שתף קטע נבחר

סופית: רפאל תורן לא ישחק בליגת המכללות

שחקן נבחרת ישראל הצעירה נפסל מלקחת חלק בשורות קבוצת הכדורסל של אוניברסיטת דרום פלורידה, לאחר שוועדה מטעם ליגת המכללות דחתה את ערעורו. מנהל הקבוצה: "הוועדה קיבלה החלטה קלת דעת ונפחדת"

"ועדת ה-NCAA עשתה טעות ענקית בשיפוט, שמשפיעה באופן קריטי על עתידו של אדם צעיר. ההחלטה הזאת תאלץ אותו להפוך למקצוען, אותו הדבר בדיוק שהוא ואביו עשו כל מאמץ כדי למנוע. הוועדה קיבלה החלטה קלת דעת ונפחדת", כך אמר לפנות בוקר (ו') מנהל קבוצת הכדורסל של אוניברסיטת דרום פלורידה, בראד גרינברג, בתגובה להחלטת ועדה מטעם ליגת המכללות, לדחות את ערעורו ולפסול את הגארד-פורוורד הישראלי, רפאל תורן, מלקחת חלק בשורותיה.
כזכור, ועדה מטעם ה-NCAA פסלה את תורן (20, 1.98) מלשחק במסגרת ליגת המכללות, בגלל שלטענתה שיחק בישראל במעמד של מקצוען. הנהלת דרום פלורידה, שהגיבה בתמיהה להחלטה, שכרה שני עורכי דין והגישה מיד ערעור על הפסיקה. הדיון בערעור היה אמור להתקיים בשבוע שעבר אך נדחה ואמש כאמור, אישררה הוועדה מחדש את החלטתה ופסלה את תורן סופית מלשחק בדרום פלורידה, אליה הגיע בתחילת העונה מהפועל רמת-השרון/חיפה. "אני בהלם" אמר תורן בתגובה, "כולם ציפו להחלטה חיובית. הוכחנו כל מה שהיינו צריכים להוכיח. אבא שלי אמר שלהכל יש סיבה, אבל כרגע אני פשוט מאוכזב ומתוסכל. אני לא יודע מה אני הולך לעשות".
לטענת ראשי דרום פלורידה שתי סיבות הביאו לפסילה. האחת, החלטתו של תורן לחתום חוזה בקבוצה ישראלית (בני הרצליה) כשמלאו לו 18 - החלטה שמורה לדעתם על כוונתו להיות מקצוען כבר בגיל זה. השניה, סעיפים באותו חוזה, שהקנו לו הטבות במידה והקבוצה היתה עולה לפלייאוף - סעיפים שאינם הולמים את ציביון ליגת המכללות החובבנית.
ראשי דרום פלורידה טענו כנגד כי הוא נאלץ לחתום על החוזה כי בגיל 18 כתוצאה ממספר סיבות. האחת, הוא אינו רשאי להמשיך ולשחק בקבוצת הנוער. השניה, כדי לזכות בזימון לנבחרת הישראלית. השלישית, מדובר בתנאי מוקדם לקבלת סטטוס של ספורטאי מצטיין בצה"ל. בדיעבד מסתבר כי טיעונים אלה לא מקובלים על ה-NCAA.
בראד גרינברג ואחיו סת', מאמן ה'בולס' כבר הביעו בעבר את אכזבתם מהגישה האטומה של מוסדות ה-NCAA, אולם הפעם יהיה להם להשלים עם ההחלטה הסופית. "זה נגד החוק הישראלי לקבל הטבות כספיות כספורטאי מצטיין בצה"ל" קבע בראד גרינברג. "היו לנו את המסמכים שהוכיחו זאת, ולמרות זאת הוועדה הזאת שוב בחרה להתעלם ממסמכים אלה וממסמכים שהגיעו מאיגוד הכדורסל הישראלי. המסמכים קבעו שכל הטבה שהתקבלה היתה בגדר החזר הוצאות. אין כל הצדקה להתלות בסעיף זה. בגלל שתי הסיבות הללו הן פסלו את כשירותו של האדם הצעיר הזה והם צריכים להתבייש בעצמם על ההחלטה המוטעית".
במהלך הדיון טענו שני עורכי הדין מטעם דרום פלורידה כי מקרהו של תורן אינו שונה מכל מקרה אחר מבין 392 השחקנים הזרים שפעילים במסגרת ה-NCAA. בינהם אף הישראלים עמית תמיר (קליפורניה-ברקלי), חיים שמעונוביץ' (הוואיי) ואיציק אוחנון (סנט לואיס) ואחרים. שחקנים אותם תורן מכיר אישית ממשחקי הליגה בישראל. "ישנם שחקנים ב-NCAA שהם פי עשר מקצוענים ממה שאני הייתי". אמר תורן, שעשוי לשוב לקבוצתו הישראלית, רמת-השרון/חיפה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן (יופי) כהן
יחזור לארץ? רפאל תורן
צילום: ערן (יופי) כהן
מומלצים