שתף קטע נבחר

קשיים במשא ומתן בין הליכוד לאיחוד הלאומי

נציגי הליכוד הציעו לאיחוד הלאומי את משרדי התחבורה והתיירות, והפגישה הסתיימה ללא פריצת דרך. בתוך כך, גובר המתח בין חברי הכנסת בליכוד בעקבות ההסכמים שנחתמו עם שינוי והמפד"ל. "ראש הממשלה, רצה לסגור עניינים, והשאיר את המפלגה כמעט בלי תיקים", אמרו בליכוד. בין השרים "המתנדנדים": עוזי לנדאו, דני נווה, ציפי לבני וצחי הנגבי

קשיים במשא ומתן בין הליכוד והאיחוד הלאומי. אחר הצהריים (יום ב') הסתיימה פגישתם של צוותי המשא ומתן של המפלגות בלשכת ראש הממשלה בירושלים ללא פריצת דרך. הצדדים מתכוונים להמשיך את השיחות ביניהם מחר.
בליכוד הציעו לאיחוד הלאומי את תיקי התחבורה והתיירות, ומשרה של סגן שר. גורמים בליכוד אמרו: "אם הם רוצים - ייקחו, לא רוצים שלא ייקחו. יש לנו כבר ממשלה".
ראש הממשלה, אריאל שרון, שואף להציג את ממשלתו בכנסת עד יום חמישי. זאת לאחר שלפנות בוקר נחתם ההסכם בין הליכוד לשינוי, ואתמול חתמה המפד"ל על הסכם קואליציוני. בש"ס וביהדות התורה הביעו זעם על העובדה שבממשלה החדשה לא יהיה ייצוג למגזר החרדי. גם במפלגת העבודה השלימו עם העובדה שהם ישבו באופוזיציה.

מחלוקת מדינית

הרקע לקשיים בין ליברמן ושרון: דרישת האיחוד הלאומי שהליכוד יחזור בו מכוונתו לכלול את העקרונות של נאום שרון בהרצליה, כולל הודעתו כי הוא מסכים שתקום מדינה פלסטינית. כעת נותר רק לסכם עם האיחוד הלאומי, שנציגיו נועדים היום עם צוות המשא ומתן של הליכוד. אבל בינתיים - זה לא הולך בקלות.
יו"ר האיחוד הלאומי, ח"כ אביגדור ליברמן, הביע בצהריים ספק לגבי הצטרפות מפלגתו לקואליציה. לדברי ליברמן, מתגלים קשיים בישיבת המו"מ בין הליכוד לסיעתו. "לא נסכים בשום פנים ואופן ל'נאום הרצליה' של ראש הממשלה, ולא נסכים לקבל פחות ממה שקיבלה המפד"ל", אמר ח"כ ליברמן.
גורמים בסיעת האיחוד הלאומי אמרו ל-ynet כי "אנחנו מתקשים להאמין שהליכוד ינפק תשובות שיספקו אותנו". עם זאת, גורמים במערכת הפוליטית מעריכים כי בסופו של דבר יימצא פתרון יצירתי שיוכל להכניס את האיחוד הלאומי לתוך הקואליציה.
אנשי האיחוד הלאומי מתנגדים למינויו של לפיד לתפקיד שר המשפטים "שכן", הם אומרים, "לא ייתכן שלפיד ימנה את שופטי בית המשפט בתפקידו כיו"ר הוועדה למינוי שופטים. לא יעלה על הדעת שלפיד האנטי דתי ימנה דיינים לבתי הדין הרבניים".
לאחר הסיכום עם מפלגתו של אביגדור ליברמן, תושלם למעשה הרכבת הממשלה, שתתבסס על הליכוד, שינוי, המפד"ל והאיחוד הלאומי ותכלול 68 ח"כים. עדיין ייתכן, עם זאת, שיהדות התורה תתמוך בממשלה מבחוץ ואולי תצורף גם סיעת "עם אחד" של עמיר פרץ.

בכירים בליכוד: "נשארנו בלי תיקים"

מתח רב שרר היום בליכוד, לנוכח ההסכמים עליהם חתמו לפנות בוקר צוותי המשא ומתן של המפלגה ושינוי, המקנים לשינוי חמישה תיקים בממשלה. גורמים במפלגה אמרו היום כי "ראש הממשלה, ברצון שלו לסגור את העניינים, השאיר את המפלגה כמעט בלי תיקים לחברים".
קשה היה למצוא היום בליכוד חברי כנסת שיהיו מוכנית להתראיין בשמם בעניין המתיחות בליכוד. "כולם שותקים עכשיו", אמר אחד מחברי הכנסת. "יש עדיין חשש, ממש פחד, שבסוף לא יקבלו תיקים, ואף אחד לא יודע מה בדיוק תהיה החלוקה. אבל חכה שהממשלה תורכב, כולם יפתחו את הפה. כולם יגידו מה בדיוק הם חושבים על ההתנהלות הזאת".
גורמים בליכוד אומרים כי "הביקורת והכעס הם לא רק על חלוקת התיקים. מישהו חושב שבליכוד כולם בולעים בשקט את העובדה שהמפלגות החרדיות לא נמצאות בתוך הממשלה? מישהו מאמין שזה מתקבל על הדעת שאת המשא ומתן הקואליציוני מנהלים אנשים שבכלל לא שייכים לסיעה, וראש הממשלה ממדר אותנו מכל מידע ומכל התקדמות? הרי זה לא יעלה על הדעת שאנשים שלא שייכים לסיעה יחליטו בשביל כולנו".
היום נודע גם כי בצוות המשא ומתן של הליכוד כועסים על התנהגותו של ראש עיריית ירושלים לשעבר, אהוד אולמרט, אתמול במהלך המשא ומתן עם שינוי. הכעס, על פי גורמים בליכוד, קשור לעובדה שאולמרט, שהשתתף במשא ומתן, לחץ בסופו של דבר להעניק לשינוי את תיק הפנים. "קשה שלא לחשוב שאולמרט עשה את זה בגלל שהוא מאוד רוצה את תיק האוצר. הרי אם תיק הפנים עבר לשינוי, הלחץ על ראש הממשלה להעניק לו את תיק האוצר יגדל".
עם זאת, בליכוד הסתובבו היום גם כמה חברים מרוצים, שלפי שעה, יודעים, פחות או יותר, לאילו משרדים הם ייכנסו כבר בעתיד הקרוב. בין הרגועים: שרת החינוך הנוכחית, לימור לבנת, שנראה כי תמשיך בתפקידה, חבר הכנסת ישראל כ"ץ שככל הנראה ימונה לשר החקלאות ובנימין נתניהו, שבליכוד מעריכים כי יישאר בתפקידו.
עם זאת, השרים עוזי לנדאו, דני נווה, ציפי לבני וצחי הנגבי עדיין לא יודעים מה יעלה בגורלם. גורמים בליכוד אומרים כי בשל ההסכמים הקואליציוניים "קשה יהיה לראות איזה תיק יקבלו האנשים האלה, והם ייצאו מחוייכים".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ליברמן. ספקן
צילום: גלי תיבון
צילום: רויטרס
שרון. יושבע שוב ביום חמישי?
צילום: רויטרס
צילום: דני סלומון
הנגבי. ייצא בחוץ?
צילום: דני סלומון
מומלצים