שתף קטע נבחר

חוק טל צפוי לעבור היום או מחר בכנסת

לאחר החלטתו של ברק על משמעת סיעתית בישראל אחת, ועם הודעת ש"ס כי תצביע בעדו, צפוי החוק לגיוס בני הישיבות לזכות ברוב ברור בקריאה ראשונה

לאחר שאושר אתמול (יום א') על ידי הממשלה, צפוי החוק לגיוס בני הישיבות, המוכר גם כ"חוק טל", לעבור היום או מחר בקריאה ראשונה בכנסת. לחוק מובטח רוב לאחר שראש הממשלה, אהוד ברק, החליט על משמעת סיעתית בישראל אחת, וסיעת ש"ס הודיעה כי תצביע בעד החוק.
אמש נפגש ראש הממשלה עם נציגי תנועת "התעוררות" ונציגי התנועה לאיכות השלטון, השובתים רעב מול משרד ראש הממשלה בתביעה לשינוי המלצות ועדת טל. ברק ביקש מהם להפסיק את שביתת הרעב, ודיווח להם על החלטת הממשלה להקים ועדת שרים, בראשות השר מתן וילנאי, שתבחן דרכים שונות לתגמל את חיילי הסדיר והמילואים. בפגישה סוכם כי נציגי התנועות יוכלו להשתתף כנציגים בוועדה. ראשי השובתים אמרו בתגובה, כי הם מעריכים את העובדה שראש הממשלה קיבל את העקרון 'מי שנותן יותר - צריך לקבל יותר', אך גם עובדה זו לא פותרת את הבעיה הערכית שבדו"ח ועדת טל - חוסר החלוקה השווה בנטל. הם הדגישו כי בשלב זה הם ממשיכים בשביתת הרעב שלהם.
כמה מחברי הכנסת של ישראל אחת מחו אתמול על החלטתו של ברק להטיל משמעת סיעתית. ח"כ יעל דיין קראה לברק לאפשר למתנגדים לחוק להצביע על פי מצפונם. גם יו"ר הקואליציה, אופיר פינס, פנה אמש לברק בנושא זה ונדחה. עם זאת נמסר, כי לפני ההצבעה היום תקיים ישראל אחת ישיבת סיעה, בה ישתתף גם ברק, ובה יוחלט סופית על אופן ההצבעה. ההערכה הנוכחית היא, כי לא צפוי שינוי בעמדתו של ברק.
רשימת המתנגדים לחוק כוללת חברי כנסת ממפלגות המרכז, מרצ, שינוי, ישראל בעלייה, עם אחד וחלק מחברי ישראל ביתנו. המפד"ל דרשה אתמול קבלת שלוש הסתייגויות שהעלתה - אחרת תצביע נגד. עדיין לא ברור כיצד יצביעו חברי הליכוד, שקיבלו חופש הצבעה.
ח"כ יוסף טומי לפיד (שינוי) מתכוון להביא היום לדיון בכנסת הצעת חוק אלטרנטיבית לגיוס בני הישיבות. לפיד מתכוון להגיש את הצעת החוק שברק הכין בקדנציה הקודמת בעודו יו"ר האופוזיציה. לפיד אמר כי אם ייקבעו מסקנות ועדת טל בחוק, יירשם ברק בהיסטוריה כמי שגרם לקרע הגדול ביותר בעם ישראל.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ברק. סירב לתת חופש הצבעה
צילום: איי אף פי
מומלצים