שתף קטע נבחר

האופוזיציה: תוכנית נתניהו תגרום לאסון

התנגדות חריפה באופוזיציה ובמפד"ל לגזירות האוצר. רן כהן: "בעלי ההון יתענגו ובשכבות החלשות יתבוססו באבטלה". שרון: התוכנית חיונית ותובא לממשלה בשבוע הבא

"מצד אחד נתניהו סרבן מרכזי לתהליך מדיני שעשוי לחדש השקעות ותיירות, ומצד שני הוא פוגע אנושות בתשתית האנושית על ידי קיצוץ בתקציבי החינוך, הרווחה והבריאות", כך אמר הערב (יום ב') יוסי ביילין, ראש תנועת שחר, בתגובה להגשת התוכנית הכלכלית על ידי שר האוצר בנימין נתניהו. הוא הוסיף, כי "התוכנית היא חנק הכלכלה הישראלית. שר האוצר הפך היום לגורם המרכזי המונע צמיחה במשק".
גם יו"ר המפד"ל התבטא נגד התוכנית, על אף חברותה של המפלגה בממשלה. "המפד"ל מודעת לצורך לבצע קיצוץ עמוק בתקציב המדינה, אך אנו מתנגדים לפגיעה הגורפת בשכבות החלשות וביישובי הפריפריה", אמר השר אפי איתם, יו"ר המפלגה.
ח"כ יצחק הרצוג, חבר ועדת הכספים מטעם העבודה, הסביר כי "מאחורי המילים המתקתקות ומכירת האשליות מסתתרת סטירת לחי חברתית. לא שמענו דבר על שינוי סדר עדיפויות לאומי-אמיתי, ועל הצורך להתניע את התהליך המדיני כצעד חיוני לתפנית כלכלית. במקום זאת התבשרנו שראש הממשלה ושר האוצר סוף סוף מודעים למצב הכלכלי חברתי החמור שאליו התדרדרה ישראל בשנתיים האחרונות". הרצוג הוסיף, כי מפלגת העבודה תבדוק כל סעיף בתוכנית, ותיאבק נגד פגיעה בגימלאים, בציבור הסטודנטים ובשכבות החלשות.
מזכ"ל העבודה, ח"כ אופיר פינס אמר כי הוא "מקווה ששר האוצר ביבי יבין מה ששר החוץ ביבי לא הבין: ללא מתווה מדיני וללא ביטחון לא תבריא הכלכלה". פינס הוסיף כי "המשק באמת חולה, וזאת תוצאה של מדיניות שרון - שלום הכושלת, שדרדרה אותנו מדחי אל דחי, פגעה בחלשים והעמיקה את הפערים החברתיים". פינס הסביר, כי "העבודה תתמוך במה שצודק חברתית ותתנגד נחרצות לכל מה שהוא אבל חברתי. אני מצפה שהאוצר יעביר בצורה מסודרת כבר בימים הקרובים את התוכנית לעיון נציגי העבודה".
חבר הכנסת רן כהן ממרצ אמר, כי התוכנית תגרום לאסון סוציו-אקונומי בלתי הפיך בישראל. "התוכנית הכלכלית של ממשלת שרון, שתקצץ בשכבות החלשות ותפטם את בעלי ההון, תביא לאסון חברתי וכלכלי בלתי הפיך. בעוד שבעלי ההון יתענגו, בשכבות החלשות יתבוססו באבטלה", אמר כהן.
ואילו ראש הממשלה, אריאל שרון, בירך על התוכנית שהגיש שר האוצר: "במציאות הכלכלית והביטחונית יש הכרח בנקיטת צעדים דרסטיים לשמירת היציבות במשק ולעלייה על פסים של צמיחה". התוכנית תובא לדיון בממשלה ביום א' הקרוב.
ח"כ מיכאל איתן מהליכוד אמר ל-ynet כי "אם התוכנית לא תפגע ברמת החיים, בצריכה הפרטית ובכל אלה שנהנים מתקציב ציבורי גדול, אם לא נגיע למשק מכווץ נחטיא את המטרה, שהיא לצמק את המשק הציבורי. המטרה אינה לפגוע בציבור, אך היעד הכללי הוא להוריד את רמת החיים כי אנו יחיים על משק מלפני שלוש שנים, שהתוצר הלאומי שלו היה יותר גבוה וההוצאות הביטחוניות נמוכות יותר". ואילו יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, ח"כ יורי שטרן, אמר כי בתוכנית הכלכלית "יש יותר מידי גזרות מוכרות ופחות מידי בשורות חדשות בכל מה שנוגע לעידוד הפעילות הכלכלית והעיסקית".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
איתם. לא יתן יד
צילום: אתר הכנסת
צילום: ג'רמי פלדמן
ביילין. חנק הכלכלה הישראלית
צילום: ג'רמי פלדמן
הרצוג. המפלגה תאבק
מומלצים