שתף קטע נבחר

חברי העבודה הצביעו נגד מצנע וקראו לו: "תתפטר"

יו"ר מפלגת העבודה, עמרם מצנע, ספג תבוסה קשה בישיבת מרכז המפלגה. חברי המפלגה הצביעו נגדו ותמכו בהצעת אפרים סנה לאשרר את המצע המדיני של בן אליעזר

ישיבת מרכז מפלגת העבודה, הראשונה מאז הבחירות, הסתיימה אמש (ה') באווירת משבר ובתבוסה קשה ליו"ר העבודה, עמרם מצנע. את הישיבה ליוו קריאות "תתפטר" של חברי מפלגה למצנע. בתום הוויכוח עזב מצנע את האולם בגני התערוכה בתל אביב. יושבת ראש סיעת העבודה, דליה איציק, קראה לקיים בחירות חדשות לראשות המפלגה בתוך ארבעה חודשים.
חברי המרכז הצביעו נגד עמדתו של מצנע ובעד הצעתם של חברי הכנסת אפרים סנה ובנימין בן אליעזר לאשרר את המצע המדיני של מפלגת העבודה, כפי שהתקבל בוועידה השביעית של העבודה.
מאות חברי מרכז הגיעו אתמול לדיון בגני התערוכה, אולם ההצבעה נערכה רק בערב, כשבאולם היו כ-120 בני אדם. אנשיו של מצנע טוענים כי מחנה בן-אליעזר גרם לדחיית ההצבעה, במטרה "לגנוב" את קולות המרכז.
שני נושאים שהועלו להצבעה לקראת סיום הישיבה היו הקמת ועדת בדיקה שתבחן את התרסקותה של מפלגת העבודה ותגיש את מסקנותיה לגבי העתיד, ואישור מחודש של המצע המדיני של המפלגה כפי שהתקבל בוועידה השביעית של המפלגה.

מצנע לפואד: תמשיך לנדנד בראש

כשניגשו חברי המרכז להצבעה בנושא המצע המדיני, היה רוב ברור להצעתם של סנה ובן אליעזר. לנוכח זאת, מזכ"ל המפלגה, ח"כ אופיר פינס, עצר את ההצבעה.
בשלב זה ניגש מצנע אל המיקרופון ואמר: "יש פה הצעה שמנוגדת לעמדתי כיו"ר". "אז תתפטר", צעקו לו חברי מפלגה מהקהל. "אתם תקשיבו בסבלנות זה לא יעזור לכם. נבחרתי ליו"ר המפלגה ואמרתי בדיוק את מה שאני חושב. אתם מנסים לנגח יו"ר מפלגה מכהן. זה לא יעזור כי נמשיך בדרך שהצבנו לעצמנו. זו לא פעם ראשונה שאפרים סנה מנסה לפגוע בי. גם אם תצביעו בעד ההצעה ונגדי - זה לא יעזור לכם". מצנע המשיך בטון התוקפני: "כן פואד, אתה יכול לנדנד בראש כמה שאתה רוצה וגם אתה שירי יכול לצעוק כמה שאתה רוצה. זה לא יעזור לכם. להצבעה הזאת אין שום משמעות".

חיים רמון: ההצבעה תוביל לפילוג

בתום דבריו של מצנע ניגש ח"כ סנה אל המיקרופון ותקף אותו: "ההצעה הזו היא בעדך, בעד המפלגה, למה אתה מעליב אותי? אני נגדך? מאבק בטרור זה רע?". לאחריו עלה לבמה בן אליעזר ואמר "אני לא יודע למה מצנע חושב שאלו הצבעות נגדו. אנו מפלגה עם מוסדות וחוקים אנחנו רוצים שכולם יכבדו את מוסדות המפלגה".
חיים רמון ניסה לגונן על מקורבו, מצנע: "לא קיימנו כאן דיון מדיני. ההצבעה הזו תוביל לפילוג. ברור לאן זה יוביל". מספר חברי מרכז ניסו להפסיק את הדרמה וקראו למזכ"ל פינס: "תפסיק את זה. אנחנו נגיע עם ההצבעה הזו לבית המשפט".
ח"כ דני יתום ניסה להציע פשרה ולדחות את ההצבעה על ההצעה של סנה: "זה יתפרש כהתנגחות. אני לא רוצה פיצול והתנצחות. אני רוצה דיון תוך שבוע בנושא הזה". חברי המרכז המעטים שעוד נותרו באולם דחו את ההצעה, ולכן גם בהצבעה השנייה בעניין הזה, נכשל מצנע עם 78 תומכים בהצעת סנה ו-46 מתנגדים.

דליה איציק: מדובר בסדרת שגיאות

לאחר ההצבעה ירד מצנע בכעס מהבמה ויצא מהאולם. יועץ התקשורת שלו, און לוי, אמר בתגובה להחלטת המרכז כי יצר הנקם וההתאבדות הפוליטית של אנשים שלא השלימו עם מנהיגותו של עמרם מצנע, הוא שהוביל למחזה במרכז המפלגה: "על מזבח הנקמה מוכנים להשמיד את המפלגה".
הוויכוחים בין חברי המרכז נמשכו עוד דקות ארוכות לאחר צאתו של מצנע. ח"כ איתן כבל אמר: "מה שקרה היום היתה בושה ונגחנות שאיננה מן המניין. אם נמשיך כך, המפלגה תראה אחרת לגמרי, ואני לא רוצה להוסיף מעבר לכך".
יו"ר סיעת העבודה, ח"כ דליה איציק, שלא הצביעה אמרה: "נעשתה כאן סדרה של שגיאות. אף על פי שהוויכוח היה צריך להתקיים, שכן הוא ויכוח לגיטימי וחשוב על מיצובה המדיני של מפלגת העבודה".

מקורבי מצנע: ההחלטה חסרת משמעות

מקורביו של מצנע ניסו להמעיט בגודל התבוסה: "אפרים סנה ופואד לא השיגו שום דבר עם ההחלטה הזאת. שום דבר מלבד כותרות בעיתונים של מחר, כותרות שייזעקו שמצנע הפסיד, אכל אותה. אבל זה הכל שטויות", אמר אחד ממקורבי מצנע.
מקורבי מצנע הסבירו שרק 78 איש, מתוך יותר מ- 2400 חברי מרכז, הצביעו נגד עמדתו של יושב ראש מפלגתם. יחסית מדובר במספר זניח מאוד של חברי מרכז שהחליטו למרוד. עם זאת, גם אנשי מצנע התפלאו לראות כיצד הובס מנהיגם, למרות שההצעה של אפרים סנה הונחה על שולחנו כבר לפני שבועיים. "אני לא מבין עד עכשיו איך זה קרה", אמר אחד מחברי הכנסת המקורבים ליושב ראש המפלגה. "בצהריים עוד היה נדמה שהכל בסדר. לא ברור בכלל איך זה הגיע למצב כזה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
הפסד צורם למצנע
צילום: אתר הכנסת
צילום: רויטרס
הישג לבן אליעזר
צילום: רויטרס
מומלצים