שתף קטע נבחר

העבודה תתחייב: לא נלך לממשלה עם שרון

יו"ר העבודה יכנס בצהריים מסיבת עיתונאים ויודיע כי שרון הוא "לא פרטנר" בכל מקרה לאחדות. אמש הסכימו בכירי העבודה למהלך ודנו בסיסמה שתלווה את הקמפיין. הליכוד: "ההחלטה לא משקפת את רצון העם". שינוי: העבודה מזגזגת

יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, יודיע היום (ג') ב-14:00 במסיבת עיתונאים בבית מפלגת העבודה בתל אביב, כי הוא מתחייב שמפלגתו לא תצטרף בשום מקרה לאחר הבחירות לממשלת אחדות בראשות שרון. באירוע ישתתפו כל מועמדי רשימת המפלגה עד מקום 35, מלבד ח"כ שמעון פרס הנמצא בחו"ל ומסר את תמיכתו במהלך.
ל-ynet נודע כי בעקבות ההידרדרות בסקרים, קיימו אתמול בעבודה סקרים שבדקו כיצד תשפיע ההודעה על המצביעים מהם עלה כי המהלך ימשוך קולות משינוי.
אמש קיימו בכירי המפלגה דיון ארוך בנושא ודנו בסיסמה שתלווה את הקמפיין. החלופות שהועלו בישיבה הן: "או אנחנו או הם", או "זה אנחנו, או הם", או "אנחנו, או הם".
בכיר במטה האסטרטגי של העבודה אמר כי "לא מדובר בשבירה שמאלה, אלא בהכרזה חד משמעית כלפי המצביעים לשינוי שחושבים שנלך עם כל אחד". על פי הבכיר, "הליכוד ושינוי מתייחסים אלינו במסרים שלהם לבוחרים כאל זונה שתלך עם כל אחד, בכל מצב, ואת זה אנחנו רוצים לשנות".
גם בן אליעזר ובכירי המפלגה הסכימו להכרזה. מקורב לח"כ בן אליעזר אמר כי "אין לו התנגדות להכרזה גורפת בדבר אי הצטרפות של המפלגה לממשלת אחדות בראשות שרון". "למפלגת העבודה ולמצנע לא תהיה שום עילה להגיד לאחר הבחירות כי פואד מנע מנדטים", אמר המקורב, והוסיף כי בן אליעזר "תומך בכל מהלך שיביא לניצחון". לדבריהם, "אם תהיה מסיבת עיתונאים, בה יוכרז רשמית על החלטת המפלגה בעניין האחדות, בן אליעזר ישתתף בה".

שינוי: העבודה מזגזגת

בתגובה למהלך אמר דובר שינוי כי "מצנע ומפלגת העבודה בפאניקה בגלל ההתרסקות בסקרים והצמיחה של שינוי, ולכן הם מנסים עכשיו בכל מיני טריקים והצהרות להציל את המצב. מצנע כבר אמר במהלך הקמפיין שערפאת הוא פרטנר ואחר כך אמר שהוא לא פרטנר ואמר שיעדיף ממשלה עם חרדים. אחר כך אמר שיעדיף את שינוי, ועכשיו - זה רק עוד זיגזג לצרכי תעמולה"
יו"ר מרצ, ח"כ יוסי שריד, הגיב: "תפקידו של מצנע הוא להתמודד על הקולות של שרון ולא על הקולות של מרצ והחלטת מפלגת העבודה - שעכשיו היא מתמודדת על תומכי מרצ משדרת ויתור והרמת ידיים". שריד הוסיף כי "מצנע יכול להודיע עד מחר שהוא לא יילך לממשלת אחדות עם שרון אבל כל חבריו לעשיריה הראשונה, בראשות פואד, מודיעים כבר עכשיו שעמדת מצנע אינה מקובלת עליהם. ואם זו עמדתם עכשיו כלפי מצנע, הוא לבדו לא יעמוד לו הכוח לחסום את פואד, דליה ומתן במירוץ שלהם אל חיקו של שרון".
בליכוד הודיעו בתגובה: "ההחלטה לא משקפת את רצון העם. העבודה מפחדת מאחדות ורוצה לגרום פלגנות ושנאת חינם בחברה הישראלית. מה עוד רוצים העבודה ומצנע לספק לערפאת? חולשתם ותבוסתנותם של מצנע והעבדה לא משקפים את רצון העם".
ב"איחוד הלאומי-ישראל ביתנו" אמרו בתגובה כי "זוהי הזדמנות פז להקים ממשלה עם המחנה הלאומי כולו וליישם את ההבטחות בדבר שלום וביטחון תוך היצמדות למסרים ולהבטחות".

