שתף קטע נבחר

המפד"ל דרשה את תיק החינוך; הליכוד סירב

בליכוד אומרים כי שרון הנחה את אנשיו לשמור את תיקי החוץ, הביטחון והאוצר למו"מ עם מצנע, וכי תיקי החינוך, המשפטים והפנים ישארו בידי הליכוד

היום שני של המשא ומתן הקואליציוני החל הבוקר בפגישה בין נציגי הליכוד לנציגי המפד"ל. ח"כ זבולון אורלב אמר בתום הפגישה שמפלגתו דורשת לקבל את תיק החינוך. "מדובר בתנאי בל יעבור", הדגיש.
אולם מבוקשם של אנשי המפד"ל לא ניתן להם, משום שבליכוד מעוניינים לשמור את התיק לעצמם. השר יצחק לוי אמר אחרי הפגישה שהנושא היה במרכזם של חילוקי דעות. "לפי שעה קיבלנו תשובה שלילית. זה מפתיע משום שבאופן מסורתי בממשלות של הליכוד היינו מקבלים את תיק החינוך. אבל אנחנו לא מתכוונים לוותר, הסוגיה הזו תגיע לדעתי עד לראש הממשלה". בימים הקרובים צפויה פגישה נוספת בין הצדדים.
במפד"ל הדגישו שלא יהיו מוכנים להיכנס לממשלה שקווי היסוד שלה כוללים הקמת מדינה פלסטינית. כמו כן אמרו שאינם פוסלים אף מפלגה לישיבת משותפת בממשלה. השר לוי: "נצטרף לממשלה על פי קווי יסוד ותכנית מגובשת. המצב שנהיה המפלגה הדתית היחידה בממשלה היא אפשרית אבל אני רוצה לשמוע משינוי שהם מוכנים לעשות ויתורים בנושאים כמו נישואים אזרחיים, שינוי המכסות בחוק טל, נסיעות בשבת. אנחנו מנהלים מגעים עם שינוי בנושא".

פרץ: הצגתי לשרון תוכנית כלכלית

אחר הצהריים אמר מנהיג מפלגת "עם אחד", עמיר פרץ, בתום פגישתו כי "הודענו לליכוד שאם לא יציבו את הנושא הכלכלי- חברתי בראש סדר העדיפויות, לא תהיה תשתית שתאפשר את כניסתנו לממשלה". פרץ אמר ל-ynet כי הציג בפני אנשי שרון תוכנית שלא תכלול קיצוץ בתקציב, אלא מילווה מהציבור באמצעות אגרות חוב.
לדברי פרץ, אנשי הליכוד אמרו בתגובה כי הם שמחים לפגוש מפלגה עם תוכנית מפורטת, וכי "הנושא החברתי כלכלי אכן יעמוד במרכז פעילות הממשלה הקרובה".

לא היו הסכמות עם שינוי

אולם גם בנושא זה אין לפי שעה בשורות. יו"ר המפד"ל, השר אפי איתם, הודיע הבוקר שבשיחות שהתקיימו בהנחיתו בין ח"כ אורלב לבין יו"ר שינוי, יוסף (טומי) לפיד נתגלו פערים מהותיים בין הצדדים. "המפד"ל לא תסכים בשום אופן להנהגת נישואין אזרחיים במדינה, הפעלת תחבורה ציבורית בשבת והכרה בגיור הרפורמי, אמר השר איתם. "כל עוד שינוי תתעקש על קווי יסוד הפוגעים בזהותה היהודית של המדינה ישיבה משותפת בממשלה היא בלתי אפשרי", הוסיף.
גם נציגי מרצ הגיעו לכפר המכביה. במפלגה אמרו כי הסיעה החליטה לשלוח נציגים בשל הנוכחות התקשורתית המחייבת הבהרת עמדות. במרצ טוענים שבליכוד ביקשו מהם לבדוק אפשרות לגבש תכנית כלכלית. בתגובה אמרו נציגי מרצ כי חובתה של הממשלה להגיש תכנית כלכלית ורק אז יהיו מוכנים להתייחס, אולם הבהירו כי בכל צעד מדיני שיוביל לשלום הם יתמכו בממשלה. ח"כ רומן ברונפמן: "אם ראש הממשלה יבצע צעדים מדיניים חיוביים נתמוך בכך גם מספסלי האופוזיציה".

ממשלה בלי שינוי?

