שתף קטע נבחר

במפד"ל מפנימים: תיק החינוך לא יימסר לסיעה

בכירים בליכוד אמרו בתום המו"מ עם שינוי וש"ס, כי ניתן לשנות את הסטטוס-קוו. בשינוי דורשים מהליכוד "להגיע להכרעה את מי הם רוצים בקואליציה"

היום (ה') בצהרים ייפגשו חברי צוות המו"מ של מפד"ל עם הליכוד, ובמפד"ל הולכים ומשלימים עם הרעיון שתיק החינוך לא יימסר לידיהם.
"אנחנו מתחילים להבין שהליכוד מתכוון ברצינות לשמור את תיק החינוך אצלו ולא לתת אותו לנו", אמרו גורמים בכירים במפד"ל. "עדיין לא ויתרנו על התיק הזה אבל התחלנו לחשוב על אלטרנטיבות אחרות שיאפשרו לנו להיות בממשלה", אמרו.
במפד"ל אומרים כי "הדעות בעניין תיק החינוך חלוקות, שכן חלק מהחברים מבינים שהתיק הזה הוא 'אמביציה אישית' של ח"כ זבולון אורלב, ראש צוות המו"מ של המפד"ל".
עם זאת, בשיחות עם הליכוד יציגו אנשי המפד"ל חזית אחידה וידרשו את תיק החינוך לסיעה. "אם בסופו של דבר יתר הנושאים שעומדים על הפרק יסתדרו ותהיה הסכמה להצטרף לממשלה, ורק תיק החינוך יהווה את הבעיה - קיים סיכוי גבוה שנסכים להצטרף. אנחנו לא מתכוונים לפספס הזדמנות אפשרית לשבת בממשלה, להשפיע על מהלכים ותהליכים ולהוביל ליישום האג'נדה שלנו בגלל תיק החינוך", ציינו הגורמים.
לדבריהם, במפלגה בוחנים כעת אפשרות קבלת שני תיקים אחרים. "בכל מקרה", אומרים במפד"ל, "אנחנו מתכוונים לדרוש את ראשות ועדת חוקה".

המו"מ אתמול

בכפר המכביה הסתיימה שלשום פגישה בין צוות הליכוד לבין נציגי ש"ס. זאת, לאחר שקודם לכן נערכה פגישה גם עם נציגי שינוי. גורמים בשינוי אמרו כי ביום ראשון הקרוב יצטרך הליכוד להכריע עם מי הוא רוצה להיות בקואליציה, "ולהפסיק להתנהג כמו אמא תרזה, לא לכאן ולא לכאן".
בכירים בליכוד אמרו בעקבות השיחות עם שינוי כי "התברר שבחלק מהדברים קיימת הבנה בינינו לבינם ובחלק יש פער גדול". בשיחה נידונו נושאים מדיניים, כלכליים, העלאת אחוז החסימה וחקיקת חוקי יסוד.
צוות המו"מ של הליכוד הבהיר לנציגי שינוי כי "הליכוד יקפיד לנהל מדיניות עם דגש על מסורת ישראל". בנושא השבת אמרו גורמים המקורבים למו"מ כי בליכוד קיימת הבנה ש"לא מדובר בדבר מקודש, אבל לא צריך לפגוע בו בקלות דעת. גם אם ייעשו שינויים, וצריך לעשות שינויים, צריך להיזהר בפגיעה במה שקיים. צריך לעשות את זה בזהירות. ניתן לבחון ולשנות את הסטטוס קוו אבל בצורה זהירה, בלי ללחוץ יתר על המידה".
הגורמים ציינו כי בשיחות עם שינוי קיימת התקדמות משמעותית אך עם זאת, קרב השלב במו"מ שבו כל הצדדים "ייאלצו לעשות ויתורים כואבים".

"רוצים ציר ליכוד - שינוי - מפד"ל"

בשינוי אומרים כי נציגי הליכוד הבהירו להם שהמפד"ל תתקשה לוותר בנושא השבת. עוד אומרים כי הדגישו בפני נציגי הליכוד שהם מוכנים שיהדות התורה תקבל ראשות ועדה הנמצאת בידי הליכוד, אולם הם מתנגדים למינוי סגן שר מטעמה.
ח"כ אברהם פורז (שינוי) אמר ל-ynet בתום הפגישה, כי הושגה התקדמות בנושאי דת ומדינה, "אולם עדיין יש צורך בהתייעצויות". פורז הוסיף כי במפלגה "לא מתכוונים להגמיש את עמדותינו ביחס למפלגות הדתיות. אך נעשה הכל כדי שנוכל לשבת עם המפד"ל".
יו"ר המפד"ל, אפי איתם, אמר כי לפי שעה קטנים הסיכויים ששינוי והמפד"ל יישבו יחד בממשלה. עם זאת, אמר איתם בישיבת סיעת המפד"ל בירושלים כי "אני עדיין מאמין שיש סיכוי ששינוי תשנה עמדות". בימים הקרובים יימשכו המגעים בין יו"ר שינוי טומי לפיד וח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל בניסיון למצוא פשרה בין שתי המפלגות.
ח"כ מודי זנדברג אמר ל-ynet כי שינוי מתמקדת כעת בהקמת ציר ליכוד-שינוי-מפד"ל, שיהווה את הבסיס לממשלה שלתוכה תוכל להיכנס בעתיד גם מפלגת העבודה. "אנחנו מנסים למצוא דרכים כדי להתגבר על המכשולים והפערים בתחומים שונים בינינו ובין המפד"ל, נושאים כמו תחבורה ציבורית בשבת, חוק טל, נישואין אזרחיים וכו'".
זנדברג אמר כי אין כל ניסיון למצוא דרך לפשרה עם ש"ס, שכן היא לא מהווה פרטנרית לממשלה שבה תשב שינוי. זנדברג הוסיף כי נושא המדינה הפלסטינית אינו מהווה בעיה. "אנחנו יודעים שמדינה פלסטינית זה משהו שעתיד להתגשם".
ח"כ פורז העריך גם בתום הפגישה כי הסיכויים להקמת ממשלה עם שינוי והמפד"ל עומדים על 50%. "יכול להיות ששרון יחליט בסופו של דבר להקים ממשלת ימין עם החרדים, אבל אם מפלגת העבודה תבוא, אזי הסיכויים לממשלה עם שינוי ומפד"ל גדלים", אמר.

"רק לא ש"ס"

חילוקי הדעות וההבדלים בין שינוי והמפד"ל הם משמעותיים, אבל בשתי המפלגות אמרו כי נעשה מאמץ לגשר עליהם. "הסיכויים שנשב יחד עומדים עדיין על 50-50", אמרו בשינוי. אולם מקורות בכירים בשתי המפלגות אמרו, כי "קיימת הבנה ברורה שלא נוכל לזכות בכל מה שאנחנו מבקשים".
גורמים בכירים במפד"ל אמרו ל-ynet: "שרון צריך אותנו. שותפות איתנו תסלול את הדרך קדימה. מה שמעניין אותנו זה תיק החינוך, הסטטוס קוו ואי הקמת מדינה פלסטינית. אנחנו דורשים לקבוע זאת בקווי היסוד".
במפד"ל אמרו כי אם יימצא בסיס משותף עם שינוי בימים הקרובים, "כל הנושאים ייפתחו לדיון, כולל השבת, התחבורה הציבורית וחוק טל. אבל אנחנו לא נוותר בנושא פתיחת חנויות בשבת. בכל מקרה, לא נפיל את הממשלה על עניין הנישואים והגירושים. אנחנו מאמינים שאפשר למצוא נוסחה".
במפד"ל מדגישים כי למפלגה אין אינטרס לשבת עם ש"ס באותה ממשלה. "גם הציבור שלנו לא רוצה את ש"ס", אומר בכיר במפלגה. "אנחנו נתחזק מהישיבה של ש"ס באופוזיציה, כי גם לנו נמאס כבר מהניצול".
בצהריים קיימה סיעת המפד"ל ישיבה מורחבת בנוכחות חברי מרכז המפלגה. הדעות בישיבה היו חלוקות באשר לוויתורים שיכולה המפד"ל לעשות כדי לשבת עם שינוי בממשלה אחת. לא התקבלו החלטות בישיבה.
בליכוד מבהירים שלא כל ההסכמות אליהן יגיעו השינוי והמפד"ל יהיו מקובלות עליהם. "אם שינוי והמפד"ל יסכימו למשל על סגירת כל הקניונים בשבת תמורת כמה קווי אוטובוס, לא בטוח שנסכים", אמרו בליכוד.
ח"כ זבולון אורלב (מפד"ל) הכחיש את הפרסומים כי סיעתו תתפשר על תחבורה ציבורית בשבת. אורלב אומר כי "אין כל אפשרות שהמפד"ל תסכים לחילול שבת בתחבורה ציבורית, במסחר ובכל תחום אחר".

ש"ס: הסכמה על חוק פנסיה ממלכתית

נציגי ש"ס והליכוד נועדו אמש במשך שעתיים. השר שלמה בניזרי אמר בתום הפגישה כי "היו הבנות במספר נושאים, אולם ביקשנו הבהרות ומסמכים בנושאים אחרים". הנציגים דנו בנושאים מדיניים, דתיים וכלכליים.
גורם בצוות המו"מ של ש"ס אמר ל-ynet כי "היתה שיחה לא רעה ואני כעת יותר אופטימי. הרושם שלי הוא שהם רוצים את ש"ס בתוך הממשלה אבל הדרך עדיין לא פשוטה".
נציגי ש"ס אמרו לליכוד כי בעניין הקיצוצים בתקציב המדינה הם מסכימים עקרונית לעניין אולם יתנו זאת בקיצוץ רוחבי בכל משרדי הממשלה. לטענתם, בליכוד קיבלו את העמדה הזו בהבנה. כמו כן, לטענת אנשי ש"ס נציגי הליכוד הסכימו עקרונית לדרישת ש"ס לחוקק חוק פנסיה ממלכתית, ודרשו מסמכים מפורטים בעניין.
שני הצוותים דנו גם בחלוקת התיקים בממשלה. הועלו כמה אפשרויות, כאשר ש"ס דרשה מפתח שווה בחלוקת התיקים לכל המפלגות. ש"ס הבהירה כי היא מעוניינת לקבל לידיה את התיקים הבאים: פנים, דתות, עבודה ורווחה ובריאות. עם זאת אמרו נציגי ש"ס כי אם יפורק משרד עבודה ורווחה, ש"ס מעוניינת בתיק הרווחה והבריאות יחדיו.
בנושאי סטטוס קוו הבהירה ש"ס כי היא מתנגדת לכל שינוי בעניין. בש"ס מתחו ביקורת על כך שלא נידונו מספיק נושאי דת ומדינה. להערכתם, הליכוד נמנע מלהעלות את הנושא לדיון נרחב כדי לא ליצור משבר כבר בתחילת המשא ומתן, שכן מדובר בסלע מחלוקת רציני.

השתתף בהכנת הידיעה: אילן מרסיאנו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. מתמקדים במפד"ל
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
הכל פתוח. איתם
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: צביקה טישלר
היום המכריע. נאות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים