שתף קטע נבחר

עוד ניצחון לירוקים: שמורת האירוסים בנתניה ניצלה

ביהמ"ש המחוזי בת"א אישר את ההסכם בין חבר מועצת העיר שהתנגד לתוכנית בנייה בשמורה לבין חברות הבנייה, לפיו שכונות המגורים ייבנו מחוץ לשטח השמורה שתישמר בהיקף של 600 דונם

עוד ניצחון לירוקים. לאחר כמעט עשור של דיונים החליט היום (ה') בית המשפט המחוזי בתל אביב כי בשטח שמורת האירוסים בדרום נתניה לא תהיה בנייה למגורים.
נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, אורי גורן, אישר את הסכם הפשרה שהושג בעניין תוכנית "עיר ימים", לשם הצלת השמורה.
ההסכם נחתם בין חבר מועצת עיריית נתניה הרצל קרן, שיוצג על ידי עוה"ד עמית ברכה ואלי בן-ארי, (מעמותת אדם טבע ודין) ושלמה רוזנווסר, לבין חברות הבנייה שיכון עובדים, שיכון ופיתוח, אזורים ואחרות. הוא הושג לאחר שבית המשפט העליון קיבל את הערעור נגד חוקיות התוכנית והורה על החזרת הדיון בנושא לבית המשפט המחוזי.

לא תהיה בנייה בסמוך לחופים

על פי ההסכם, שמורת אירוס הארגמן היחידה בארץ, המושכת אליה מאות אלפי מבקרים מדי שנה וממוקמת באזור בו תוכננה הבנייה, תישמר ותשתרע על שטח של כ600- דונם - פי 9 מגודלה כיום. אלף יחידות הדיור שנכללו בתוכנית הבנייה, ייבנו מחוץ לשטח השמורה.
עוד קובע ההסכם, כי תבוטל הבנייה למגורים שתוכננה בתחום האסור לבנייה למגורים על פי תמ"א 13 (תוכנית המתאר הארצית לחופים), בקרבת החופים (כ-150-200 מטר מהחוף). כמו כן יוקם פארק בשטח של כ20- דונם לטובת תושבי השכונות שיקומו באזור.
בעקבות אישור ההסכם יערכו חברות הבנייה תוכנית בנייה מחודשת שתתחשב גם ברצף שמורות הטבע של נתניה הכולל את שמורת האירוסים, שלולית החורף, חוף הים ושמורת נחל פולג.
עוה"ד ברכה ובן-ארי אמרו בתגובה כי "מדובר בהחלטה שמהווה תקדים חשוב בכל הקשור לשמירה על רצף של שטחים פתוחים בערים ומחוצה להן, מפני הרס ובנייה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אירוס הארגמן. השמורה תימשר
צילום: יובל ספיר החברה להגנת הטבע
צילום: אתר בתי המשפט
השופט גורן. אישר ההסכם
צילום: אתר בתי המשפט
מומלצים