שתף קטע נבחר

הממשלה אישרה את שינוי שיטת הבחירות המקדימות

הצעת החוק, אותה הציג השר שטרית, עברה ברוב של תשעה מול שבעה. על פיה, מועמדים לכנסת במפלגות הגדולות ייבחרו על ידי כל מתפקדי המפלגה ולא על ידי חברי מרכז. העבודה: זו זריית חול בעיני הציבור

הממשלה אישרה היום (א') את הצעת החוק לשינוי שיטת הבחירות המקדימות, על פי המלצתה של ועדה בראשות שר המשפטים, מאיר שטרית. על פי הצעת החוק, בבחירות לרשימת המפלגות הגדולות לכנסת ישתתפו כל מתפקדי המפלגות ולא רק חברי המרכז. ההצעה אמורה לעבור בהמשך לאישור מליאת הכנסת לקריאה ראשונה.
ההצעה עברה ברוב של תשעה שרים, מול שבעה מתנגדים. בין המתנגדים היו שרי הליכוד שהגיעו למקומות הראשון והשני על פי השיטה הנוכחית - צחי הנגבי וסילבן שלום.
השר הנגבי לא התבטא בנושא, ככל הנראה על רקע יחסיו המתוחים עם ראש הממשלה בסוגייה. השר שלום אמר שכדי להעביר את ההצעה בכנסת, יש צורך להביא אותה קודם לוועדת השרים לענייני חקיקה.
התנגדויות נוספות נרשמו בקרב שרי ש"ס, השר יצחק לוי מהמפד"ל והשר נתן שרנסקי (ישראל בעליה) שטענו כי הניסיון הפזיז להעביר החלטה כזאת אינו מוצדק ומוּנע בעיקר משיקולי בחירות, ומטרתו להציג "ניקוי אורוות" של ראש הממשלה בליכוד. "לא יתכן שממשלה תיזום חוק שהכנסת אמורה לחוקק", אמר בישיבה השר לוי. "מדובר בהחלטה חפוזה שיש לדון בה בכובד ראש רק לאחר הבחירות", הוסיף.
השר רוני מילוא הציע בישיבה שבחוק ייקבע שעל מועמד לתפקידים במפלגה, בכנסת ובממשלה, להציג תעודת יושר, כדי לוודא שאין לו עבר פלילי.

העבודה: "זו זריית חול בעיני הציבור"

ראש מטה הבחירות של העבודה, ח"כ אופיר פינס, הגיב על החלטת הממשלה ואמר כי "זוהי זריית חול בעיני הציבור משום שחקיקה כזו לא תנקה את רשימת הליכוד".
לטענת פינס, מדובר בגימיק זול ובשימוש פסול בוועדות ממשלתיות. "לו רצה שרון לנקות את הליכוד מרשימתו המפוקפקת, היה עליו לכנס את המרכז ולא לתפור חוקים ממשלתיים למידת השחיתות בליכוד", הודיע פינס.

שרון: ערפאת הפך רצח ישראלים לשיקול פוליטי

מוקדם יותר בישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה אריאל שרון, לדבריו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, בסוף השבוע, לפיהם הורה לארגוני הטרור להפסיק את הפיגועים נגד ישראל עד אחרי הבחירות.
"שמענו את הודעתו של יו"ר הרשות הפלסטינית", אמר שרון. "במילים אחרות אומר ערפאת, שרצח ישראלים - שהם בדרך כלל יעד קבוע - הוא עניין לשיקולים פוליטיים. הרבה לפני הבחירות מותר לרצוח, אולם סמוך לבחירות צריך להפסיקם, כדי לחדש את הפיגועים אחרי הבחירות".
ראש הממשלה הדגיש בישיבה את הטענה בה הוא נאחז מאז תחילת כהונתו, כי עם ערפאת לא ניתן לנהל משא ומתן. "הפרצוף האמיתי של ערפאת בא לידי ביטוי בצורה ברורה. ההודעה מדגישה את מה שישראל אומרת מזה זמן רב. ערפאת, בראשות קואליציית הטרור שהקים, הוא האחראי לטרור והוא השולט בגובה הלהבות. הוא משחק בהן לפי צרכיו".
המסקנה, לדברי שרון, היא כי "לא ניתן לנהל עמו משא ומתן. כל ניסיון כזה יפגע ביכולת לקבל שלום וביטחון. ערפאת הוא מכשול לשלום והוא חייב לרדת מן הבמה הפוליטית".
גורמים במערכת הפוליטית העריכו שראש הממשלה מנסה להבליט את סדר היום המדיני שלו, שנדחק הצידה ממערכת הבחירות לאור הכותרות שתפסו החשדות לשחיתות בליכוד.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. מדגיש סדר יום מדיני (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים