שתף קטע נבחר

פורז: חייל לא יהודי שמשרת בצה"ל יוכל לקבל אזרחות

כבר באחד באפריל השנה יוכלו חיילים שלא מוגדרים יהודים על פי ההלכה לבקש אזרחות ישראלית. כמו כן יוכלו אזרחים ישראלים להביא ארצה הורים קשישים, אשר עד עתה חוק השבות מנע מהם הליך זה

חייל שאינו נחשב יהודי על פי ההלכה אך משרת בצה"ל, יוכל לקבל בתום שנת השירות הראשונה אזרחות ישראלית אם ירצה בכך. כך סוכם היום (ב'), בישיבה שקיים שר הפנים, אברהם פורז.
פורז אמר כי יפנה בימים הקרובים לשר הביטחון על מנת להודיע לו כי בכוונתו להעניק זכויות מפליגות, כהגדרתו, לחיילים שאינם יהודים על פי ההלכה.
יוזמה נוספת שתוגש בקרוב לאישור הממשלה משנה למעשה החלטה קיימת, לפיה רק אחד מהוריו של חייל לא יהודי יוכל לקבל אשרת שהייה בארץ בתום תהליך שאורך כארבע שנים. על פי הצעת שר הפנים, כל מי ששירת בצבא, יוכל להביא לארץ את שני הוריו, ושניהם יוכלו לקבל מעמד תושב קבע בתום ארבע שנים, במקום המעמד הארעי. החלטה זו נוגעת בעיקר לחיילים שאביהם זכה לאזרחות אך לאמם שאינה יהודית הותר להישאר בארץ במגבלות של אשרת תייר. כאמור, שינוי החוק הקיים דורש את אישור הממשלה.
הדיון נערך בהשתתפות סגן שר הפנים, ויקטור בריילובסקי, מנהל מינהל האוכלוסין הרצל גדז' והיועצים המשפטיים של המשרד.

בני זוג של אזרחים ישראלים

פורז הצהיר, כי בני זוג של אזרחים ישראלים הנמצאים ב"הליך המדורג" לקבלת אזרחות ישראלית יקבלו בתום תקופת של חצי שנה אשרת מעמד ארעי לשנתיים. זאת להבדיל ממעמד ארעי שניתן לשנה בלבד, כפי שנהוג היום. לאחר מכן, תוארך אשרת הארעי בשנתיים נוספות – כשבתום ארבע שנים וחצי יקבלו אזרחות ישראלית.
כמו כן, בכוונתו של שר הפנים לבחון מול משרד החוץ את האפשרות שבני זוג של אזרחים ישראלים שנישאו בחו"ל, יוכלו להגיש בקשה לכניסה לישראל גם בקונסוליות הישראליות בחו"ל. כיום, בן הזוג הישראלי שב לארץ לבד לאחר הנישואין ומגיש בקשה בישראל. לפי הצעה זו, בקשת בן הזוג תועבר לבדיקה בישראל וכניסתו תאושר כנגד מתן ערבות. תשובה תינתן תוך 30 יום מיום הגעת המסמכים לישראל.
בהתאם לחוק, מתבקשים מגישי הבקשות לצרף תעודת יושר של בן זוג הזר מחו"ל. בהתאם לסיכום החדש, תעודת היושר תתבקש עוד בשלב הראשון – כתנאי לקבלת תושב ארעי. בכך, יוקל על מבקשי האזרחות, שארבע שנים וחצי לאחר שעזבו את ארץ מוצאם מתקשים להשיג מסמכים אלה. הליך זה דורש את אישור משרד החוץ.
משרד הפנים יאשר הבאת הורים קשישים של ישראלים, שאינם זכאים להיכנס לישראל על פי חוק השבות, כבר בהגיעם לגיל 60, במקום גיל 70 – כפי שקיים היום. ההורים יקבלו אשרת תייר ואשרת עבודה לתקופה בלתי מוגבלת.
הנהלים החדשים ייכנסו לתוקף החל מ-1 באפריל 2003.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
פורז. פרס למי ששירת בצה"ל
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים