שתף קטע נבחר

ישיבה סוערת בעבודה: בן אליעזר יצא בטריקת דלת

סוגיית הישיבה בממשלת האחדות היא עדיין עצב חשוף אצל בן אליעזר. "מאשימים אותי שבגללי נהרגו אנשים... אתם רוצים שאשתוק, אבל אני לא אשתוק"

קרוב לשלוש שעות נמשכה היום (ב') ישיבת סיעת העבודה בכנסת. ברוב הזמן נדמה היה שבניגוד למה שארע אתמול בבית מפלגת העבודה בתל אביב, היו היום חברי הסיעה רגועים הרבה יותר. אלא שלקראת סיום הישיבה יצא השד מהבקבוק: וויכוח קולני התפתח בין יושב ראש המפלגה, עמרם מצנע, ומספר חברים, ובראשם בנימין בן אליעזר, שיצא בלהט הויכוח מהחדר בטריקת דלת.
בכירים בעבודה שהשתתפו בישיבה אמרו בצאתם: "כמעט כל הישיבה התנהלה על מי מנוחות, ודיברנו על העתיד, על האופוזיציה ועל הדברים שמצפים לנו. לקראת הסוף משהו השתבש".

"אל תהיה כמו ברק"

תחילת הישיבה דווקא הייתה נעימה, "כמעט כמו טיפול במשפחה שנמצאת בטראומה", הגדיר זאת בכיר במפלגה. חברי הסיעה הביעו בפני מצנע את דאגתם מהתנהלותו, וביקשו ממנו להתחיל להתייעץ בפורומים נרחבים יותר בתוך המפלגה. "אל תהיה כמו אהוד ברק", קראו לעברו כמה חברים, בהם אפרים סנה והרב מיכאל מלכיאור ממימד. "אל תחזור על הטעויות שלו". חברים אחרים אמרו: "כולנו פגועים עדיין מההתנהגות שלו. הוא הרס ודפק את המפלגה, תן לנו להתאושש. תתייעץ איתנו ותשתף אותנו בהחלטות".
רק בנימין בן אליעזר שינה מעט את מגמת הדברים, ושוב החזיר את נושא השיחה להתקפות של בכירים בעבודה נגדו ונגד ישיבתה של המפלגה בממשלת האחדות הקודמת. "איזה מין דבר זה", שאל פואד, "מה זה הדבר הזה שכל הזמן מאשימים אותי ואת הישיבה בממשלת האחדות במה שקרה למפלגה? מאשימים אותי שבגללי נהרגו אנשים. חיים רמון האשים אותי ברצח.... אתם רוצים שאשתוק, אבל אני לא אשתוק".

יצא בטריקת דלת

דקות ספורות לפני תום הישיבה, ביקש מצנע לסכם: "אחת הסיבות לכשלונה של המפלגה היא הישיבה בממשלת האחדות. זו הסיבה המרכזית, אבל היא אחת הסיבות".
בשלב זה לא יכול היה בן אליעזר להתאפק יותר. הוא האדים, קם על רגליו, ויצא מהחדר זועף ומבלי לומר מילה. "חברים, אתם רוצים שנהיה כמו סיעות אחרות", המשיך מצנע, "אתם רוצים שכל אחד יימשוך לכיוון אחר?".
בתגובה אמר ח"כ סנה: "מספיק כבר לחזור על זה כל הזמן. נגמרה התקופה של דעת יחיד במפלגה. תן לי לדבר. הקשבתי לך ועכשיו תורי הגיע".
בצאתו מהישיבה סירב מצנע להתייחס למה שארע. יושבת ראש הסיעה, ח"כ דליה איציק, שניהלה עם מצנע ויכוח קולני בישיבה אתמול אמרה: "הייתה ישיבה פתוחה, גלויה וכואבת".
שמעון פרס אמר: "זאת סיעה דמוקרטית. זה לא אסון כשמתווכחים, וגם כשהויכוח מתלהט. אבל זו שגיאה לדון בעבר. כשדנים בעבר מתברר רק דבר אחד – שאחד צדק והשני טעה. זה שישבנו שנתיים בממשלת אחדות היה נכון ומועיל. בגללנו, המדיניות של הממשלה בשטחים הייתה מתונה ומאוזנת".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
האחדות היא אחת הסיבות לכישלון. מצנע
צילום: אתר הכנסת
צילום: רויטרס
"אני לא אשתוק". בן אליעזר
צילום: רויטרס
מומלצים