שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מחקר: גם שעת שינה אחת פחות לילד פוגעת בתפקודו
  כך עולה ממחקר שנערך במחלקה לפסיכולוגיה של אוניברסיטת תל-אביב. אחד מעורכי המחקר: "בעיות התנהגות, ובמיוחד בעיות קשב וריכוז, עלולות להחריף בשל חסך שינה"

  תוספת של שעת שינה אחת משפרת בצורה משמעותית תוצאות מבחני תפקוד של ילדים. כך עולה ממחקר שבדק את ההשלכות של קיצור או הארכת משך השינה בכשעה, למשך שלושה ימים. המחקר נערך על ידי פרופ' אבי שדה, פרופ' עמירם רביב וד"ר רעות גרובר מהמחלקה לפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב.
  "בחרנו לבחון שינויים אלה כיון שהם מקבילים לדרמות ולמאבקים האמיתיים שמתנהלים בהרבה בתים בין הורים מותשים לבין ילדיהם, המעוניינים לראות עוד תוכנית טלוויזיה או לבלות עוד שעה באינטרנט. תוצאות המחקר מצביעות על הצורך במודעות של הורים ואנשי מקצוע למחיר הכבד שילדים משלמים על חסך שינה, גם אם הוא קל לכאורה", מסביר פרופ' שדה.
  77 ילדים בגילאים 10 ו- 12, תיעדו את הרגלי השינה שלהם במשך שבוע לימודים אחד. ביומיים הראשונים הם התבקשו לשכב לישון בשעות בהן הם רגילים לעשות זאת ובבוקר שלמחרת נבחנו יכולתיהם בלמידה, זיכרון, ריכוז וקשב. החל מהלילה השלישי התבקשו מחצית מהילדים לישון שעה אחת יותר בלילה, בהשוואה למחצית השנייה. לאחר שלושה ימים נבחנו הילדים בשנית.
  התוצאות הצביעו על כך שביצועיהם של הילדים שקיצרו את שנתם (בממוצע כארבעים דקות כל יום למשך שלושה ימים) נפגעו בצורה משמעותית בעת ביצוע מטלות של זכרון, קשב וריכוז, בעוד שהביצועים של הילדים שהאריכו את שנתם השתפרו בצורה ניכרת.
  מחקרים קודמים מצביעים על כך שמספר שעות השינה של ילדים הולך ופוחת מעשור לעשור, וכי יחסית לילדי אירופה ממעטים הילדים הישראלים לישון. פרופ' שדה ממליץ להורים שילדם מגלה סימני עייפות ועצבנות במשך היום, או מאריך את שנתו בצורה קיצונית בסופי שבוע, לבחון ביחד עם הילד את ההשלכות של הארכת שעות השינה לתקופה קצרה. "יש לזכור", מדגיש שדה, "כי בעיות התנהגות, ובמיוחד בעיות קשב וריכוז, עלולות להחריף בשל חסך שינה".

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מספר שעות השינה של ילדים הולך ופוחת מעשור לעשור
  מומלצים