שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  עיראק תוקפת את כווית בטילים; ארה"ב תפציץ שוב הערב
  עיראק שיגרה טילי "סקאד" ו"א-סמוד" לעבר צפון כווית והבירה כווית סיטי. שניים יורטו ע"י טילי פטריוט. שר ההסברה העיראקי טען: אין לנו סקאדים, וכינה את בוש "כלב קטן". המלחמה החלה הבוקר בהפצצה שכוונה ישירות לסדאם חוסיין בעקבות מידע שקיבל ה-CIA. סדאם הופיע בטלוויזיה, כינה את האמריקנים "אויבי אללה" וקרא להילחם בהם. בישראל מעריכים: הנאום לא הוקלט

  עיראק מגיבה למתקפה האמריקנית שהחלה הבוקר (יום ה') בירי מאסיבי של טילי "סקאד" ו"א-סמוד" לעבר כווית-סיטי בירת כווית ולעבר ריכוזי החיילים האמריקנים והבריטים הסמוכים לה. אחר הצהריים דווח גם על ירי ארטילרי מצד העיראקים.
  מספר מטחי טילים נורו בשעות הבוקר והצהריים, וצפירות אזעקה נשמעו שוב ושוב בכווית-סיטי. אגב, באותה שעה ממש ניצב שר ההסברה העיראקי מוחמד סעיד א-סחאף במסיבת עיתונאים בבגדד, והצהיר בתקיפות: "אין לנו טילי סקאד".
  בשעה 12:30 בצהריים דווח על פגיעה של טיל סקאד סמוך לכווית סיטי. לא ידוע על נפגעים. מקורות בכווית דיווחו כי העיראקים שיגרו עד כה לפחות 4 טילי קרקע-קרקע מדגם "סקאד B" ו"א-סמוד", שנחתו בצפון המדינה, לא הרחק מריכוזי החיילים. שניים מהטילים יורטו על ידי סוללות טילי ה"פטריוט" האמריקני, ששיגרו לעברם 3 טילים, כך אישר מקור בצבא ארצות הברית.
  הטילים העיראקים נבדקו על ידי צוותים מיוחדים בחשש שמדובר בראשי נפץ כימיים או ביולוגים - אולם הוברר כי מדובר בטילים קונבנציונלים. הכוחות האמריקנים והבריטים בשטח וכן האזרחים קיבלו בכל זאת הוראות לחבוש את מסכות הגז שלהם ולהיות בכוננות למתקפה כימית.
  לפי דיווח נוסף, פוצצו העיראקים מספר בארות נפט הסמוכות לאזור המפורז, כדי שלא יפלו לידי האמריקנים.

  המתקפה האמריקנית כוונה לסדאם

  ארצות הברית הנחיתה לפנות בוקר על עיראק מתקפה נקודתית, שכוונה ישירות לסדאם חוסיין ובכירי המשטר. עיראק טוענת כי רק אזרח אחד נהרג והפגיעה היתה במבנים ריקים. בכל מקרה, בכירים אמריקנים הבהירו כי "המנה העיקרית" צפויה להתחיל הערב.
  המתקפה החלה בסביבות השעה 4:20 בבוקר, לאחר שהאמריקנים קיבלו מידע איכותי אודות מיקומו הנוכחי של סדאם חוסיין. העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי ראש ה-CIA, ג'ורג' טנט, אמר לנשיא בוש: "יש לנו מידע על מקום הימצאו של סדאם". בוש האזין בשקט למידע, סיפרו עוזריו, ובתום דיון של מספר שעות התקבלה ההחלטה - הולכים על "ראש הנחש".
  מפציצים אמריקנים וכ-40 טילי שיוט מדגם טומאהוק נשלחו לפגוע במטרה הראשית, מבנה בדרום בגדד, ומספר מטרות נוספות. בתקיפה נעשה שימוש בפצצות "משמידי הבונקרים", השוקלות כטונה כל אחת. בכירים אמריקנים העריכו כי יעבור עוד זמן מה עד שתובהר מידת ההצלחה של התקיפה הלילה. עיראק טוענת כי ישנם אזרח הרוג ומספר פצועים בתקיפה, שפגעה לדבריה במבנים ריקים.

