שתף קטע נבחר

"גם שרנסקי הבין שהעיקר זה הכיסא"

תחושה קשה בקרב תומכי ישראל בעלייה באשדוד בעקבות ההחלטה להתמזג עם הליכוד: "שרנסקי דיבר על השחיתות שלהם, לאחר שהפסיד - הבטיח לפרוש ולפעול למען חיזוק המפלגה, ואילו עכשיו הוא נוטש אותנו". התומכים נשבעים: "את הקול שלנו הוא כבר לא יקבל"

"בושה", זעק הבוקר אנטולי וולשמן, דייר אחד ההוסטלים באשדוד, כאשר שמע כי המפלגה לה הצביע בבחירות האחרונות החליטה להתמזג עם הליכוד. "שכנעתי ארבעה חברים שלי להצביע לשרנסקי, הוא מחויב לנו ולא לכיסא או תיק בממשלה".
תחושתו של וושלמן בן ה-72, שעלה לישראל מאוקראינה לפני שבע שנים, אינה חריגה ברחוב הרוסי, ביחס לחתונה הטריה בין מפלגת העולים לליכוד.
"רוסיה הקטנה", כך מכנים תושבי אשדוד את רובע י"ג בעיר. למעלה ממחצית תושביו עלו לארץ ממדינות חבר העמים בעשר השנים האחרונות. לקראת כל מערכת בחירות, מקומית או ארצית, יודעים הפוליטיקאים כי ביקור חפוז או כנס קצר עלול לתת להם תמיכה רבה של עולים. אפילו בבחירות האחרונות, למרות אחוז ההצבעה הנמוך, זכתה ישראל בעליה בכ- 4,000 קולות ברובע, הישג מכובד לכל הדעות.

תזכורת: הבטיח "להשקיע זמן במפלגה"

למחרת המפלה בבחירות הודיע יו"ר המפלגה, נתן שרנסקי, על כוונתו להתפטר מהכנסת, ולהשקיע את כל זמנו בשיקום המפלגה. "כצעד של נטילת אחריות", אמר, "ולמען פינוי כל זמני וכוחותיי לפעילות זו, החלטתי שלא לכהן בחבר כנסת בכנסת ה-16".
בעקבות ההכרזה, תומכיו של שרנסקי ברובע י"ג היו מאושרים. "אמרתי לכולם - זה מנהיג אמיתי", סיפרה הבוקר אינה, תושבת הרובע. "הרבה חברים הצטערו שלא הצביעו שרנסקי, שלא יצאו מהבית לקלפי. אמרתי להם שיהיה בסדר, שהמפלגה עוד תחזור להיות גדולה ומשפיעה, ועכשיו מה? הוא עוזב אותנו והולך לליכוד? אני לא מאמינה באיחוד, עוד כמה ימים ישכחו בכלל שהייתה מפלגה כזאת, ישראל בעליה".
גם גורמים בתוך ישראל בעליה לא אוהבים, בלשון המעטה, את ההחלטה. חבר הנהלת המפלגה סיפר כי בעת הישיבה ביום שלישי השבוע, "נראה כאילו שרנסקי ואדלשטיין מציגים אפשרויות שעומדות בפני המפלגה. אך למעשה, כל מי שניסה לומר משהו נגד האיחוד עם הליכוד, לא זכה ליחס רציני. לפחות חבר הנהלה אחד עזב בכעס ויצא".
גם ח"כ גנאדי ריגר, מספר ארבע ברשימת המפלגה לכנסת, מודה כי הרעיון קצת מסוכן. "אני מבין את שרנסקי", אומר ריגר ל-ynet. "הוא חושב שזאת הדרך הטובה ביותר לשיקום המפלגה, ואני מקווה שהוא לא טועה". יו"ר סניף ישראל בעליה באשדוד, מאיה סלוצקי, חוששת: "אם אכן לא ייפגעו כל מוסדות המפלגה, אז החיבור הזה טוב, אבל האמת שאנו לא יודעים בדיוק איך זה ייראה".

"שרנסקי יכול לשכוח מהקול שלי"

ובחזרה לרחוב באשדוד. קבוצת גמלאים, שמשחקים קלפים ליד מעדניה לממכר בשר לא כשר, מניפים את ידיהם בביטול כאשר הם נשאלים לדעתם בנושא. "אין על מי לסמוך כאן", אומר בוריס בדיצ'ב, תשע שנים בארץ. "פעם היה מנהיג לעולים, אז נכון שהוא הפסיד בקרב חשוב, אז מה? בורחים? אני לא אצביע יותר לשרנסקי בשום צורה, הוא יכול לשכוח מהקול שלי".
חברו, אנטולי קאופמן, כועס אפילו יותר: "לפני כמה שבועות שמעתי ברדיו כי שרנסקי יוצא נגד הליכוד, הוא רומז שהם לא נקיים משחיתות, ופתאום הוא חבר שלהם. כנראה שלאחר כמה שנים בפוליטיקה הישראלית, הוא הבין שהכי חשוב זה הכיסא".
בשעה 12:30 צועקת לובה לבעלה בוריס, המשחק קלפים למטה: "תעלה הביתה, הסרט מתחיל". בוריס קם בעצלתיים. "אני לא מפסיד אפילו פרק אחד מהסדרה הזאת. לפחות אפשר לשכוח מהבלגן שקורה כאן לכמה דקות", הוא מתנצל והולך.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
שרנסקי. "בושה"
צילום: מיכאל קרמר
מומלצים