שתף קטע נבחר

שינוי הציעה לליכוד: ממשלת 64, ונחכה למצנע

המשא ומתן הקואליציוני בין הליכוד ליתר המפלגות נפתח היום בכפר המכביה - בלי העבודה. נציגי שינוי הציעו ממשלה מצומצמת בלי חרדים, שתשאיר דלת פתוחה למפלגת העבודה. ש"ס האשימה: שינוי פוסלת אותנו על רקע עדתי. באיחוד הלאומי מעריכים: "שרון מעוניין מאוד בישיבתנו בממשלה"

"הצענו לליכוד להקים ממשלה עם 64 ח"כים, שתורכב מהליכוד ,שינוי, מפד"ל ועם אחד, ולהשאיר את הדלת פתוחה למפלגת העבודה", כך אמר אחר הצהריים (יום ב') יו"ר צוות המו"מ של שינוי, ח"כ אברהם פורז, בתום פגישתם של נציגי הסיעה עם צוות המו"מ של הליכוד.
פורז חזר על דבריו כי אין בכוונת שינוי לשבת מסביב לשולחן הממשלה עם המפלגות החרדיות. "אם נפר את ההבטחות לבוחרים ונלך עם החרדים, נגמור את הקריירה. יש לנו חוזה עם הציבור. אנו באים בתום לב כדי להצטרף לממשלה ולא נכעס גם אם הליכוד יעשה בנו שימוש כדי להוריד את המחיר של המפלגות האחרות. אנחנו לא נרגיש פראיירים".
גדעון סער, חבר בצוות המשא ומתן של הליכוד, אמר בתום המפגש כי "נדמה לי שמוקדם לקבוע אם יש בסיס לישיבה יחד בממשלה. הבהרנו לשינוי כי אנחנו מתנגדים לפסילתם של מפלגות ושל שותפים אחרים. מצאנו כי יש לנו גישות דומות בנושאים כמו כלכלה, חוקה, משטר, ומערכת המשפט".
המשא ומתן הקואליציוני נפתח בצהריים בכפר המכביה - בינתיים בלי מפלגת העבודה, שסרבה לשלוח צוות מו"מ מטעמה. נציגי הליכוד, אורי שני, אייל ארד, עו"ד ישראל מימון וגדעון סער נועדו עם צוותי המו"מ של שינוי, ש"ס והאיחוד הלאומי. מחר יתחדש המשא ומתן אליו יוזמנו נציגי המפד"ל, מרצ, יהדות התורה ועם אחד.
לצוות המו"מ של הליכוד הצטרף היום במפתיע גם פרופ' יעקב נאמן, שר האוצר לשעבר, שאמר: "אני רואה לעצמי חובה אזרחית לעזור בהקמת ממשלת אחדות". אורי שני גינה את העובדה שמפלגת העבודה בחרה שלא להגיע ואמר:" אנו מאוכזבים אבל לא מופתעים, ומקווים שבסוף טובת המדינה תגבר על החשיבה הפוליטית". שני הוסיף כי הליכוד ינסה להקים "ממשלת אחדות רחבה".

ש"ס: פסילה על רקע עדתי

בש"ס תקפו בחריפות את שינוי. "פסילתה של שינוי את ש"ס ראויה לכל גינוי, ואין להסבירה אלא על רקע עדתי", כך אמר רפאל פנחסי, חבר צוות המשא ומתן הקואליציוני מטעם סיעת ש"ס. "לא ייתכן שיהודי יפסול יהודי", אמר פנחסי. הוא הביע שביעות רצון מכך שראש צוות המשא ומתן של הליכוד, אורי שני, סבור שאין מקום לפסילה כזו.
בתום הפגישה עם צוות הליכוד אמר השר בניזרי: "הבהרנו שלא נסכים לפגיעה בסטטוס קוו בענייני דת ומדינה, הדגשנו שלא נסכים לכל פגיעה בשכבות החלשות וביקשנו הבהרות בנושאים המדיניים".
צוותי המשא ומתן של ש"ס והליכוד דנו גם בנושאי חוקה, העלאת אחוז החסימה והקיצוצים הכלכליים. בש"ס אומרים כי "הדיבורים על קיצוצים כלכליים דרסטיים מורידים את הרצון של המפלגה להיכנס לממשלה".
במפלגה דרשו מהליכוד להציג בפניהם את תוכניות הקיצוצים לפני שיובאו להצבעה. לדברי גורמים בש"ס, "הרב עובדיה יוסף נחוש כיום פחות מבעבר להיכנס לממשלה אולם הוא נחוש יותר מבעבר לא לוותר על נושאים דתיים. "לא בוער לו להיכנס לממשלה", אמרו במפלגה.

