שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אש"ף אישר שינוי החוקה לקראת מינוי אבו מאזן
  האישור הסופי למינוי אבו מאזן לראש ממשלה, אמור להתקבל ביום שני. ההערכות הן שאבו מאזן, הנחשב לאחד המנהיגים המתונים בפתח, יעסוק רק בעניינים הפנימיים ברשות הפלסטינית, בעוד סמכויות התהליך המדיני יישארו בידי ערפאת

  המועצה המרכזית של אש"ף אישרה אמש (שבת), בסיום ישיבתה הלילית ברמאללה, את השינוי בחוקה הפלסטינית, המאפשר מינוי ראש ממשלה לרשות הפלסטינית. בכך נסללה במועצה דרכו של מחמוד עבאס אבו מאזן, מזכיר הוועד הפועל של אש"ף, לתפקיד.
  האישור הסופי אמור להתקבל בפרלמנט הפלסטיני ובמועצה המחוקקת שתתכנס לדיון בסוגיה ביום שני הקרוב.
  השינוי בחוקה הפלסטינית שהתקבל אמש אושר במועצה המרכזית ברוב גדול, מול מיעוט קטן של מתנגדים ונמנעים, שהסבירו את הצבעתם בכך שהשינוי בחוקה לגבי מינוי ראש ממשלה, הוא תוצאה של לחצים חיצוניים על הפלסטינים.
  ישיבת המועצה המרכזית דנה גם במספר נושאים נוספים הקשורים במצב הפנים-פלסטיני. במהלך הדיונים התפתחו חילופי דברים קשים בין יו"ר הרשות, יאסר ערפאת, לבין נציגי החזית העממית לשחרור פלסטין, שדרשו שהמועצה תקבל החלטה לשחרורו של אחמד סאדאת, מזכ"ל החזית וחבר המועצה המרכזית, מהכלא הפלסטיני ביריחו.
  מחר צפויה להמשיך המועצה את דיוניה כשעל סדר יומה, בין היתר, חידוש הדיאלוג בין הפלגים הפלסטיניים השונים. הדיאלוג החל בקהיר בחודשים האחרונים ועסק בעיקר בהפסקת אש של הארגונים הפלסטיניים.
  בהקשר זה יש לציין את התבטאויותיו של אבו מאזן, כי אם לא יתמכו הפלגים הפלסטיניים בעמדת הרשות, המקבלת את היוזמה המצרית להפסקת אש, אין כל טעם לחידוש הדיאלוג. אבו מאזן עצמו עמד בסבב השיחות האחרון בראש המשלחת של הפתח.

  ההערכה: ראש הממשלה יעסוק רק בעניינים הפנימיים של הרשות

  גורמים פלסטינים מעריכים כי מינויו של אבו מאזן לתפקיד ראש הממשלה יזכה לאישור המועצה המחוקקת הפלסטינית. יחד עם זאת, בכירי הפתח במועצה ומחוצה לה, הבהירו כי ראש הממשלה יעסוק בעניינים המינהלתיים ובעניינים הפנימיים של הרשות, בעוד נושא המו"מ מול ישראל והתהליך המדיני יישאר בידיו של ערפאת.
  לקראת כינוס המועצה המחוקקת ביום שני ייתכן שמספר חברי קבינט יגישו את התפטרותם, לקראת הרכבת ממשלה חדשה בידי אבו מאזן. השר לשלטון מקומי ברשות, סאיב עריקאת, כבר אמר לרשת "אל ג'זירה", כי הוא מתכוון להגיש את התפטרותו כדי לפנות את מקומו בממשלה לאחרים.

  אבו מאזן: אחד מאדריכלי הסכם אוסלו

  אבו מאזן, יליד צפת, בן 70, נחשב לאחד ממייסדי הפתח ולאחד המנהיגים המתונים בארגון. כמו כן הוא אחד מאדריכלי הסכם אוסלו, שיחד עם יו"ר הרשות ערפאת, ראש הממשלה יצחק רבין ושר החוץ שמעון פרס, קיבל ב-94' את פרס נובל לשלום.
  לאחר חתימת הסכמי אוסלו התגלעו לעתים מחלוקות בין אבו מאזן לבין ערפאת ושני האישים ניתקו מגע למשך מספר חודשים.
  לאחרונה עורר עליו אבו מאזן את זעמם של חברי הארגונים החמושים, כי במספר הזדמנויות קרא להפסקת הפעילות המזוינת במסגרת האינתיפאדה. אבו מאזן טען כי הפיגועים גוררים תגובה צבאית מאסיבית ישראלית ומרחיקים בכך כל סיכוי לחידוש תהליך השלום ופוגעים בפלסטינים בעיני הקהילה הבינלאומית.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הדרך נסללה לראשות הממשלה. אבו מאזן
  צילום: איי פי
  צילום: איי פי
  סמכויות המו"מ יישארו בידיו. ערפאת
  צילום: איי פי
  מומלצים