שתף קטע נבחר

המדריך להאצת המחשב

פינוי מקום בדיסק הקשיח, קיצור זמן הגישה, יצירת אינדקס כדי לזרז חיפושים, מזעור זמן העלייה וכמובן, התקנת התוכנה מחדש. 10 דרכים לשפר את ביצועי ה- Windows שלך, חלק א'

מי שטוען שביצועי המחשב אינם חשובים, ושמבחינתו 486 ופנטיום-4 זהים מכול בחינה פרט לתג המחיר, ודאי לא ניסה להעלים את אדמומיות העיניים של חברתו מתמונה ישנה, או להמיר תקליטור שמע לפורמט MP3. המשוואה פשוטה - ככל שהציפיות שלנו מהמחשב גדלות, כך גדלה המעמסה על המעבד, הדיסק וכרטיס המסך. אם אתה רוצה לשים את ידך על המחשב המהיר ביותר שתוכל, הטקטיקה הטובה ביותר היא לרכוש מחשב חדש.
אך במצב הכלכלי הקיים, הפתרון הזה לא תמיד אפשרי. לשם כך קיבצנו עבורכם מבחר עצות שיעזרו לכם לסחוט את טיפת הביצועים האחרונה מהמחשב שלכם, בהוצאה מינימלית. בין אם אתה חובב מחשבים מושבע או מקצוען עם קבלות, ודאי תוכל ללמוד משהו מהתגליות של מעבדות PC Magazine.

1. פנה מקום בדיסק הקשיח

אחת הדרכים הקלות לשיפור ביצועי המחשב היא פינוי מקום בדיסק הקשיח. כשלמעלה מ-90 אחוזים מהדיסק שלך תפוסים על-ידי תוכנות ונתונים, מערכת המחשב שלך הופכת איטית יותר. תוכל לפנות מקום על-ידי מחיקה ידנית של קבצים מהדיסק, או להיעזר בכלי העזר "ניקוי דיסק" של Windows. כדי להפעיל את כלי העזר, פתח את "המחשב שלי", לחץ על הדיסק אותו ברצונך לנקות עם לחצן העכבר הימני ובחר ב"מאפיינים".
בחלון שנפתח, הצג את כרטסת "כללי" ולחץ על כפתור "ניקוי דיסק". אם אתה משתמש ב-Windows XP, תוכל להריץ את תהליך הניקוי אוטומטית באמצעות מטלה מתוזמנת. כדי ליצור מטלה מתוזמנת, פתח את לוח הבקרה, היכנס ל"מטלות מתוזמנות" וצור מטלה חדשה. האשף שיוצג על המסך ינחה אותך ביצירת המטלה הרצויה.

2. אחה את הדיסק הקשיח

אם פינוי מקום בדיסק הקשיח היא הדרך הקלה לשיפור ביצועי המחשב, איחוי הדיסק מגיע מקום אחד אחריה. מערכת ההפעלה שומרת את נתונים בדיסק הקשיח באשכולות, יחידת ההקצאה הקטנה ביותר. ככל שהמרווחים הפנויים בין אשכולות שונים קטן עם השימוש בדיסק הקשיח, נאלצת מערכת ההפעלה לפזר את האשכולות ברחבי הדיסק. פיזור זה גורם לעלייה מזערית בזמן הטיפול בקבצים, אך הופך משמעותי בעת טיפול באלפי קבצים שאשכולותיהם מפוזרים ברחבי הדיסק.
מערכות הקבצים FAT ו-NTFS נוטות שניהן לתופעה זו, המכונה פרגמנטציה (פיצול). תהליך האיחוי, או דה-פרגמנטציה, מסדר את האשכולות בסדר, כך שקבצים אינם מחולקים על פני מספר מקומות בדיסק, וזמן הגישה אליהם מינימלי. התהליך עשוי לקחת שעות רבות, אך ניתן להתחיל אותו בתוך שניות ספורות. פתח את המחשב שלי, ולחץ לחיצה ימנית על הדיסק אותו תרצה לאחות. בחר ב"מאפיינים", ועבור לכרטסת "כלים", בה תמצא את כפתור "איחוי דיסק". תוכל ליצור מטלה מתוזמנת שתפעיל את תהליך האיחוי אוטומטית.
ב-Windows 95/98 וב-Windows Me, סביר שתהליך האיחוי יופרע בגלל פעילות דיסק שאינה קשורה לתהליך. לשם ביצוע איחוי במערכות כאלו, הפעל את המחשב ב"מצב בטוח" והמשך משם. יכולות איחוי הדיסק של Windows אינן אופטימליות; מספר תוכנות מסחריות ודאי יטיבו לעשות את העבודה. אם אינך מרוצה לתוצאת האיחוי, תוכל לבחון את Diskeeper של Executive Software (הנערץ בקרב מנהלי מערכת), את PerfectDisk 2000 של Raxco Software, ואת SpeedDisk הותיקה של Symantec.

3. השתמש ב-NTFS כדי לקצר את זמן הגישה

מערכת הקבצים NTFS, הקיימת במערכות ההפעלה Windows NT/2000 וב-Windows XP, מספקת תכונות רבות שלא קיימות ב-FAT. כמו אפשרויות אבטחה משופרות וטיפול טוב יותר בקבצים גדולים. מעבר ל-NTFS עשוי לחסוך לך מילי-שניות יקרות בכל פניה לקבצים על הדיסק, במיוחד אם נפחם גדול. עם זאת, שים לב שמעבר ל-NTFS אינו נטול חסרונות; לאחר המעבר למערכת קבצים זו לא תוכל לגשת לדיסקים שלך מ-DOS או מ-Windows 98/Me. כדי לבדוק באיזו מערכת קבצים נעשה שימוש כעת, פתח את "המחשב שלי" ולחץ לחיצה ימנית על הדיסק הרצוי. לחיצה ב"מאפיינים" תחשוף בפניך את סוג מערכת הקבצים בדיסק זה.
עבור דיסקים חדשים, תוכל לבקש את שימוש ב-NTFS במהלך התקנת Windows. עבור דיסקים קיימים, תוכל להשתמש בפקודה CONVERT, הנקראת משורת הפקודה של Windows. פתח חלון שורת פקודה מקבוצת "עזרים" שבתפריט "התחל", והרץ את הפקודה CONVERT C: /FS:NTFS /V (תוכל להחליף את C: באות הדיסק בו תרצה לטפל). למידע נוסף על הפקודה, הקש CONVERT /? בשורת הפקודה.

4. צור אינדקס כדי לזרז חיפושים

אם אינך זוכר היכן אתה שומר את קובצי הנתונים שלך, אתה ודאי מכיר את מנגנון החיפוש של Windows. בדומה לאינדקס של מנוע חיפוש אינטרנטי, תוכל לצור אינדקס, שיקצר את זמן החיפוש של קבצים על הדיסק מדקות ארוכות לשניות ספורות. התהליך הראשוני של יצירת האינדקס עורך זמן רב, אך מעתה ואילך יעדכן Windows את האינדקס בקביעות, בזמן שהמחשב אינו בשימוש. תוכל לצור ולהפעיל את האינדקס של Windows מתוך "ניהול המחשב" שבנמצא בתוך "כלי ניהול" בלוח הבקרה. אם הדיסק שלך מלא לחלוטין, תהליך יצירת האינדקס יערוך זמן רב. עקוב אחר עצה מספר 1 כדי להימנע מבעיה זו.

5. מזער את זמן העלייה של Windows

אם אתה חושב שהעיכוב המטריד ביותר ב-Windows הוא זמן העלייה הממושך, אינך לבד. אם ברשותך מערכת Windows 2000 או XP, תוכל להשאיר את המחשב שלך דולק כל הזמן, ולהימנע לחלוטין מתהליך האתחול. אך אם אינך מקורב לחברת החשמל, יתכן שתעדיף לכבות את המחשב ובכל זאת באפשרותך ליהנות מזמני טעינה קצרים יותר. אם אתה מרגיש נינוח בנבכי ה-BIOS שלך, יתכן שבאפשרותך להגדיר אותו כך שיחפש מערכת הפעלה תחילה בכונן הקשיח, ורק אחר כך בכונני התקליטורים והדיסקטים.
בנוסף, יתכן שה-BIOS שלך מציע לך אפשרות "אתחול מהיר", המדלגת על הבדיקות העצמיות אותן מבצע המחשב עם הדלקתו. חלופה אחרת לכיבוי מוחלט של המחשב היא שימוש במצב "כוננות" (standby) או "תרדמת" (hibernation). יתכן שהמקלדת שלך כוללת מקשים מיוחדים לפעולות אלו. אם אין לך עדיין Windows XP אך יש לך כמות זיכרון מתאימה (לכל הפחות 256 מגהבייט) ואת הכסף הדרוש, יתכן שתשתכנע לעבור ל-Windows XP, המציעה זמני טעינה קצרים יותר. בנוסף, עבור משתמשי Windows XP, מציעה מיקרוסופט את כלי העזר BootVis.exe, המפרט כמה זמן צורך כל שלב בתהליך האתחול.

6. הפעל "גישה ישירה לזיכרון" עבור הדיסקים שלך

המהירות המדהימה של כוננים קשיחים מתבססת בין השאר על טכנולוגית "גישה ישירה לזיכרון" (Direct Memory Access) המאפשרת למחשב שלך להעתיק נתונים מהתקני חומרה לזיכרון המחשב ללא תיווך של המעבד המרכזי. האפשרות הזו נהדרת כשמפעילים אותה, אך לא כל הגרסאות של Windows נוטלות את הסיכון, וחלקן מעדיפות "ללכת על בטוח", למרות הפגיעה בביצועים.
למרות שרוב הכוננים הקשיחים תומכים ב"גישה ישירה לזיכרון", הפעלתו נקבעת על-ידי בקר הכונן הקשיח. תוכל לבדוק את הגדרות הכונן שלך ב"מנהל ההתקנים" שבכרטסת "חומרה", הנגישה מישומון "מערכת" שבלוח הבקרה. לחץ לחיצת עכבר כפולה על בקר הדיסק הקשיח שלך ועבור לכרטסת "מתקדם", שם תוכל לבדוק ולקבוע האם "גישה ישירה לזיכרון" פועלת עם ההתקנים שלך. כונני תקליטורים תומכים גם הם, לעיתים קרובות, ב"גישה ישירה לזיכרון".

7. פשט את התצוגה כדי לשפר את מהירותה

תוכל לשפר את מהירות התצוגה של המחשב אם תפחית את עומק הצבע בו אתה משתמש. עבור צגים דקים, משמעות הדבר היא שתוכל לזרז את התצוגה שלך - אך להפחתה בעומק בצבע לא תהיה השפעה משמעותית עליך - כי סביר להניח שבין כה וכה הצג שלך אינו מסוגל להציג את כל 16.7 מיליון הגוונים המופקים על-ידי כרטיס המסך. הפחתת הרזולוציה עבור צגים מכל הסוגים יכולה להיות גם היא טכניקה מצוינת לשיפור הביצועים הגרפיים.
שימוש ברזולוציה גבוהה מדי (מעל 80dpi - 1024x768 בצג 17 אינטש, 1280x1024 בצגי 19-21 אינטש) על אף שהיא נתמכת על-ידי כרטיס המסך והצג, אינה מוסיפה דבר לחוויית השימוש במחשב. תוכל להשתמש ברזולוציה גבוהה במיוחד עבור ישומי תיב"מ וגיליונות אלקטרוניים, אך כדאי להנמיך אותה עבור שאר היישומים.

8. עדכן את גרסת DirectX שברשותך

אחד מהאתגרים הגדולים הניצבים בפני מחשבים ביתיים הוא הפקת וידאו עבור משחקי מחשב. משחקים רבים משתמשים ב-DirectX כדי להציג את התכנים על המסך. באפשרותך לזרז את פעולת המחשב על-ידי שימוש בגרסה העדכנית ביותר של DirectX. את DirectX תוכל להשיג באתר הבית של מיקרוסופט בספריה www.microsoft.com/windows/directx, או בתקליטור הבונוס החודשי המצורף ל-PC Magazine הישראלי.

9. מנע טעינה של יישומים מיותרים עם הפעלת המחשב

האם ידעת שחלק מהיישומים שאתה מתקין מפעילים את עצמן בכל פעם ש-Windows עולה? כל יישום כזה גוזל משאבי מערכת, ומעט את היישומים שאתה באמת רוצה להריץ. הגיע הזמן לעצור את הטירוף ולהראות ליישומים החצופים את הדרך החוצה. Windows 98/Me ו-Windows XP מצוידים בכלי עזר בשם msconfig.exe, עמו תוכל להסיר את היישומים הנטענים עם הפעלת המערכת. עבור מערכות הפעלה אחרות, תוכל להשתמש בכלי העזר המצורף לתקליטור הבונוס החודשי.

10. התקן את Windows מחדש

זהו ודאי רעיון מצוין עבור מחשבים שהותקנו לפני למעלה משנה. המערכת ככל הנראה כבר לא כל-כך זריזה כפי שהיא הייתה בתחילה. Windows הופכת איטית יותר ויותר ככל שמותקנות עוד ועוד תוכנות וקובץ הרישום (Registry) גדל מעבר למידות הרצויות. הסרת תוכנות קיימות עשויה לעזור, אך עדיין לא תצליח להשיב את כל המשאבים הנצרכים על-ידי יישומים לא רצויים במחשב שלך. התקנה מחודשת של מערכת ההפעלה נשמעת מרתיעה, אך השיפור בביצועים בהחלט שווה את המאמץ. ראשית, גבה את כל הנתונים החשובים לך.
לאחר הגיבוי, הגיע העת לפרמט את הכונן הקשיח שלך - תהליך שימחוק את כל הקבצים השמורים על הדיסק שלך. לאחר מכן תוכל להתקין את מערכת ההפעלה שלך מחדש, מתוך תקליטור התקנה של Windows או מתקליטור התאוששות שצורף למחשב שלך. לאחר התקנת המערכת, התקן את מנהלי ההתקנים, התוכנות והנתונים שלך - והנה לך מחשב מהיר כפי שהיה כשרכשת אותו. אל תשכח: זכור לרשום לך שמות משתמש וסיסמאות חשובות והעתק את סימניות האינטרנט שלך, כי לאחר הפירמוט לא תוכל לשחזרם.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למזער את זמן העלייה
לפנות מקום בדיסק הקשיח
גישה ישירה לזיכרון עבור הדיסקים
מומלצים