שתף קטע נבחר

נתניהו הציב תנאים - אך יסכים לאוצר; הממשלה תוצג הערב

בנימין נתניהו יסכים לקבל לידיו את תיק האוצר, לאחר שהציג שורת דרישות ובראשן קבלת תואר של ממלא מקום ראש הממשלה. שרון קיבל את מרבית הדרישות - להוציא זו. השאלה: האם יסכים אהוד אולמרט לתיק התעשייה והמסחר המורחב? הערב תוצג הממשלה החדשה בכנסת, ללא שרי המפד"ל

ראש הממשלה אריאל שרון יציג אחר הצהריים (יום ה') את ממשלתו החדשה בכנסת - בתום יממה של תרגילים, מהפכים והפתעות פוליטיות. הגדולה שבהן: תרגיל ה"הצרחה" בין בנימין נתניהו וסילבן שלום. נתניהו יהיה שר האוצר, שלום - שר החוץ. השאלה הגדולה: מה יהיה על אהוד אולמרט?
הלילה עוד נמשכו המגעים בין לשכות נתניהו ושרון סביב כניסתו של הראשון למשרד האוצר. הדרישה העיקרית, כפי שהודיע נתניהו לדב וייסגלס, שליחו של שרון - לקבל לידיו גם את תפקיד ממלא מקום ראש הממשלה. בסביבת נתניהו הסבירו אמש שהתנאי הוצב "כמבחן לדעת אם כל המהלך של שרון הוא בגדר תרגיל, או שהוא באמת מעוניין בנתניהו בתוך הממשלה". עוד דרש נתניהו זכות הטלת וטו על כל החלטה ביחס לעתיד נגיד בנק ישראל, להיות יו"ר הקבינט הכלכלי- חברתי וכן להיות חבר במטבחון המצומצם, המקבל החלטות בנושאים מהותיים. בנוסף הציג נתניהו את הדרישות שמנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי, יהיה כפוף לו כשר האוצר בנושאים הכלכליים, שותפות בטיפול בהעברת הערבויות לישראל וכן את העברת רשות החברות הממשלתיות למשרד האוצר לשם יכולת ביצוע הפרטה.
שרון נענה: במגעים בין הצדדים הסכימה לשכת ראש הממשלה למרבית דרישותיו של נתניהו - למעט הדרישה שיכהן כממלא מקום ראש הממשלה. הצדדים ימשיכו היום את המגעים אולם נראה כי הסיכום קרוב ודרכו של נתניהו למשרד האוצר סלולה.
כעת עולה שאלת תפקידו של אהוד אולמרט, שנראה היה כי יקבל את האוצר. שרון הציע אמש לאולמרט את תיק התעשייה והמסחר המורחב, אולם זה סירב לומר אם יקבל אותו, לאחר שכבר הובטח לו תיק "בכיר". החלטתו של אולמרט צפויה בהמשך היום.
אמש התכנסו חברי הכנסת של הליכוד לישיבת סיעה סגורה. נתניהו לא הגיע לתחילת הישיבה. גם אהוד אולמרט נעדר ממנה. יו"ר סיעת הליכוד, גדעון סער, סקר בישיבה את התנהלות המו"מ הקואליציוני ואמר כי "הליכוד השיג הרבה במשא ומתן שהיה קשה מאוד". ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר כי רצה שתיק הפנים יישאר בליכוד, למרות שזה מעולם לא היה בידיו קודם לכן. שרון הסביר כי העדיף לשמור על תיקי האוצר, החוץ והביטחון בידי הליכוד.

יום של מהפכים

זה התחיל אתמול בשעות הבוקר כשעוד נראה היה כי המשבר עם סילבן שלום בלתי-נמנע. שרון כבר הבטיח את תיק האוצר לאהוד אולמרט, וסילבן שלום איים שיישאר מחוץ לממשלה ויעמוד בראש "האופוזיציה הפנימית" לשרון.
אנשי שרון ניסו לפתור את המשבר בעזרת לימור לבנת: ראש לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, ניסה לשכנע אותה לוותר על תיק החינוך לטובת שלום, אולם לבנת דרשה להישאר בתפקידה. בעקבות זאת החליט שרון "להקריב" את נתניהו. גורמים בליכוד הסבירו כי "שרון העדיף להתעמת עם המחנה של ביבי ולא עם השד העדתי של סילבן שלום".
וכך ביצע שרון את התרגיל: הוא זימן אליו במפתיע את נתניהו והציע לו את תפקיד שר האוצר - תפקיד שנתניהו כבר הבהיר בעבר שאינו מעוניין בו. נתניהו דחה את ההצעה, וכך התאפשר לשרון להדיח אותו מתפקידו.
עם זאת, בעקבות לחצים שהופעלו עליו, פתח נתניהו בהתייעצויות עם מקורביו יובל שטייניץ ומשה ליאון ושוחח שוב עם ראש הממשלה.

תיקים נוספים

אולי כפיצוי על הפגיעה בנתניהו קידם שרון שניים מאנשי מחנהו: צחי הנגבי שימונה לשר לביטחון פנים, וישראל כץ שקיבל את תיק החקלאות. בליכוד אומרים כי מדובר ב"שדרוג מפתיע" להנגבי, שהתעמת עם שרון וציפה לקבל תיק זוטר. מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה כי "מי שגרם להפיכתו של המשרד לאיכות הסביבה לבנק של מינויים פוליטיים - טוב היה אם שרון היה משאיר אותו מחוץ לממשלה, ולא ממנה אותו לתפקיד השר לביטחון פנים". נגד הנגבי התנהלה בעבר חקירה בעניין פרשת "דרך צלחה", בסיומה לא הועמד לדין.
ח"כ רן כהן ממרצ פנה ליועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, ולפרקליטת המדינה, עדנה ארבל, בדרישה כי יורו לראש הממשלה לבטל לאלתר את מינויו של הנגבי. בפנייתו אומר ח"כ כהן, כי המינוי עומד בניגוד לכללי האתיקה הציבורית והמנהל התקין בשל מעורבותו של הנגבי בפרשת בר-און חברון ובפרשת דרך צלחה.
לשר לביטחון פנים הנוכחי, עוזי לנדאו, נמסר כי הוא ימשיך לכהן בממשלה בתפקיד אחר. אחרי שנועד עם הנגבי, נפגש ראש הממשלה גם עם השרה לימור לבנת. שרון הודיע ללבנת שתישאר בתפקידה כשרת החינוך. ישראל כץ זכה בתיק החקלאות. גדעון עזרא יהיה שר ללא תיק, האחראי לקשר עם הכנסת.

נחתמו ההסכמים הקואליציוניים

מהלכיו הפוליטיים של שרון בליכוד באו לאחר שסיים את הרכבת הקואליציה שלו, שכוללת 68 ח"כים. נציגי הליכוד, שינוי, האיחוד הלאומי והמפד"ל חתמו על ההסכמים הקואליציוניים והגישו אותם למזכיר הכנסת.
ניסוח ההסכמים וקווי היסוד של מדיניות הממשלה הושלם גם הוא.
הצטרפות האיחוד הלאומי לקואליציה התאפשרה לאחר שנציגיה השלימו עם הכללת "נאום הרצליה" של ראש הממשלה - שבו דובר על הקמת מדינה פלסטינית - בקווי היסוד של הממשלה. עם זאת, סוכם כי אם שרון ייכנס למו"מ מעשי על הקמת מדינה פלסטינית, העניין יובא להכרעת הממשלה. על-פי ההסכם שהושג עם האיחוד הלאומי, תקבל הסיעה שני תיקים בממשלה: תיק התחבורה, שיופקד בידי אביגדור ליברמן, ותיק התיירות, שיופקד בידי בני אלון. בנוסף תקבל הסיעה סגן שר, ראשות ועדה בכנסת ונציג בוועדה למינוי שופטים.
בהתאם להסכם הקואליציוני עם שינוי, ימונו יוסף (טומי) לפיד לשר המשפטים, אברהם פורז לשר הפנים, יוסף פריצקי לשר התשתיות, יהודית נאות לשרה לאיכות הסביבה, ומודי זנדברג לשר המדע. בהתאם להסכם עם המפד"ל, ימונה אפי איתם לשר השיכון, וזבולון אורלב למשרד העבודה (שיפוצל ממשרד הרווחה).
הערב יציג שרון את ממשלתו - למעט שרי המפד"ל - בפני הכנסת. ב-16:00 יחל במליאה דיון סיעתי, והממשלה תושבע בסביבות השעה 20:00. ביום שני יתקיים דיון נוסף, שבו יושבעו שרי המפד"ל. השבעתם נדחתה משום שמרכז המפד"ל מתכנס לאשר את נציגי המפד"ל בממשלה רק ביום ראשון.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו. לאוצר
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
שרון. ההצרחה
צילום: רויטרס
צילום: ישראל הדרי
שלום. לחוץ
צילום: ישראל הדרי
צילום: אלכס קולומויסקי
אולמרט. מה הוא יקבל?
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים