שתף קטע נבחר

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה הכבדת נטל המילואים

שתי גזירות עברו בקריאה ראשונה: הגדלת מכסת המילואים השנתית ל-43 יום, וגיוס קציני מילואים קרביים מעל גיל 41. באופוזיציה תקפו את שינוי, שצייתה למשמעת הקואליציונית ותמכה בהצעות החוק: "הם הקריבו את המילואימניקים על מזבח הישיבה בממשלה", אמרה ח"כ דליה איציק

הכנסת אישרה בצהריים (ד') בקריאה ראשונה את הצעת "חוק המילואים", המאריך את תוקפה של הוראת השעה המגדילה את מכסת ימי המילואים מחודש ל-43 יום בשנה.
כמו כן, אישרה הכנסת בקריאה ראשונה את הארכת תוקפה של הוראת השעה המאפשרת גיוסם של קציני מילואים מיחידות קרביות שעברו את גיל 41. הצעה נוספת שעברה בקריאה ראשונה היא הארכה בשנתיים נוספות של הוראת השעה, המאפשרת את הארכת השירות הסדיר לגברים לשלוש שנים.
ההצעות עברו ברוב גדול, בשל החלטת הממשלה אתמול להטיל משמעת קואליציונית על הסיעות בנושא זה. לפני ההצבעה עלה לנאום סגן שר הביטחון, זאב בוים, כדי למשוך זמן עד שכל חברי הכנסת של הליכוד שנכחו במשכן הגיעו לאולם המליאה. הוא הסביר מעל דוכן הכנסת את הצורך בהצעות החוק: "מדובר במתן תוקף להוראת שעה שהתקבלה בממשלה הקודמת, והובאה לאישור על-ידי שר הביטחון בנימין בן אליעזר. אותם תנאים שהיו אז, לצערנו, עדיין קיימים. עדיין אנחנו במלחמה, ועדיין אנחנו זקוקים להארכת התוקף הזו, כדי לעשות את כל המאמץ שעושים כוחות הביטחון במאמץ נגד הטרור".

רמון: ההונאה הגדולה של שינוי נחשפת

הצעות החוק עברו ברוב גדול, בעזרת קולותיהם של חברי שינוי, שחרתה על דגלה לפני הבחירות את השוואת נטל המילואים, וכעת נדרשה, על-פי המשמעת הקואליציונית, להצביע בעד הגדלת הנטל על המשרתים במילואים.
חברי כנסת מהאופוזיציה תקפו את שינוי על הצבעתה. יו"ר סיעת העבודה, דליה איציק, אמרה כי שינוי הוכיחה שבעקבות כניסתה לממשלה נשכחו כל הבטחותיה לבוחר, ובעיקר לשכבות הביניים שבשמה התיימרה לפעול. "שינוי הקריבה את המילואימניקים על מזבח הישיבה בממשלה", אמרה.
ח"כ חיים רמון מהעבודה אמר: "ההונאה הגדולה של שינוי נחשפת יום אחר יום. גם ויתרו על גיוס בחורי הישיבות וגם מאריכים את גיוס המילואימניקים. אני מקווה שיש עדיין חברי כנסת משינוי שמצפונם לא יאפשר להם להתכחש להבטחותיהם לבוחר".
תנועת המילואים בלת"ם מסרה: "הגיע הזמן שהממשלה, ושינוי בתוכה, יבינו שכאשר רומסים עד דק את אנשי המילואים, בסופו של דבר כל מה שנותר הוא אבק, ועם אבק לא מנצחים מלחמות. מבחינתנו שינוי היא אכזבה גדולה, ואנו מקווים כי הם יתעשתו מהר".
התנועה למען איכות השלטון כתבה מכתב לראש הממשלה, שר הביטחון ושר המשפטים בו היא קוראת "שלא להחריף את חוסר השוויון בנשיאת נטל המילואים ע"י הגדלת מכסת המילואים השנתית". לדברי התנועה, "זוהי פגיעה קשה בציבור הממלא חובותיו בישראל, בעוד המונים מממשיכים להשתמט משירות. אפליה זו חייבת להיפסק".

טומי לפיד הורה להצביע בעד

שניים מחברי הסיעה, ח"כ אהוד רצבי וח"כ מלי פולישוק, פנו ללפיד לקראת ההצבעה וביקשו לכנס את הסיעה כדי לדון בנושא המשמעת הקואליציונית ובחוקים המוצעים. לפיד כינס את חברי הסיעה והבהיר להם שעליהם לציית למשמעת הקואליציונית ולהצביע בעד החוק.
אחד מחברי הכנסת של שינוי, אילן ליבוביץ', שהתנגד למשמעת הקואליציונית שהוטלה בנושא זה, לא בא להצבעה בתואנה שעליו לקחת את ילדיו לבדיקות רפואיות. גם חברת הכנסת ענבל גבריאלי מהליכוד לא באה, ואמרה: "ההיעדרות נבעה מטעמים מצפוניים. אני רואה עצמי כמייצגת ומחויבת כלפי הדור הצעיר וכלפי חיילי המילואים. על אף המצוקה הביטחונית חשתי חובה מוסרית כלפי ציבור חיילי המילואים".
ח"כ מלי פולישוק משינוי, שהצביעה בסופו של דבר בעד הצעות החוק, מבטיחה: "נעשה שיחה עם טומי ועם שר הביטחון ונפעל בוועדת חוץ וביטחון כדי לצמצם את רוע הגזירה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גילי כהן מגן
לפיד. לציית למשמעת הקואליציונית
צילום: גילי כהן מגן
צילום דודו פריד
איציק. הקריבו על מזבח הממשלה
צילום דודו פריד
צילום:ערוץ 2
רמון. ההונאה הגדולה נחשפת
צילום:ערוץ 2
מומלצים