שתף קטע נבחר

משרד החוץ: מופתעים ממינוי שלום

במשרד קיבלו את הידיעה על מינוי סילבן שלום לשר החוץ בתדהמה. לדברי גורמים במשרד, החשש העיקרי הוא מחוסר הניסיון בזירה הבינלאומית ומהדעות הניציות שהביע שלום בעבר בכל הנוגע למפת הדרכים ומדינה פלסטינית

במשרד החוץ קיבלו היום (ד') את ההודעה על מינויו של סילבן שלום לשר החוץ בהפתעה גמורה. בתקופה האחרונה הכין בנימין נתניהו את הקרקע להישארותו במשרד באמצעות מינויים שונים שביצע. מינויים אחרים, בין היתר לתפקידי שגרירים, התכוון לעשות לאחר הקמת הממשלה.
במשרד החוץ ציינו כי מינויו של שלום לתפקיד הוא "תעלומה", ונתפס כמינוי פוליטי בלבד, שנועד להוציא אותו ממשרד האוצר. מעט הרקע שיש לעובדי משרד החוץ על השר הנכנס הן הדעות הניציות שהביע בנושאים מדיניים ובנושא הישראלי-פלסטיני.
"בפעמים המועטות שהוא התבטא בנושאים המדיניים, הוא היה מאוד ניצי", אמרו גורמים במשרד. "הוא קרא לגרש את ערפאת, התנגד למפת הדרכים ולמדינה פלסטינית. יכול להיות שהוא ישתנה עם התפקיד. עוד לא יודעים בדיוק מה עמדותיו. השקפותיו המקיפות אינן ידועות, אלא רק לגבי צעדים מסוימים שיש לנקוט בהם. אם העמדות יהיו מאוד נוקשות, לא רק לנו יהיה קשה אלא גם לו. צריך לקוות גם שהוא לא יהיה שר שבורח מתקשורת כמו דוד לוי".
הגורמים מציינים עוד שלשלום אין ניסיון בינלאומי, ושייקח לו קצת זמן להבין "מי נגד מי", אך כמעט שאין לו זמן. "שלום יורד לזירה שהשור כבר משתולל בה. העולם כמרקחה, לקראת מלחמה עם עיראק ולא יהיו הרבה ימי חסד", אמרו הגורמים. "למרות היחסים העמוקים בין ישראל לארה"ב, מערכת היחסים עם אירופה במצב לא פשוט. בנוסף, אחרי המלחמה בעיראק, ישראל והפלסטינים ישובו למרכז תשומת הלב העולמית במזרח התיכון".
המינויים שתכנן נתניהו במשרד, יבוצעו בידי שלום. תפקיד שגריר ישראל בלונדון יתפנה בחודש מאי הקרוב, כך גם תפקידי השגריר בקנברה שבאוסטרליה, ובברן שבשוויץ. בקרוב ישוב לארץ גם קונסול ישראל בניו יורק. במשרד החוץ אומרים שנתניהו קיווה למנות את אנשיו לתפקידים הללו. בנוסף תכונס ועדת המינויים של המשרד לדון במספר מינויים פנימיים: שלושה סמנכ"לים - המזרח התיכון והשלום, קשרי תרבות ומדע, אמריקה הלטינית, וכן תפקידים נוספים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים