שתף קטע נבחר

שינוי נכשלה: אין רפורמים בגוף הבוחר הרבנים הראשיים

בישיבת הממשלה התקבלה הצעת המפד"ל ונדחתה הצעתו של השר פריצקי. הממשלה החליטה על הקמת ועדה שתגיש הצעת חוק, לפיה ימונה רק רב ראשי אחד

הממשלה קיבלה היום (א') את הצעתו של השר אפי איתם בעניין נציגי הממשלה שיבחרו את הרבנים הראשיים. זאת לאחר שהתגלעה מחלוקת בעניין מינוי 20 נציגי הממשלה לגוף הבוחר את הרבנים.
בעוד שבוע וחצי ייבחרו הרבנים הראשיים שיכהנו בעשר השנים הקרובות, ועל הממשלה לבחור את 20 נציגיה לגוף הבוחר, שמורכב מ- 150 איש, חברי מועצות דתיות וראשי ערים וביניהם גם 20 נציגים בהם בחרה הממשלה. על הממשלה לבחור בעשרה רבנים ובעשרה אנשי ציבור לצורך העניין.
המפד"ל הגישה רשימה מטעמה לאישור הממשלה, ושר התשתיות יוסף פריצקי הגיש הסתייגות. הוא ניסה להכניס לרשימה נציגים רפורמיים וקונסרבטיביים. שר הבינוי והשיכון אפי איתם התנגד, ואילו שר החוץ סילבן שלום ניסה לפשר בין הצדדים. בסופו של דבר, הצביעה הממשלה נגד הצעתו של פריצקי. הצעתו של איתם התקבלה, והרשימה כוללת עשרה רבנים אורתודוכסיים המזוהים עם הציונות הדתית.
איתם אמר בעקבות הישיבה: "זהו ניסיון להפרה בוטה של הסטטוס קוו ופגיעה מהותית בנושאי דת ומדינה ובהסכמות שהושגו עם מפלגת שינוי ערב הקמת הממשלה". פריצקי אמר בתגובה: "אני מצטער ששרי הליכוד הצביעו נגד, ובכך פיספסו את ההזדמנות להכניס לתוך הגוף הבוחר גם נציגים קונסרבטיביים". הוא הוסיף, כי "הרבנים הראשיים שייבחרו צריכים לדעת שכהונתם תתקצר".
הממשלה החליטה בישיבתה כי בעתיד תוקם ועדה שתגיש תוך 60 יום הצעת חוק למינוי רב ראשי אחד ורב עיר אחד. בכך, אמר פריצקי, יצאנו וחצי תאוותנו בידינו. "אנחנו נגרום לכך שיהיה רב ראשי אחד. כל שרי הליכוד הצביעו פה אחד בעד, ורק המפד"ל נמנעה".
ההצעה, הוסיף פריצקי, "היא על דעת היועץ המשפטי ובאישורו של ראש הממשלה, שמעונין ברב ראשי אחד".
במפד"ל טענו שמסקנות הוועדה ייכנסו לתוקף רק לאחר תום הקדנציה הנוכחית, בת 10 שנים של הרבנים הראשיים.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
השר איתם. הזהיר מהפרת הסטטוס קוו
צילום: ארכיון ידיעות אחרונות
צילום: אלכס קולומויסקי
השר פריצקי. פיספסו הזדמנות לנציגות קונסרבטיבית
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים