר מכן הוא העביר לי את יתרת הסכום, קצת יותר מארבעה מיליון ש"ח, ואני החזרתי את כל הכסף לתורמים והודעתי על כך למבקר המדינה...
בכך הסתיימה הפרשה מבחינתי. אני אומר כאן בבירור לא ידעתי במדויק כיצד הושג הכסף, דיברנו על משכון המשק ולמיטב ידיעתי אז כך נעשה. כשנשאלתי על כך במשטרה זה מה שאמרתי, שאינני יודע במדויק, שהבנים טיפלו בעניין ולמיטב ידיעתי המשק מושכן. אם בדיעבד נמצאה דרך אחרת, מה טוב.
גלעד בני הוא איש עסקים מוצלח מאוד, עסקיו רחבים מאוד. הוא מצליח ומרוויח ואני גאה בו מאוד. אני יודע שהכל נעשה בדרך כשרה וחוקית, שהכל עשוי ומדווח כראוי, יש בידיו מסמכים המוכיחים הכל. המסמכים החשובים ביחס להלוואה הוצגו בפני הציבור במסיבת עיתונאים...
ידידי סיריל קרן הוא איש שבצעירותו היה קצת מעל ל-17, בא ארצה כמתנדב, כאיש מח"ל צעיר... הוא בא הנה כדי ללחום יחד אתנו כתף אל כתף במלחמת העצמאות. סיכן את חייו ברגעים הקשים ביותר של מדינת ישראל. שירתתי אתו יחד במהלך תקופה ממושכת במלחמת העצמאות. מאז שיצאנו משדה הקרב אנחנו חברים שנים, עשרות שנים, חוגגים את החגים יחד, הוא מכיר את הבנים שלי מאז שנולדו, הוא מלווה אותי כל החיים. הוא אף פעם לא ביקש ממני כלום ואף פעם לא קיבל, אין לו כאן עסקים , לא היו לו ולמען האמת בגיל 73 אני לא חושב שגם יהיו לו. אבל הוא אוהב אותנו, הוא אוהב את הארץ, את העם וכן אנחנו חברים".
ראש הממשלה קרא למשטרה לבוא ולחקור את הפרשה. "תרצה המשטרה שיבואו. אין לי מה להסתיר. יבואו ישאלו שאלות יקבלו תשובות".
ראש הממשלה שאמור היה להציג מסמכים בפני העיתונאים בחר שלא לעשות זאת. כשנשאל מדוע, אמר ראש הממשלה כי המסמכים כבר הוצגו ומי שירצה יקבל אותם באופן פרטי.

מסמך משרד המשפטים התקבל ביוהנסבורג

בתוך כך, דובר משרד המשפטים ביוהנסבורג אישר אתמול ל-ynet כי המסמכים של משרד המשפטים הישראלי התקבלו היום בלשכת שר המשפטים, פנואה מדונה. הדובר ציין כי השר יבחן בימים הקרובים את המסמכים ויפרסם את המלצותיו בנוגע לפתיחה בחקירה עד לסוף השבוע הקרוב. לדבריו, על פי הממצאים יוחלט במדינה האם לזמן בין השאר את המיליונר הדרום אפריקני, סיריל קרן, להעיד בפרשה. "אנו לוקחים את החקירה ברצינות רבה ורוצים לסייע לישראל" אמר הדובר, פול סטסה והוסיף כי ביוהנסבורג מודעים לרגישות הנושא.
הדובר ציין כי בדרום אפריקה נדרש אישור הבנק המרכזי לכל פעולה של העברת כספים מחוץ למדינה. לדבריו, אין הבדל בנוהל זה בין תושבי דרום אפריקה מקומיים או בתושבי מדינות זרות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
ראש הממשלה עם ידידו סיריל קרן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
צילום: איי פי
שרון במסיבת העיתונאים
צילום: איי פי
מומלצים