שתף קטע נבחר

הארגונים החברתיים מזהירים מ"פיצוץ חברתי"

יוצאים למאבק נגד תוכנית הקיצוצים של האוצר. קוראים לא לקצץ בשכרם של המרוויחים שכר נמוך ולא לפגוע בשכבות החלשות

הארגונים החברתיים נערכים למאבק בגזירות המתוכננות באוצר ומזהירים מפני פיצוץ חברתי.
ראשי הארגונים אומרים כי הם מסכימים עם כמה מסעיפי התוכנית כמו קיצוץ בשכר הבכירים ובהוצאות הממשלה, אולם מתנגדים לסעיפים רבים אחרים הפוגעים בשכבות החלשות. "שוב נראה שהאוצר שכח שרק השקעה אמיתית בתשתיות תוכל לחלץ את המשק", אמרו.
הארגונים תוקפים את ההחלטה לקצץ בשכר בשירות הציבורי גם לעובדים המרוויחים מתחת לשכר הממוצע ואף לאלו הנזקקים להשלמת הכנסה. "אנו מקבלים את החלטת שר האוצר לקצץ בשכרם של אלה המרוויחים משכורות עתק ואף מוכנים לקבל קיצוצים מסוימים בשכרם של אלה המרוויחים מעל השכר הממוצע במשק", אומרים בארגונים החברתיים, "אך לא נוכל לקבל קיצוצים, גם אם בסכומים פעוטים, מאלו הנמצאים ברמת השכר הנמוכה. קיצוץ בשכרם של אלו יביא לגידול משמעותי בקרב 'העניים החדשים' - עשרות אלפי משפחות אשר למרות ששני בני הזוג עובדים אינן מסוגלות לקיים את עצמן בכבוד".
הארגונים החברתיים מתנגדים בחריפות לפיטורים בשירות הציבורי וטוענים כי במקומם "יש לערוך ארגון מחדש של השירות הציבורי בדרך שתפחית את אנשי המנהלה ותגדיל את מספר הפקידים המספקים שירות ישיר למאות אלפי הפונים שבדרך כלל נאנקים תחת תורים ארוכים וזמן רב החולף עד מתן תשובות מתאימות לבקשותיהם".
הארגונים החברתיים אומרים כי אסור לקצץ במספר המורים במערכת החינוך וכי דווקא היום יש להשקיע משאבים רבים בקידום המערכת ושיפורה.

הצעות חלופיות

רן מלמד, דובר הארגונים, אמר כי "אנחנו קבוצה של 80 ארגונים לשינוי חברתי שנאבקים למען שינוי פני המדינה. ביקשנו להיפגש עם שר האוצר נתניהו ולהציג לו את עמדתנו. אנו מציעים מקורות תחליפיים כמו למשל להגדיל את ההיטל על עובדים זרים או לקחת כסף שלא מנוצל למשכנתאות ולבנות דיור ציבורי. אפשר להקפיד על החוק שקובע שחברה שקונה ציוד בחו"ל, החברה ממנה קנו צריכה לקנות קנית גומלין בגובה 25-30% מערך הקניה ממוצרים בארץ. וזה לא ממומש. במערכת החינוך יש כ-100 איש שמקבלים משכורות על כפל תפקידים ובהן אפשר לקצץ. העלאת גיל הפנסיה ל-67 ו-62 זה רעיון לא רע, שיאפשר לאנשים מבוגרים לא להיפלט מהשוק במצב בו יכולים לעבוד וצריך לבחון אותו".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים