שתף קטע נבחר

הנשיא קצב נועד עם נציגי המפד"ל, יהדות התורה ועם אחד

בתום יום ההתייעצויות השני עם הסיעות הנבחרות המליצו כל הסיעות מלבד העבודה ומרצ להטיל על שרון את תפקיד ראש הממשלה. הסיעות הדתיות מגבשות חזית אחת: המפד"ל מנסה לגשר ויהדות התורה מצהירה כי לא תשב בממשלה עם שינוי, ללא ש"ס

נשיא המדינה, משה קצב, סיים את היום השני של שיחות ההתייעצות עם סיעות הבית לגבי הרכבת הממשלה החדשה. לבד מהעבודה ומרצ, כל הסיעות שנפגשו עד כה עם הנשיא, המליצו בפניו על אריאל שרון כעל המועמד הראוי להרכבת הממשלה.
בתחילת היום (ג') בחר הנשיא להתייחס להחרמות במערכת הפוליטית, ורמז בדבריו לסיעת שינוי. "אני רואה את ההחרמות כנורמה פסולה. צריך להסתייג ממנה. מי שנבחר, נבחר בצדק ובדין. במציאות שבה אנו נמצאים, אסור לנו לפסול סיעה זו או אחרת".
גם השר אפי איתם מהמפד"ל, שהגיע לבית הנשיא לצורך ההתייעצות, הצטרף לדעתו של קצב ואמר: "מדאיגה אותנו אווירת ההחרמות והפסילות במערכת הפוליטית. שינוי פוסלת את ש"ס על רקע עדתי ודתי, וזה חמור בעינינו. למפד"ל יש עתה תפקיד בניסיון לגשר בין הצדדים, אבל בכל מקרה, לא נצטרף לממשלה שתוגדר כחילונית".
בנושא המדיני הצהיר איתם כי המפד"ל לא תצטרף לממשלה שבקווי היסוד שלה תיתכן אפשרות להקמת מדינה פלסטינית. "מפת הדרכים של בוש היא חור שחור עבורנו, ולא ברור אם היא מובילה בסופה להקמת מדינה פלסטינית. אם יתברר שכך ואם ראש הממשלה יאמץ את מתווה בוש, אנחנו לא נהיה בקואליציה".

יהדות התורה: חזית אחת עם ש"ס

לאחר מכן פגש הנשיא את נציגי יהדות התורה. נציג המפלגה, ח"כ יעקב ליצמן, אמר בסוף הישיבה כי שרון יכול להקים בקלות ממשלה עם יהדות התורה, ש"ס, ישראל בעלייה ועם אחד. "זו ממשלה ראויה". ביהדות התורה גיבשו עם ש"ס חזית נגד שינוי. בעניין זה אמר ח"כ משה גפני: "לא תהיה אפשרות שאנחנו נשב בממשלה עם שינוי ללא ש"ס וההפך". עוד טענו נציגי הסיעה בפני הנשיא כי "אף אחד לא מוחה על זה שפוסלים את החרדים. אם היו אומרים זאת לגבי הערבים, היתה קמה מהומה גדולה במדינה".
הנשיא קצב נפגש גם עם יו"ר עם אחד, עמיר פרץ, שהמליץ לו "לקבל את דין הבוחר ולפיו אריאל שרון יקבל הזדמנות להקים את הממשלה. עם זאת הדגיש פרץ כי יצטרף לממשלה רק אם תאמץ קו חברתי ברור, הכולל עשרה חוקים מרכזיים בלוח זמנים מוגדר כמו חוק הפנסיה, שכר מינימום של אלף דולר וחוק המשכנתא. עוד ציין פרץ כי סיעת "עם אחד" מתנגדת לממשלת אחדות, כי זו יכולה לעצור חוקים ומהלכים חברתיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
מפת הדרכים היא חור שחור. איתם
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
ממשלה ראויה. ליצמן
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: ישראל הדרי
תנאים להצטרפות לקואליציה. פרץ
צילום: ישראל הדרי
מומלצים