האיחוד הלאומי: החתן והכלה רוצים את החתונה

בתום הדיונים אמרו נציגי האיחוד הלאומי, כי בפגישתם עם צוות הליכוד הובעה הסכמה רבה בנושאים הכלכליים, ובצעדים ההכרחיים לטיפול בבעיות הכלכליות. ח"כ יורי שטרן אמר כי קווי היסוד של הממשלה היוצאת מקובלים על האיחוד הלאומי.
לדברי שטרן, "התרשמנו שהיתה שיחה רצינית ואמיתית. אנחנו חלק ממחנה שניצח בבחירות ולא היה לנו ספק שהשלב של המשא ומתן יגיע. דיברנו על מצב חירום כלכלי וזו המשימה הראשונית של הממשלה הבאה. דיברנו על הצורך לנווט קואליציה שתטפל בכלכלה ובקידום החוקה".
ח"כ בני אלון אמר: "מעולם לא פסלנו אף ממשלה. אנחנו לא אוהבים את אלה שפוסלים". ח"כ צבי הנדל הוסיף: "יצאנו בהרגשה שגם הכלה וגם החתן רוצים את החתונה הזו".
נציג הליכוד, גדעון סער, אמר כי "היתה שיחה טובה, באווירה חיובית. היו מכלול נושאים, מדיניים כלכליים וחברתיים. נושא המדינה הפלסטינית לא עלה בשיחה זו אבל סיכמנו שכשהנושאים המדיניים יהיו אקטואלים הם יועלו לדיון".
לפני הפגישה אמר ח"כ הנדל כי "אני מעריך ששרון מאוד רוצה אותנו בממשלה". לדבריו, "אנחנו יכולים להיות שותפים לממשלה הזו, להציל את המשק מההרס ואת המדינה מהרג של יהודים. אנחנו לא רוצים שיפסלו אנשים, ומבקשים שידונו בנושאים בצורה רצינית. אני מאמין שמי שפוסל את רעותו ישאר בצד. על נושאים עקרוניים אנחנו יודעים לדבר, על פסילות לא".
הנדל התייחס לידיעות על כך ששרון אינו מעוניין באיחוד הלאומי בממשלתו ואמר: "יש אנשים קטנים בפוליטיקה שרוצים להרעיל את היחסים בין אביגדור ליברמן לבין שרון. צריך לזכור שליברמן לא אמר אף פעם את הדברים שמצנע אמר על שרון".

פגישת שרון-מצנע

לגבי סיכויי פגישתם המתוכננת בארבע עיניים של שרון ומצנע הדעות חלוקות - אם כי נראה שתצא לפועל בקרוב.
מקורביו של ראש הממשלה שרון הביעו תמיהה על דרישתו של יו"ר העבודה להיפגש "אחד על אחד" עם ראש הממשלה, מבלי שיוועדו צוותי עבודה קודם לכן. "אם הוא מוכן לדון על תכנית מוסכמת, אז מה אכפת לו שהדבר ייעשה באמצעות דרגי עבודה?", אמרו המקורבים ל-ynet. לדבריהם, אם מצנע יהיה מוכן לקבל את תכנית בוש ולראות בה בסיס להתקדמות, ואם יסכים לקיצוץ מיליארדים, לא רק מההתנחלויות אלא מסקטורים נוספים (רמז לקיבוצים, בין היתר) - יש בסיס לדיון.
בסביבת שרון מודאגים מהאפשרות של הקמת קואליציה שלא תוכל לומר כן לתכנית בוש מבלי להתרסק. "אם לא תהיה קואליציה של אחדות, לא יהיו ערבויות אמריקניות משום שהערבויות מותנות בהתחייבות מדינית ליוזמת בוש", אומרים מקורבי שרון.
במפלגת העבודה מגחכים לשמע הדברים: "מצנע ייענה בחיוב לכל פגישה ששרון ייזום", מסר יועץ התקשורת של יושב ראש העבודה, און לוי. "כרגע, אין טעם לקיים משא ומתן בין צוותים טכניים, שכן טרם נוצרה הבנה בסיסית על מכנה משותף בין הצדדים".
עם זאת, גורמים בכירים במפלגת העבודה אומרים ל-ynet כי "מצנע מצפה להזמנה נוספת מראש הממשלה, ואין ספק כי הוא יגיע לפגישה עימו. השעה קשה, העם רוצה אחדות, אבל בשביל אחדות אנחנו צריכים בסיס משותף להתחיל ממנו. לא נהיה מוכנים להיות חלק מההצגה של אורי שני".
באשר לתוכנית בוש אומרים בסביבתו של מצנע כי "היא ללא ספק צעד בכיוון הנכון". מצנע סירב הבוקר להתייחס ישירות למוכנות לקצץ ממגזרים נוספים, ומקורביו אומרים כי "העבודה אינה תובעת קיצוץ בתקציב ההתנחלויות, אלא פינוי התנחלויות מרצועת עזה והתנחלויות מבודדות ביהודה ושומרון. מיליארדי השקלים שהושקעו בהתנחלויות אלה והיוו מעמסה כלכלית על המדינה, יופנו לטפל בבעיות החברה, ויסייעו ביציאה מהמשבר הכלכלי הקשה".
מזכ"ל העבודה, חבר הכנסת אופיר פינס אמר ל-ynet כי "שרון יודע שאין לו מה לדבר עם מצנע. אנחנו גלגלנו את הכדור לשרון, והוא רוצה להחזיר את הכדור חזרה אלינו. זה לא מתאים לראש ממשלה נבחר להתנהג בצורה כל כך ילדותית ולא רצינית. שרון מכיר את הטלפון של מצנע. אני מקווה שהוא יתעשת ויזמין אותו לדבר על משהו שצריך לדבר עליו, ולא על חשיבות נצרים".

בהכנת הידיעה השתתפה דיאנה בחור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. מספיק 64
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום אורן אגמון
נאמן. שחקן חיזוק
צילום אורן אגמון
צילום: גלי תיבון
אורי שני. ננסה אחדות רחבה
צילום: גלי תיבון
צילום: איי פי
מצנע. ששרון יסכים לפגישה אישית
צילום: איי פי
מומלצים