שתף קטע נבחר

בליכוד מנמיכים ציפיות לגבי ממשלת אחדות לאומית

בליכוד כבר לא בטוחים שתקום ממשלת אחדות, אך מבהירים כי כל האופציות פתוחות, במיוחד אם השבעת הכנסת תיערך בסמיכות לפרוץ המלחמה בעיראק. מקורבי רה"מ: לא הנמכנו ציפיות

בליכוד הנמיכו ציפיות לגבי כניסת מפלגת העבודה לממשלה. התמונה, כך מעריכים היום (א'), תתבהר סופית לקראת השבעת הכנסת והמלחמה בעיראק.
ראש הממשלה, אריאל שרון צפוי להיפגש עם יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע רק מחר, דבר שמעיד אולי על רמת הציפיות האמיתית של הליכוד מסיכויי הצטרפותה לקואליציה.
עם זאת, הקו הרשמי בעניין הקמת ממשלת אחדות לא השתנה. על אפשרות הצטרפות מפלגת העבודה לקואליציה כבר לא מדברים באותה רמת ביטחון של היום שאחרי הנצחון בבחירות, אבל מדגישים כי הפתח לממשלת אחדות עדיין קיים.
ח"כ זאב בוים, יו"ר הקואליציה בממשלה היוצאת, התייחס לאופצית ממשלת האחדות: "אני חושב שהצורך הלאומי עדיין קיים. אנו מכירים את עמדת הפתיחה של מצנע. ישנם 40 יום לניהול מו"מ, וצריך לזכור שלא רק הזירה הישראלית משפיעה על מערכת השיקולים אלא גם הזירה האזורית. זהו תהליך של הבשלה פנימית, עדיין אין צורך לסגור את הדלת בפני הצטרפות העבודה".
לדברי בוים קיימת הבנה שהצהרות שנאמרו לפני הבחירות יכולות להשתנות, "לא במאה ושמונים מעלות, אך סביר מאוד שצריכה להיות נטייה מסוימת לגמישות".
גורמים בליכוד אמרו כי התמונה הסופית תתבהר רק ערב ההשבעה בכנסת, על רקע פרוץ המלחמה בעיראק. לדברי הגורמים "ייתכן שהמלחמה תפרוץ עוד לפני השבעת הכנסת ב-17 בפברואר. המצב שיווצר יספק סולם של הרגע האחרון למי שירצה לרדת מן העץ, ולהכנס לממשלה. גם התהליכים הפנימיים במפלגת העבודה עשויים להתבהר".
לעומת זאת, מקורבי ראש הממשלה טוענים, כי אין הנמכת ציפיות לגבי כניסת העבודה לקואליציה: "על פי הערכת מצב המדינה ועל פי חוש האחריות הלאומית, קשה להאמין שמפלגת העבודה תסרב להצטרף". לדברי המקורבים, "מפלגת העבודה מזהירה מפני הקמת ממשלת ימין צרה, שתהווה אסון לאומי, אך היא יכולה למנוע זאת אם לא תנהג כמי שמענישה את הליכוד".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. ייפגש עם מצנע רק מחר
צילום: רויטרס
צילום גלי תיבון
בוים. הצורך הלאומי קיים
צילום גלי תיבון
מומלצים