שתף קטע נבחר

עתירה: לבטל מינויים של הנגבי ברשות הטבע

ארגון הגג של ארגוני הסביבה והחברה לזואולוגיה טוענים כי יש חשש ששיקולים פוליטיים הביאו למינוי החברים החדשים במליאת הרשות, שנעשו בדרך של מחטף ע"י השר לאיכות הסביבה היוצא

"חיים וסביבה", ארגון הגג של ארגוני הסביבה והחברה לזואולוגיה בישראל עתרו היום (ה') לבג"ץ נגד השר לאיכות הסביבה ומנכ"ל משרדו, ותבעו לבטל את מינויים של החברים החדשים במליאת רשות הטבע והגנים, שבוצע על ידי הממשלה היוצאת ערב הבחירות לכנסת.
העותרים, באמצעות משרד עורכי הדין אמנון זכרוני ושות', טוענים כי השר לאיכות הסביבה היוצא, צחי הנגבי, לא קיים את הליך ההתייעצות עם מוסדות מדעיים מובילים העוסקים בנושא טבע וסביבה, כנדרש בחוק, לפני המינוי, וכי האנשים שמונו אינם מומחים בתחומים החיוניים לפעולת הרשות.
יו"ר חיים וסביבה, ד"ר אלון טל, אמר כי מעבר לעשרות המינויים הפוליטיים של הנגבי במשרד לאיכות הסביבה, מתבלט הניסיון שנעשה להפוך גם את מליאת רשות הטבע והגנים, האמורה להתבסס על אנשי מקצוע ומדענים בכירים, לגוף שעלול לשקול שיקולים פוליטיים. לדברי טל, היעדרם של מומחים בתחומים מתאימים ממליאת הרשות ומועדת המשנה המקצועית-מדעית שלה עלולה לגרום לפגיעה אנושה בתפקוד הרשות ולסכן את עתידם של ערכי הטבע שהופקדו בידיה. טל הביע תקווה, כי השרה החדשה לאיכות הסביבה, יהודית נאות, תפעל לצמצום המינויים הפוליטיים במשרדה ולהחזרת השיקול המקצועי לקבלת ההחלטות הסביבתית.
לעתירה הצטרף ד"ר עוזי פז, זואולוג שכיהן כמנכ"ל הראשון של רשות שמורות הטבע ולאחר מכן כיהן בה כמדען ראשי. עד אוגוסט 2002 היה פז חבר מליאת רשות הטבע והגנים וכיהן כיו"ר ועדת המשנה המקצועית-מדעית שלה.
בעתירה נטען, כי מרבית החברים שמונו למליאת הרשות על ידי הממשלה היוצאת, מונו שלא על בסיס כישוריהם ומידת התאמתם לתפקיד, וייתכן כי שיקולים זרים לרוח החוק, כגון שיקולים פוליטיים ומפלגתיים, השפיעו על המינויים. העתירה מציינת עוד, כי מסתוריות לא ברורה אפפה את תהליך המינוי כולו, ומוסדות מרכזיים העוסקים במדעי הטבע והסביבה כלל לא ידעו עליו.
מבדיקה שנעשתה על ידי חיים וסביבה עולה, כי לא נעשתה התייעצות עם הגופים המרכזיים המוכרים בארץ כמוסדות המדעיים המובילים בהגנה על הטבע ושימורו, וביניהם: מחלקות לזואולוגיה, אקולוגיה ומדעי החיים באוניברסיטאות שונות בארץ, הפקולטה למדעי החקלאות, המזון ואיכות הסביבה ברחובות; המכון לשמירה על הטבע באוניברסיטת ת"א; האקדמיה הלאומית למדעים; מכון הערבה ללימודי הסביבה; וכן ארגוני סביבה מרכזיים כמו החברה להגנת הטבע; עמותת אדם טבע ודין והאגודה הישראלית לאקולוגיה ולמדעי איכות הסביבה.


לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דני סלומון
הנגבי. לא התייעץ
צילום: דני סלומון
מומלצים