"ישיבה מכרעת בעקבות הסקרים"

אתמול בשעות הצהריים התכנס המטה האסטרטגי של מפלגת העבודה בבית המפלגה, בשכונת התקווה בתל-אביב, לישיבה שהוגדרה "מכרעת". כמה מהמשתתפים בישיבה דרשו לשנות לגמרי את האסטרטגיה של הקמפיין, ו"להסיר את הכפפות" נגד הליכוד.
המטה האסטרטגי החליט לחזק את המסרים הזוכים לתמיכה ציבורית רחבה, אך אינם מיוחסים בעיני הציבור למצנע ולעבודה - כגון בניית גדר ההפרדה. בכיר במטה אמר כי בימים הקרובים ייעשה מאמץ 'להדביק' את הנושא הזה לעמרם מצנע. "לא יתכן שדני עטר (ראש המועצה האזורית גלבוע), איש מפלגת העבודה, בונה לעצמו גדר לבד, בזמן שיש ממשלת ימין בשלטון", אמר הבכיר.
בישיבת המטה הוחלט עוד להמשיך בקמפיין הכלכלי ולחזקו, וכן להתחיל לדבר על נושאי דת ומדינה. בעבודה יתקפו את יו"ר שינוי, יוסף לפיד, וינסו לטעון כי מפלגתו לא תהיה מסוגלת להקים ממשלה חילונית כאשר ראש הממשלה הוא אריאל שרון. "זוהי פיקציה, ואנחנו נבליט זאת", אומר בכיר במטה.

פונים למתלבטים, יוצאים לצמתים

בעבודה מתכוונים לפנות לקהל המתלבטים, שלדברי בכירי המטה - מספרם הולך וגדל: "הסקרים מעניינים יותר מכפי שהם מצטיירים ממבט ראשון", אומרים הבכירים. "על פי ניתוחם של אנשי המקצוע, קיים גידול במספר המתלבטים, ומורגשת התחזקות של הגרעין הקשה של תומכי העבודה". יולי תמיר, חברת הצוות האסטרטגי ויו"ר צוות התגובות של העבודה, הוסיפה: "אני לא חושבת שיש אווירה פסימית. זהו קמפיין קשה".
במפלגה החלו לאחרונה חילופי האשמות הדדיים, בין המטה האסטרטגי ל"אנשי השטח", המאשימים אלה את אלה באוזלת יד בניהול הקמפיין.
אתמול בבית המפלגה הורגשה "פאניקה" מסוימת, כשהוטל איסור על כניסת עיתונאים למקום. "אנחנו לא רוצים שעיתונאים יסתובבו לנו בין הרגליים", הסביר גורם במטה האסטרטגי, "מתנהל פה קמפיין, ואין סיבה שאנשים יהיו כאן". אולם האיסור בוטל בהמשך היום, לאחר שעיתונאים רבים הגיעו למקום.
ל-ynet נודע כי בישיבה גם נשקלה האפשרות להקצות כחצי מיליון שקלים לתשלום עבור פעילים, שיאיישו עשרות רבות של צמתים ברחבי הארץ. "הנוכחות שלנו בצמתים היא ביזיון, וכך לא נוכל להראות נוכחות ולהשפיע על הציבור", אמר גורם בכיר במפלגה. עם זאת, האופציה לשלם לפעילי שטח, כפי שמתבצע במפלגות אחרות, נדחתה לפי שעה, בעיקר בשל קשיי תקציב.
במטה השטח נערכים לשבוע האחרון שלפני הבחירות, אשר במהלכו מתכוונים לאייש למעלה מ-150 צמתים מרכזיים בפעילים מתנדבים. במטה טוענים שישנם קרוב ל-2,000 צעירים המוכנים להתנדב, אולם עד עתה הם לא "שטפו" את הצמתים - בשל היעדר מוטיבציה ותקציב. עיקר המאמץ להוצאת פעילים מתרכז כעת במגזר הקיבוצים.

מצנע: יש המון זמן עד הבחירות

יו"ר המפלגה, עמרם מצנע, קיבל שלשום את תוצאות הסקרים בפנים חתומות, אך לדברי מקורביו, גם הוא הופתע. עם זאת, המקורבים מתנחמים בעובדה שהפער בין הגושים נותר יציב - 63 לימין מול 57 לשמאל-מרכז - ומציינים כי מצנע נחוש להמשיך בקמפיין. "איזו ברירה אחרת יש לנו?", שאל גורם במטה האסטרטגי.
אתמול אמר על כך מצנע:"לא הייתי באופוריה כאשר הסקרים הראו תוצאות טובות, ואני לא מאוכזב עכשיו. יש עוד שבועיים עד הבחירות, זה המון זמן ואין לי ספק שהתוצאות ישתנו".

בהכנת הידיעה השתתפה ורד לוביץ'
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קמפיין העבודה. למה זה לא עובד?
פואד. הצטרף ליוזמה
צילום: רויטרס
מומלצים