שתף קטע נבחר

שרון איבד אשראי

ראש הממשלה איבד ביומיים האחרונים אשראי עצום: ממנהיג חכם וחזק הפך לנגרר, מפוחד ופועל תחת לחץ. האיומים לממשלתו: מכיוון אולמרט, נתניהו ושלום או מכיוון האתגר המדיני, וככל הנראה לא מצד ספסלי האופוזיציה

סיכויי העמידות של ממשלת שרון החדשה כלל וכלל אינם רעים, ולא נראה שתיפול בטווח קצר. כל מרכיביה רעבי שלטון ולא יוותרו עליו על נקלה. מצד שני, הממשלה הוקמה בצל פיחות במעמדם האישי של ראשיה.
ראש הממשלה אריאל שרון איבד ביומיים האחרונים אשראי עצום. ממנהיג חכם וחזק הפך לנגרר, מפוחד ופועל תחת לחץ. בעקבות ההתפתחויות גם השרים אהוד אולמרט, נתניהו ואפילו סילבן שלום לא חשים כעת שהם חבים מאומה לראש הממשלה.
הקונפליקט הפוטנציאלי בין ראש הממשלה לשר האוצר, עלול לקצר את ימיה של הממשלה. אם נניח שלאחר המלחמה בעיראק (אפילו אם לא תתקיים), ייפתח מהלך מדיני מכיוון אירופה וארצות הברית, אין ספק שהממשלה בהרכבה זו לא מסוגלת לתת תשובה לאתגר.
לעומת זאת, במקרה ששרון ייענה לאתגר המדיני, הוא יהיה חייב להחליף את המפד"ל והאיחוד הלאומי במפלגת העבודה שתהיה חייבת להיענות לאתגר של שלום. המצב הכלכלי עשוי לגרום לנתניהו להיות מתון יותר מבחינה מדינית, ביודעו שרק הסדר מדיני עם מדיניות כלכלית נכונה, יוציאו את ישראל מהקטסטרופה שמאיימת עליה.

תהיה אופוזיציה?

ספק האם מפלגת העבודה וראשיה, דוגמת פרס, בן אליעזר, סנה ואחרים מסוגלת לקיים אופוזיציה של ממש. למרות זאת, למפלגת העבודה הזדמנות פז לנהל אופוזיציה ולקלוט את ההתנגדות והמרירות שיהיו בציבור כתוצאה מהמדיניות שתנקוט הממשלה.
אם מפלגת העבודה תשכיל להתייצב לימין מצנע ובמקביל, למצנע יהיו הכישורים והכוח לקיים מדיניות אקטיבית, תהיה למדינת ישראל אופוזיציה של ממש. צריך לזכור, שהחיבור האופוזיציוני בין מרצ, מפלגת העבודה, ש"ס ואגודת ישראל הוא חיבור נגטיבי מאחר ומפלגות אלו רואות את ההווה ואת העתיד באור שונה לחלוטין.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
עוזי ברעם
צילום ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: ערוץ 2
שרון. "פעל תחת לחץ"
צילום: ערוץ 2
מומלצים