שתף קטע נבחר

מנהלי בתי ספר ערביים: רוצים זהות פלסטינית

בכנס בטייבה הביעו מנהלים רבים זעם על כך שחוייבו לפתוח את בתי הספר בימים שבהם הוכרזה שביתה במגזר הערבי. כמו כן זעמו המנהלים על היעדר תכנים פלסטיניים בתוכניות הלימודים. "אנחנו בקונפליקט, והממסד לא מספק לנו תשובות", הם אומרים

מנהלי בתי ספר ערביים מתחו היום (יום ד') ביקורת קשה על הוראת משרד החינוך כי בתי הספר הערביים ייפתחו כרגיל בימים בהם ערביי ישראל קראו לשביתה, לפני כחודש. כמו כן קבלו המנהלים על כך שתוכניות הלימודים בבתי הספר אינן כוללות תכנים העוסקים בזהות ערבית-פלסטינית. הביקורת נשמעה בכנס שערך משרד החינוך בטייבה, בו השתתפו מנהלים ומחנכים ממחוזות הדרום, המרכז ותל אביב של משרד החינוך.
פאייז מנסור, מנהל חטיבת הביניים נוה ירק בלוד, האשים את הנהלת משרד החינוך בכך שכפתה על מנהלים ומורים ערבים להגיע לבתי הספר, גם בימים בהם נציגי המגזר הערבי קראו לשביתה כללית. לדבריו, העובדה שמשרד החינוך חייב אותו לפתוח את בית הספר, הפכה אותו בעיני התלמידים למשתף פעולה והעביר להם מסר כי הוא מזדהה עם הממסד הישראלי, ולא עם הפלסטינים.
מנהל חטיבת הביניים אל נג'אח בטייבה, ג'בארה חוסיין, הסכים עם מנסור והוסיף כי תלמידיו דורשים להביע דעה נחרצת בעניינים לאומיים-ערביים והוא אינו יודע עד לאיזו נקודה להרשות להם להתבטא, ומתי להפסיק את דברי הביקורת שלהם נגד המדינה היהודית. מספר פעמים איפשר חוסיין לתלמידים להביע את תחושותיהם לגבי המצב, ורובם הביעו ביקורת כלפי מדינת ישראל, ותמכו בהקמת מדינה פלסטינית, שבירתה ירושלים המזרחית. "אנחנו נמצאים בקונפליקט והממסד לא מספק לנו תשובות", אומר חוסיין ל-ynet. "משרד החינוך מתעלם מנושאים של זהות ולאומיות ערבית-פלסטינית".
לדברי מנהל בית ספר יסודי באזור המשולש, אין הנחיות ברורות ממשרד החינוך המאפשרות חופש שיח בבתי ספר.
במהלך הכנס דרש המנהל פאייז מנסור, שמשרד החינוך יביע צער על הריגתם של ערביי ישראל במהומות. שלומית עמיחי, מנכ"לית המשרד, אמרה שהנהלת המשרד תבדוק את האפשרויות לכך. לדבריה, יישקלו ביקורים של תלמידים במקומות בהם נהרגו אזרחי המדינה הערבים.
בנוסף הודיעה עמיחי כי בשנת הלימודים הנוכחית יוכפל התקציב שיועד לתוכנית החופש למגזר הערבי, מ-50 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל. כסף זה יופנה בעיקר לשיפור תוכניות לימודים ולתגבור שיעורים, לצמצום הנשירה ממערכת החינוך ולתשתיות מחשוב. אחד המנהלים אמר בתגובה כי בכל פעם שיש משבר במגזר הערבי, מפנה משרד החינוך תקציבים שכבר ייעד בעבר לאותן מטרות בדיוק, במטרה ליצור כותרות.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
יפו, בימי המהומות. התלמידים רוצים להתבטא
צילום: דודו פריד
צילום: ארכיון
עמיחי. תבדוק את האפשרות שמערכת החינוך תביע צער על מות האזרחים
צילום: ארכיון
מומלצים