שתף קטע נבחר

לשכת העבודה אמרה לא לממשלת האחדות

בתום ישיבה סוערת הצביע הגוף נגד כניסה לממשלת אחדות. בעבודה החליטו גם שלא להקים צוות מו"מ עם הליכוד ולהקים ועדת בדיקה לסיבות התבוסה בבחירות. פרס התעמת בישיבה עם מצנע, ואמר: "אני לא מציע לשרת את שרון אלא את המדינה"

הרוחות סערו היום (ה') בישיבת לשכת מפלגת העבודה בשכונת התקווה בתל אביב, שדנה בכישלון בבחירות. בתום הישיבה הצביעו חברי הלשכה פה אחד נגד כניסת המפלגה לממשלת אחדות. הלשכה מונה 130 חברים מתוכם הגיעו לפגישה 55 בלבד, והחלטתה מרמזת על הרוח המנשבת במפלגה לקראת כינוס המרכז שיערך בעוד 10 ימים.
חברי הלשכה הצביעו גם שלא להקים כלל צוות משא ומתן עם הליכוד, "שכן לא בשלו התנאים לכך". החלטת הלשכה בעלת תוקף מאחר והיא מייצגת גם את מרכז המפלגה. בנוסף, החליטו בעבודה להקים ועדת בדיקה שתבחן את סיבות התבוסה של המפלגה בבחירות.

עימות בין מצנע לפרס

יו"ר העבודה, עמרם מצנע, תקף בין היתר את אנשי מפלגתו ובכיריה ואמר כי "בתוך שלד ההנהגה, מרמת השטח ועד רמת המטה, נמצאו כאלו שלא תרמו את חלקם למערכה זו. היו גם כאלה שפעלו נגדו בסמוי ובגלוי - מקומם של אלה לא יהיה בתוך המפלגה". בהמשך דבריו ציין מצנע כי מפלגת העבודה יצאה ממשלת האחדות בשל הנושא הכלכלי".
בתגובה לכך נשמעו קריאות לעברו מהקהל הפעילים שהתכנסו במקום: "חבל שלא הזכרתם את זה בבחירות", הם אמרו. במהלך דבריו חזר מצנע על התנגדותו לממשלת אחדות.
ח"כ בנימין בן אליעזר תקף במהלך נאומו את ההחלטה במהלך מסע הבחירות שלא להיכנס לממשלת אחדות. פואד הציג את הנתונים הקשים שקיבלה מפלגת העבודה בירושלים, ורמז גם על התרסקות בחיפה ובערים גדולות נוספות. כמו כן תקף בן אליעזר גם את מסע הבחירות עצמו.
במהלך הדיון סירבו מנהלי הכינוס לתת רשות דיבור לצעירי המפלגה שביקשו הקמת ועדת בדיקה שתבחן את כשלון המפלגה בבחירות. לאור ההתנגדות הודיעו הצעירים כי בשבוע הבא יקיימו הפגנה נגד המפלגה בתוך מתחם המפלגה בת"א.

פרס: צריך לדבר עם שינוי ועם אחד

ח"כ שמעון פרס נשא בכינוס נאום ארוך. "בשביל שלום צריך רוב ואם שלום זה שירה בציבור אז לא צריך רוב. הציבור ברובו הלך ימינה והאשמה שלנו היא שאיבדנו את הליברלים, את הערבים ואת המפד"ל. כעת צריך לבדוק אם ניתן ללכת למפלגות המרכז שינוי ועם אחד, לא בשביל קואליציה אלא לשם בנייה".
פרס הוסיף ואמר: "יש לדבר עם שינוי ועם עם אחד ולבדוק אם ניתן לבנות גוש יחד איתם". הוא פנה למצנע ואמר: "עמרם, אני לא רוצה להתווכח איתך על העבר. בבחירות מצביעים על העתיד". הוא הוסיף וציין שמרצ, שהיתה באופוזיציה בשנתיים האחרונות, איבדה 40 אחוזים מכוחה בבחירות האחרונות. "הבעיה היא שהפכנו לנגררים של שרון. אני לא מציע לשרת את שרון אלא את המדינה".
"היה כשלון טוטאלי", אמר ח"כ ויצמן שירי. "הראו לי גרפים לפיהם הודעה שלא נצטרף לממשלת אחדות תוסיף ארבעה מנדטים למפלגה. קרה בדיוק ההיפך". הוא פנה למצנע ואמר: "אין לי טענות אליך כי לא היה לך ניסיון". בהמשך תקף ברמז את אברהם בורג וחיים רמון: "היו לידך אנשים עם ניסיון שרצו לשדרג את מעמדם וביקשו תפקידים, ואחר כך לא לקחו אחריות". שירי קרא להקים צוות משא ומתן שידון עם הליכוד, כדי "לגלות ששרון לא רוצה אחדות ולהגיע לציבור עם ידיים נקיות".
לאפרים סנה היה הסבר פשוט יותר להפסד בבחירות: מפלגת העבודה "הלכה שמאלה" לדבריו, ומכך נובע ההפסד לשיטתו.

ראשי ערים בעבודה בעד אחדות

בתוך כך, פנו הערב חברי פורום ראשי הרשויות במפלגת העבודה, המזוהים עם בנימין בן אליעזר, בדרישה לקיים דיון בהצטרפות לממשלת אחדות.
לפנייה, קדמה שיחה אותה קיים ראש עיריית כרמיאל, עדי אלדר, הבוקר בבית מפלגת העבודה עם יו"ר המפלגה עמרם מצנע, במהלכה אמר אלדר כי המצב הכלכלי הקשה יוכל להיפתר רק בהליכה לממשלת אחדות. לטענת אלדר, "כיום חשובה יותר מכל טובת המדינה ולא טובת המפלגה". הערב הציגו ראשי הרשויות את טיעוניהם בישיבת לשכת המפלגה וקראו לקיים דיון נוסף בעניין במוסדות המפלגה.

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
מצנע. הפעילים לא עשו כלום
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
פרס. "הציבור הולך ימינה"
צילום: רויטרס
מומלצים