  "בוש הקטן והכלב" ליגלג א-סחאף

  נשיא עיראק, סדאם חוסיין, הופיע בסביבות השעה 7:30 בשידור בטלוויזיה העיראקית, כשהוא מרכיב משקפיים וקורא מן הכתב, והפנה קריאה לאנשיו: "שילפו את חרבותיכם, לחצו על ההדק ואל תפסיקו לירות. אללה יתן ניצחון לכל הלוחמים". הוא כינה את המתקפה האמריקנית "פשע מחפיר נגד האנושות מצד אויבי אללה, המונעים על ידי הציונים הפושעים" וסיים את דבריו במילים "יחי הג'יהאד, עיראק ופלסטין".
  לא ברור אם מדובר בשידור חי או בקלטת שהוכנה מראש, אולם גורמים במשרד החוץ בירושלים העריכו כי נאום סדאם היה אותנטי. לדבריהם, סדאם אינו נוהג להופיע בציבור כשהוא קורא מן הכתב באמצעות משקפיים.
  שר ההסברה העיראקי, מוחמד סעיד א-סחאף, ליגלג במסיבת עיתונאים בצהריים על המתקפה האמריקנית ואמר כי לא פגעה באיש מההנהגה העיראקית - ומצבו של סדאם מצוין. הוא כינה את נשיא ארה"ב "בוש הקטן והכלב" ואת שר ההגנה הבריטי, ג'ף הון, "החמור". לדבריו, בכך שהתגאו בכך שניסו לחסל את סדאם - הוכיחו מנהיגי אמריקה שהם רוצחים. בטלוויזיה העיראקית שודרו איומים לחיילים האמריקנים והבריטים: "אש גיהנום ממתינה לכם".
  בדיווח הבוקר נמסר כי שתי דיוויזיות עיראקיות (כ-20,000 חיילים) הביעו נכונות להיכנע והגיעו לגבול עם כווית. יש לציין, כי בשעות אלה רבים הדיווחים ברשתות השונות, שייתכן שמושפעים מלוחמה פסיכולוגית (של שני הצדדים) ולפיכך יש להתייחס אליהם בזהירות.

  בוש: נילחם למען העולם

  בשעה 5:15 בבוקר (שעון ישראל) מסר נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, הודעה לאומה מהבית הלבן: "בהתאם לפקודותי, התחלנו לפגוע במטרות נבחרות בעיראק. אלו הם השלבים הראשונים. נעשה כל מאמץ לא לפגוע באזרחים חפים מפשע. מטרתנו היחידה היא להסיר את האיום שבמשטר הנוכחי ולהחזיר את המדינה לידי אזרחיה", הבהיר בוש בדבריו, שנמשכו כ-4 דקות. התקיפה באה כשעה וחצי לאחר שב-3:00 תם האולטימטום שהציב בוש, לסדאם חוסיין ולשני בניו לצאת לגלות.
  בשעות האחרונות לפני תום האולטימטום תקפו מטוסים אמריקניים ובריטיים אתרי נ"מ בדרום עיראק. כמו כן הותקף בסיס אווירי במערב עיראק, שבו ייתכן שהוסתרו טילי סקאד, שעלולים לפגוע בישראל. המטוסים, מדגמי F-14 ו-F-18, המריאו מנושאות המטוסים אברהם לינקולן וקיטי הוק.

  בישראל: עסקים כרגיל, צמודים למסכות

  ראש הממשלה אריאל שרון קיבל התרעה ממזכיר המדינה האמריקני קולין פאוול, כשעה וחצי לפני תחילת המתקפה, בקו טלפון מאובטח. גורמי ההסברה הונחו בעקבות התקיפה להעביר מסר של "עסקים כרגיל", ואין שינוי בהיערכות.
  האלוף עמוס גלעד, המסביר הלאומי, אמר ל-ynet כי המתקפה פרצה בחלון הזמנים שנצפה. לדבריו, הערכת המצב כרגע היא כי יש לקיים את שגרת החיים כרגיל, ולעקוב בעירנות ובדריכות אחר הוראות פיקוד העורף. "גם דבריו של סדאם חוסיין בנאומו הם בבחינת חומר שצריך לנתח", הבהיר האלוף גלעד.
  שר החוץ, סילבן שלום, אמר כי ישראל תומכת ללא הסתייגות במדיניות האמריקנית. בשיחת וידאו אמר שלום לשגריר ישראל בוושינגטון, דני איילון כי: "אנו מתייצבים לימין האמריקנים מתוך תקווה שלא יהיו אבדות, אך נשמור על פרופיל נמוך במטרה שלא להיות חלק מהמלחמה".
  מערכת הביטחון המליצה אמש לאזרחי ישראל לפתוח את אריזות הקרטון של ערכות המגן, לבדוק את מסיכות האב"כ ולמדוד אותן. לפי ההנחיה, מהבוקר האזרחים צריכים להיות צמודים לערכות המגן ולשמור אותה בהישג יד. במסגרת ההנחיות הזהיר פיקוד העורף כי יש להקפיד ולפתוח את מכסי הפלסטיק על מסנן המסיכה, כדי למנוע חנק. את ההרכבה והמדידה יש לבצע על פי חוברת ההנחיות המצורפת בערכה.
  משרד החינוך הודיע בעקבות תחילת המתקפה כי הלימודים בכל מוסדות החינוך מתקיימים היום כסדרם. כל התלמידים ואנשי החינוך הונחו להגיע עם ערכות המגן.

  בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור, עלי ואקד, פליקס פריש וסמדר שילוני
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  החיילים האמריקנים בכווית
  צילום: איי פי
  צילום:cnn
  כתבת SKY בכווית. כבר עם המסכה
  צילום:cnn
  צילום: ערוץ 2
  סדאם נואם. אותנטי, מעריכים בישראל
  צילום: ערוץ 2
  צילום: רויטרס
  בגדד, בבוקר שאחרי
  צילום: רויטרס
  מומלצים