שתף קטע נבחר

השרים נכנסו למשרדיהם; המפד"ל תכריע הערב

שרי הממשלה החדשה נכנסים היום לתפקידם. ישיבת הממשלה הראשונה - ביום ג'. המפד"ל תבחר בערב את שריה. גורמים בליכוד לוחצים: לא למנות את מרידור לשר

הסערה הפוליטית של השבוע האחרון חלפה, והחל מהיום (א') מתחיל עידן פוליטי חדש בישראל.
ישיבת הממשלה המסורתית של ימי ראשון נדחתה אמנם ליום שלישי, אבל חילופי השרים מתחילים כבר היום. החילופים הבולטים הם בשני המשרדים שראשיהם מתחלפים: האוצר והחוץ.
מי שגורלו עדיין לא הוכרע הוא השר דן מרידור. ההערכות הן שמרידור לא ימונה שוב לתפקיד שר, למרות אמירתו הבלתי מחייבת של מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, ש"יתכן שהדבר יסתייע עד ליום שני".
בליכוד גוברות ההערכות כי את תפקיד השר יקבל בסופו של דבר דוד לוי. אנשי שטח בליכוד טענו כי "לא יעלה על הדעת שאדם שעזב את המפלגה ופעל נגדה בבחירות ולא רץ בפריימריס יקבל כעת תפקיד של שר בממשלה". אולם גורמים אחרים בליכוד הסבירו את הכיוון המסתמן למנות את לוי ולא את מרידור בכך ש"למי שאין לו מחנה פוליטי - לא סופרים אותו".
חבר הכנסת יובל שטייניץ הודיע בסוף השבוע לשרון כי הוא מוותר על הצעתו להתמנות לסגן שר במשרד האוצר ומעדיף לקבל את ראשות ועדת החוץ והביטחון של הכנסת.
בתוך כך נודע כי חברי מרכז בליכוד ובראשם אנשי סניף פתח תקווה החלו בימים האחרונים להחתים מאות חברי מרכז על עצומה שקוראת לשרון למנות לשר בלי תיק בממשלתו או לסגן שר ח"כ צעיר כמו גילה גמליאל או יחיאל חזן.

בחירות במפד"ל

שרי המפד"ל עדיין לא הושבעו לממשלה בגלל הצורך לקבל את אישור מרכז המפלגה לשיבוצים. מרכז המפלגה צפוי להתכנס היום בצהריים בבית החייל בתל אביב, כדי לבחור את השרים וסגן השר מטעם המפלגה.
שלושת המתמודדים על תפקידי השרים הם אפי איתם, שמועמד לתפקיד שר השיכון, זבולון אורלב שמועמד לתפקיד שר הרווחה וחבר הכנסת לשעבר, אליהו גבאי, המעוניין אף הוא בתפקיד שר הרווחה. יצחק לוי צפוי לקבל את אישור המרכז לכהן כסגן שר.
לוי הודיע ביום חמישי, בעקבות שיחה עם איתם, כי הוא מוותר על מועמדותו לתפקיד שר, ובמפד"ל ציפו כי בשל כך לא יצטרכו חברי המרכז לבחור את המועמדים לתפקידי שרים, אלא רק לאשר אותם. אולם הח"כ לשעבר אלי גבאי, המשובץ במקום השביעי ברשימת המפד"ל לכנסת, הודיע בסוף השבוע כי הוא מתכוון להתמודד על תפקיד שר הרווחה בממשלה. בשל כך, ייתכן כי תתקיים בסופו של דבר הצבעה במרכז שתקבע מי יהיה שר הרווחה הבא. במפד"ל מעריכים כי לא צפויות להיות הפתעות, וכי אורלב ייבחר ברוב קולות, שכן כוחו גדול בקרב חברי המרכז.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נכנס לאוצר. נתניהו
צילום: איי פי
צילום: שאול גולן
נכנס לחוץ. שלום
צילום: שאול גולן
מומלצים