בתום פגישתם עם נציגי הליכוד אמרו ביהדות התורה כי הציגו את רצונם לשמור על הסטטוס קוו ועל אופייה היהודי של המדינה.
הרב משה גפני הוסיף כי המפלגה מתנגדת להעלאת אחוז החסימה והרב אברהם רביץ העריך: "העניין הולך לקראת הקמת קואליציה שתורכב על ידי הליכוד, יהדות התורה, האיחוד הלאומי ועם אחד".

התיקים הבכירים - על השולחן

בכירים בליכוד אמרו ל-ynet כי ראש הממשלה שרון הנחה את אנשי צוות המשא ומתן להותיר את שלושת התיקים הבכירים בממשלה (חוץ, ביטחון ואוצר) על השולחן ולעשות הכל כדי למשוך את מפלגת העבודה לתוך ממשלת אחדות.
גורמים בכירים בליכוד הקשורים למשא ומתן הקואליציוני אומרים: "אין לנו ספק שמפלגת העבודה תבוא בסופו של דבר ותכנס לממשלת האחדות. בסוף לא תהיה למצנע ברירה - כשתונח על השולחן תוכנית שלום אמריקנית, הוא יהיה חייב להגיד כן או לא. ואז מה יעשה, יגיד לא? הוא יאגף את האמריקנים משמאל"?.

בליכוד שומרים על החינוך, המשפטים והפנים

ל-ynet נודע עוד כי ראש צוות המשא ומתן של הליכוד, אורי שני, הבהיר לנציגי המפלגות שמלבד תיק החינוך, אותו רוצה הליכוד לעצמו כאמור, יישארו בידי הליכוד גם תיקי המשפטים והפנים. אנשי הליכוד יודיעו כי התיקים יחולקו על פי מפתח של תיק בממשלה לחמישה חברי כנסת. נציגי צוות המשא ומתן של הליכוד צפויים לבשר לאנשי יהדות התורה כי בכוונתם להוביל לחקיקת חוקי יסוד נוספים, שיובילו בסופו של דבר לחקיקת חוקה.
בליכוד יודעים היטב אילו אלטרנטיבות עומדות פניהם במקרה שלא תוקם ממשלת אחדות. אפשרות אחת היא שתוקם ממשלה עם ש"ס והמפלגות שתהיינה מוכנות לשבת איתה מסביב לאותו שולחן, כלומר מפלגות הימין. אפשרות נוספת היא שתוקם ממשלה עם שינוי ואלה שיהיו מוכנות לעכל אותה לידן. גורמים בכירים בליכוד אומרים כי לממשלה עם שינוי עשוייה להצטרף גם סיעת האיחוד הלאומי של אביגדור ליברמן, "וזאת יכולה להיות הפתעה", כדברי מקור המקורב למשא ומתן הקואליציוני. "ליברמן יסכים למתווה בוש אם ייראה שתקום ממשלה שהוא לא יוכל להפיל בפרישתו", הוסיף המקור.

שירי: מצנע ופינס עשו מחטף

בתוך כך נמשכת התסיסה במפלגת העבודה. חבר הכנסת לשעבר ויצמן שירי מוביל בימים אלה מהלך להחתמת מאות חברי מרכז העבודה, בדרישה לכנס בהקדם את המרכז לדיון בתוצאות הבחירות והחלטת לשכת העבודה שלא להקים צוות משא ומתן קואליציוני. "ההחלטה הזאת התקבלה בצורה לא חוקית", אומר שירי. "אופיר פינס ועמרם מצנע לא הודיעו בתחילת ישיבת הלשכה כי בסופה תהיה הצבעה בעניין צוות המשא ומתן", אומר שירי. "הם עשו מחטף וקיבלו החלטה שהיא רק המלצה למרכז. ההגיון אומר שצריך לכנס עכשיו מרכז, אבל מצנע ופינס אומרים שאי אפשר לכנס מרכז כי אין אולמות או כי אי אפשר לכנס מרכז כל יום שני וחמישי. בסוף לא תהיה להם ברירה, והמרכז ייתכנס". לטענת שירי, 300 חברי מרכז כבר חתמו על העצומה, אולם הוא מתכוון לאסוף 700 חתימות, כדי להגיע לישיבה שתתכנס מעמדת כוח.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אתר הכנסת
אורלב. תיק החינוך - "תנאי בל יעבור"
אתר הכנסת
צילום: איי פי
שרון. מחכה למצנע?
צילום: איי פי
מומלצים