שתף קטע נבחר

מצנע: "העבודה תהיה אופוזיציה ממלכתית לשרון"

יו"ר מפלגת העבודה, הכחיש כי במפלגתו לוחצים עליו לשקול ממשלת אחדות, והאשים את שרון באי הצטרפות העבודה לממשלה. לעומתו, אמר מזכ"ל העבודה פינס כי "אם אריאל שרון יודיע שהוא רוצה להקים ממשלה רק עם העבודה ושינוי, יהיה לו עם מי לדבר"

יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, אמר אתמול (יום ב') במסיבת עיתונאים כי "העבודה תשב באופוזיציה ותהיה אופוזיציה ממלכתית עם אחריות כלפי המצב".
מצנע האשים את ראש הממשלה, אריאל שרון, באי הצטרפות העבודה לממשלת אחדות. "יש לו את היכולת לבצע מדיניות אחרת. אין משמעות למושג אחדות אם אין לממשלה יכולת להתמודד עם הבעיות האמיתיות", אמר מצנע.
מצנע סיפר כי שרון אמר לו בפגישה ש"נצרים היא בעלת ערך אסטרטגי וחברון היא לב הקשר שלנו לאבותינו". לכן, לטענתו, אין שום סיכוי לפנוי התנחלויות בממשלת שרון.
"לומר שאנו מפקירים את המדינה זו עזות מצח מצד טומי לפיד. טומי לפיד הוליך שולל את בוחריו בכך שאמר כי מפלגת העבודה תצטרף לממשלת אחדות. כדאי ששינוי ומפלגת העבודה יחברו יחד לשבת באופוזיציה", אמר מצנע.
מצנע ציין כי עמדתו משקפת את עמדת הסיעה כולה, "שהינה מגובשת".

לחצים על מצנע לשקול אחדות

למרות דבריו הנחושים של מצנע, אמר ח"כ שמעון פרס לערוץ 2: "אני לא רוצה להיכנס להאשמות אולם הרבה חושבים שזו היתה טעות להכריז שלא נכנסים לאחדות. צריך לבדוק האם ניתן ליצור מכנה משותף בין הרבה מפלגות בנושאים עיקריים שעליהם כן ניתן להסכים".
גם מזכ"ל העבודה, אופיר פינס, אמר אתמול לפני פגישתו עם הנשיא קצב כי באופן תיאורטי, אם שרון לא ירצה להקים ממשלה עם החרדים, העבודה לא תפסול מראש ממשלת אחדות. "אם אריאל שרון יודיע שהוא רוצה להקים ממשלה רק עם העבודה ושינוי, יהיה לו עם מי לדבר". לדברי פינס: "אם שרון יראה נכונות לאופק מדיני, כמו שהנשיא בוש מציע, הוא לא ימצא אותנו מסובבים את הגב". עם זאת, פינס העריך ששרון יעדיף את המפלגות הדתיות ושהסיכוי לממשלת אחדות חילונית נמוכים. "שרון לא באמת רוצה ממשלת אחדות, שכן אם הוא היה רוצה בה, הוא היה מניח הצעות רציניות על השולחן. הוא מתעתע בציבור", קבע פינס.
בעקבות הדברים הוסיפו בכירים במפלגה ובסביבת מצנע כי "אם שרון יבוא אלינו בהצעה רצינית, מצנע יתקשה לומר לשרון לא". מצנע החליט לכנס ישיבת סיעה מיוחדת, לדיון בסוגיה. לפני כן כינס מצנע התייעצות עם מקורביו. מספר בכירים במפלגה ובתוכם שמעון פרס, תומכים בהקמת ממשלת אחדות.
במפלגה אמרו כי ידרשו בין השאר את זירוז בניית גדר ההפרדה, העברת מיליארד שקל וחצי מההתנחלויות לעיירות הפיתוח, הנהגת נישואים אזרחיים, ביטול משרד הדתות ותוכנית לפינוי יישובים בעזה תוך כשנה.
השר רובי ריבלין אמר בתגובה לדרישה לפינוי יישובים בעזה כי מדובר בניסיון להתחכם לליכוד. "כל דבר שמפלגת העבודה חפצה בו יוכל לעלות לדיון במסגרת הממשלה. הליכוד אינו מוכן לפנות יישובים באופן חד צדדי", אמר.
מקורבי ראש הממשלה אמרו כי "יש לקוות שמפלגת העבודה מתחילה להתעשת ולהבין שיש פה הזדמנות היסטורית לקדם משא ומתן ולהביא להסכם והציבור לא יקבל פגיעה בהזדמנות הזאת". לדברי המקורבים: "התכנית המדינית שגיבש שרון על בסיס נאום בוש נוסחה בשיתוף פרס ובתיאום עם פואד, כלומר, עמדות מפלגת העבודה נלקחו בחשבון בתוכה. מי שהעלו את ההתנגדות הכי גדולה היו נתניהו, הנגבי ולבנת. מצנע עצמו אמר שבכוונתו לנהל שנה משא ומתן לפני שיחליט על צעדים חד צדדיים. אפילו על פי שיטתו, העבודה יכולה להצטרף לממשלה ואם הוא לא יצליח, לפרוש בהמשך הדרך".

פגישה ראשונה, ללא תוצאות

אתמול בבוקר נפגשו שרון ומצנע לפגישה ראשונה מאז הבחירות. מצנע אמר לשרון כי "מתוך אחריות לאומית, אין בכוונתי להצטרף לממשלת אחדות לאומית". הוא הבטיח כי מפלגת העבודה תעניק לממשלה רשת ביטחון בנושאים בהם תנהג הממשלה "על פי האינטרס הלאומי".
"המדינה היא זאת שחשובה", הוסיף מצנע, "וננהג כאופוזיציה ממלכתית". עוד הבהיר מצנע לשרון כי "ראוי שלפני המדינה תעמודנה שתי דרכים, שלא ניתן לטשטש את ההבדלים המהותיים ביניהן".
בתום הפגישה נמסר מלשכת שרון כי "בפגישה, שהתקיימה בארבע עיניים, עדכן ראש הממשלה את מר מצנע בהתפתחויות האחרונות בתחום הביטחוני והמדיני וכן בהבנות המשותפות לישראל ולארה"ב לגבי קידום התהליך המדיני. כמו כן עודכן מר מצנע במגעים הגלויים והחשאיים עם פלסטינים שרוצים לדבר שלום".
על פי המקורות שרון אמר בפגישה כי "ממשלה רחבה ככל האפשר חיונית לעם ישראל במיוחד היום לנוכח האתגרים העומדים לפתחנו והתקוות שצופן לנו העתיד. כדי להמשיך ולהתקדם בנתיבים המדיניים וכדי לחלץ את ישראל מהמצב הכלכלי בו היא נמצאת, יש ללכת בחזית ציונית רחבה ככל האפשר".

בכתיבת הידיעה השתתף אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
משנה כיוון. מצנע
צילום: איי פי
צילום: איי פי
מנהל מגעים. שרון
צילום: איי פי
מומלצים