שתף קטע נבחר

מסתמן פתרון למשבר בין הליכוד למפד"ל

יצחק לוי ימונה לסגן שר במשרד רה"מ, ויוכל למנות מנכ"ל למשרד הדתות. במפד"ל אומרים כי מינוי המנכ"ל יאפשר להם לפקח על פירוק משרד הדתות. "הורדנו את הליכוד מהעץ", סיכמו

מסתמן פתרון למשבר בין לשכת ראש הממשלה למפד"ל בעניין סגן השר יצחק לוי ופירוק משרד הדתות.
יו"ר המפד"ל וח"כ לוי נפגשו אחר הצהריים (יום ג') עם השר אהוד אולמרט ולאחר מכן עם מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אביגדור יצחקי. הצדדים סיכמו כי יימצא ניסוח שיקבע כי לוי ישמש כסגן שר במשרד ראש הממשלה ויוכל למנות בעצמו את המנכ"ל של משרד הדתות עד לפירוקו.
במפד"ל אומרים כי מינוי המנכ"ל יאפשר להם לפקח על פירוק משרד הדתות בצורה בה לא יפפגעו שירותי הדת וללא לחץ של לוח זמנים. בלשכת רה"מ דורשים כי הפינוי יסתיים תוך שנה. "הצלחנו להוריד את הליכוד מהעץ", סיכמו במפד"ל.
מחר צפויה פגישה נוספת בין לוי לאביגדור יצחקי בה יסכמו סופית את הנושאים שאליהם הגיעו להבנה היום ויעלו אותם על הנייר.

"אי קיום הבטחות"

קודם לכן התכנסה סיעת המפד"ל לישיבה מיוחדת. "אי קיום ההבטחות שמאפשרות את תפקודו של סגן השר לוי זה משבר קואליציוני של ממש", אמר השר זבולון אורלב.
בישיבה הפעיל ח"כ לוי לחצים על שרי המפד"ל להכריז על משבר קואליציוני. חברי מרכז המפלגה שנכחו בתחילת הישיבה דחקו ביו"ר אפי איתם שלא להותיר את לוי לבד במערכה. למשרדי הסיעה הגיעו דרישות שקראו "לכנס את המרכז ולפעול בהתאם למצפונו של כל אדם ואדם, ולא לפעול על מנת לקבל כיסא או וולבו על חשבון השקר של העולם הזה שאינו אמת".
במהלך הישיבה יצא השר אורלב לעוזריו וביקש מהם שישיגו לו בבהילות את אהוד אולמרט ואת אורי שני. העוזרים נחפזו למטלה אולם מלשכתו של שני נמסר שיתפנה רק בעוד שעה ובמפד"ל התגברה התחושה שבליכוד לא מתייחסים ברצינות למשבר.
בתום ישיבת הסיעה אמר לוי ל-ynet: "משרד הדתות הוא אינו כלי משחק בידי שרי שינוי שרוצים לפרק אותו במסגרת מהפכה חילונית. לא כתוב בהסכם הקואליציוני שהוא יפורק תוך שנה".

לא במפורש

בהסכם הקואליציוני עם המפד"ל נקבע שראש הממשלה יכהן כשר הדתות, ובמשרד ראש הממשלה ימונה סגן שר מטעם המפד"ל במשך כשנה, עד לפירוק משרד הדתות. בהסכם לא נאמר במפורש אם סגן השר ינהל את משרד הדתות או רק יעקוב אחרי פירוקו.
המחלוקת בין המפד"ל ללשכת רה"מ נסובה סביב שני נושאים: משך הזמן עד לפירוקו של משרד הדתות וסמכויותיו של לוי. כאשר נכנס לוי לתפקידו הוא הכריז ששרון הבטיח לו שיהיה סגן שר "לא רק שנה אחת כפי שכתוב בהסכם הקואליציוני, אלא לאורך כל הקדנציה". הוא הוסיף שמשרד הדתות לא יפורק - אלא ימשיך להתקיים במסגרת משרד ראש הממשלה. גורמים במפד"ל הסבירו שמדובר בסיכומים בעל-פה שהיו בין המפד"ל לראש הממשלה.

בשינוי נזעקו - והורגעו

בעקבות הכרזותיו של לוי נזעקו אנשי שינוי וביקשו לוודא שמשרד הדתות אכן יפורק. שרון זימן אליו את יו"ר שינוי, השר יוסף (טומי) לפיד, והבהיר לו שהמשרד אכן יפורק בשנה הקרובה, ופירוק המועצות הדתיות יחל כבר בימים הקרובים.
בתוך כך הורו אנשי לשכת ראש הממשלה ללוי שלא לבוא למשרד הדתות, אלא למשרד ראש הממשלה. בלשכת רה"מ התעקשו גם שלוי לא יממש את כוונתו למנות בעצמו מנכ"ל למשרד, כפי שעושים שרים המתמנים לתפקיד. לפיכך הבהיר לוי שהוא מסרב להתמנות לתפקיד: "לא אכנס לתפקיד אם לא יובהרו התנאים בהם אתפקד", אמר.
אלא שהמחלוקת החריפה לא מנעה את השבעתם של שרי המפד"ל לממשלת שרון אתמול. ח"כ אפי איתם הושבע לתפקיד שר הבינוי והשיכון וח"כ זבולון אורלב לשר הרווחה. ח"כ לוי הזועם החרים את טקס ההשבעה ומקורביו התלוננו על כך שבכירי המפלגה לא העניקו לו גיבוי במחלוקת על סמכויותיו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דודו פריד
ח"כ הרב לוי. לא כתוב בהסכם
דודו פריד
אתר הכנסת
השר אורלב. הפרת הבטחות פירושה משבר
אתר הכנסת
מומלצים