שתף קטע נבחר

האם עקב היועץ המשפטי לממשלה אחר העיתונאי?

הותר לפרסום: בית משפט השלום בירושלים אפשר ליועץ המשפטי לממשלה לקבל מחברות הטלפונים מידע על מיקומם הגיאוגרפי של העיתונאי ברוך קרא ושל מקורותיו. קרא חשף את פרשת שרון - סיריל קרן בעיתון "הארץ"

בית משפט השלום בירושלים אפשר ליועץ המשפטי לממשלה לקבל מחברות טלפונים את הרישומים על מקום הימצאם של העיתונאי ברוך קרא ושל מקורותיו - ולא רק את תדפיסי שיחות הטלפון של קרא. כך הותר לפרסום בסוף השבוע, בעקבות בקשת עיתון "הארץ".
ברוך קרא, כתב "הארץ", הוא העיתונאי שחשף את פרשת שרון - סיריל-קרן, לאחר שהפרקליטה ליאורה גלאט-ברקוביץ' הדליפה לו מידע. במסגרת החקירה שניהל היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, לגילוי מקור ההדלפה, ביקשו החוקרים לפני כחודשיים לקבל את תדפיסי שיחות הטלפון של קרא ושל חשודים נוספים בפרשה. כאשר התברר שהיועץ המשפטי לממשלה ביקש את תדפיסי השיחות של העיתונאי, קמה זעקה ציבורית על פגיעה חמורה בחופש העיתונות. כעת מתבררים פרטים חמורים נוספים על מהלכי החקירה נגד העיתונאי.
את הדיון בעניין תדפיסי השיחות ניהל נשיא בית משפט השלום בירושלים, השופט אמנון כהן. כאשר התקבלה בקשת "הארץ" לעיין בתיק הדיון, התברר שכל מה שיש בו הוא טופסי בקשות של המחלקה לחקירת שוטרים במשרד המשפטים, שחוקריה ביקשו את תדפיסי השיחות. השופט פשוט חתם על הטפסים, והוסיף בכתב יד: "נשקלה גם הפגיעה בפרטיות". הוא לא ניהל פרוטוקול של הדיון, כפי שמתחייב מחוק סדר הדין הפלילי, הוא לא ציין כי מדובר בעיתונאי, והוא לא כתב את הנימוקים להחלטתו לפגוע בפרטיות ובחופש העיתונות. רק לאחר שעיתון "הארץ" ביקש להתיר את התיק לפרסום, כתב השופט נימוקים והסביר כי נציג הפרקליטות דיווח לו בעל-פי כי מדובר בעיתונאי, וכי הוא החליט להתיר את המעקב אחריו משום שהוצגו לו מסמכים המבססים חשד נגד העיתונאי.
היום התברר כי החוקרים ביקשו גם מידע על מיקומם הגיאוגרפי של העיתונאי ושל מקורותיו - מידע חסוי, שחברות הטלפון הסלולרי מחזיקות על לקוחותיהן. השופט כהן נענה לבקשה, ובכך פגע לכאורה פגיעה חמורה עוד יותר בחופש העיתונות. נשיא מועצת העיתונות, פרופ' מרדכי קרמניצר, מגנה את בקשת משרד המשפטים ואת החלטת השופט.
דובר משרד המשפטים טען בתגובה כי "היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, לא קיבל כל מידע הנוגע למיקומו הגיאוגרפי של העיתונאי ברוך קרא".
מזכ"ל מפלגת העבודה, אופיר פינס, מתח ביקורת חריפה על המעקב לכאורה אחר העיתונאי קרא באמצעות הטלפון הנייד שלו. פינס הגיש שאילתה דחופה לשר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד בדרישה להבהיר בפומבי את העובדות וכן את מדיניות משרד המשפטים בנושא.

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי.
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
רובינשטיין. פגיעה בחופש העיתונות
צילום: גלי תיבון
צילום: שאול גולן
ברוך קרא. נחשף למעקב סלולרי
צילום: שאול גולן
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
פרשת סיריל קרן. קרא חשף
צילום: דוד רובינגר, ידיעות אחרונות
מומלצים