שתף קטע נבחר

איומים ומגעים לקראת ההצבעה על התכנית הכלכלית

היום תתכנס הממשלה במטרה לאשר את התכנית הכלכלית. בסביבת ראש הממשלה מעריכים כי התכנית תזכה לרוב, אך חלק מהשרים הודיעו על הסתייגויות ושרי הביטחון והבריאות כבר הצהירו כי יצביעו נגד הגזירות

היום (ג') תתכנס הממשלה במטרה לאשר את התוכנית הכלכלית. הישיבה צפויה להתחיל בשעה 9:00 בבוקר, ולהמשך עד שעות הערב המאוחרות.
הדיון יחל בהצגת התוכנית על ידי שר האוצר ובכירי משרדו. בהמשך, יוצגו הערות, הסתיגויות והתנגדויות השרים, בהם שרי מהליכוד דני נווה וציפי לבני, וכן שר העבודה והרווחה, זבולון אורלב. על פי ההערכה, עשויה גם שרת החינוך, לימור לבנת, להסתייג מהתכנית.
במהלך ישיבת הממשלה צפויים אנשי האוצר לדון עם השרים המתנגדים על ההסתייגויות ולקיים עמם משא ומתן שיתנהל "מאחורי הקלעים", ותוך כדי ישיבת הממשלה.
בסביבת ראש הממשלה מעריכים, שלמרות ההתנגדויות ניתן יהיה להשיג רוב לתכנית, אך המטרה היא להקטין עד כמה שניתן את ההתנגדויות.
שר הבריאות דני נווה הודיע כי יצביע נגד התוכנית, זאת לטענתו עקב התנגדות האוצר להוסיף תרופות מצילות חיים לסל הבריאות. נווה גם התנגד להצעת האוצר להוציא תרופות שקיימות כיום בסל הבריאות.

מופז מאיים שלא לתמוך בהצעה

גם שר הביטחון, שאול מופז, מאיים שלא לתמוך בקיצוץ. זאת עקב שישה סעיפים אשר לטענתו יפגעו בצה"ל ובמשרתי הקבע. בין הסעיפים להם התנגד מופז - בקרה אזרחית על כל שינוי בתקציב הביטחון של יותר מעשרה מיליון ש"ח; הקפאה נומינלית של התקציב ואי הצמדתו למדד; הגבלה על מספר הפורשים מצה"ל בשלושת השנים הקרובות ל-800 איש ב-2003 ול-400 איש ב-2004 וב-2005; העלאת גיל הפרישה ל-55; העברת מלאי הדלק לחירום לידי משרד הביטחון בהיעדר פיצוי תקציבי מספיק על כך; ביטול הטבות שונות לאנשי הקבע, דוגמת נקודות ספורט, נופשונים, השתתפות בגני ילדים, קצובת הבראה ומענק יובל.
מופז מתכנן לדרוש מחר מן האוצר את ביטולם של חלק מהסעיפים והשארת סעיפי תקציבי הביטחון על כנם. כדי להשיג זאת, הוא מאיים להתנגד לתקציב.
לדברי גורמים במערכת הביטחון, הוסיף האוצר סעיפים אלה אל התוכנית הכלכלית בניגוד לסיכומים קודמים שהושגו בנושא בין מופז לנתניהו בשבוע שעבר.

לבנת עתידה לתמוך, לבני מאיימת להתנגד

כאמור, עיקר המתנגדים לתכניתו של נתניהו הם דווקא חבריו לסיעה. בעוד שעל פי ההערכות עתידה השרה לימור לבנת להצביע בעד ההצעה, השרה ציפי ליבני אמרה כי תתנגד להצעה אם תבוטל השתתפות המדינה במימון לימודי סטודנטים יהודיים שמתכוונים לעלות לארץ.
לדברי ליבני, "משמעות ביטול השתתפות הממשלה בתכנית מינהל הסטודנטים היא למעשה ביטול התכנית. מדובר בעלייה של צעירים ומשכילים, שחשוב לעודד. לגבי האולוסיה האתיופית, התכנית נותנת אפשרות לעולים מאתיופיה לצמצם את הפער החברתי בינם לבין החברה הישראלית. הודעתי שאם לא יחול שינוי בעמדת האוצר, אתנגד לתקציב", אמרה.
בנוסף, מתנגדת ליבני לביטול מענקי המשכנתאות לעולים. "הפיכת המענקים להלוואות בלבד תמנע מהעולים מאתיופיה לצאת ממרכזי הקליטה, דבר שבסופו של דבר יעלה למדינה הרבה יותר".

שינוי תתמוך בקיצוצים

מפלגת שינוי הודיעה אתמול בערב, כי בכוונתה לתמוך בתכנית הקיצוצים. זאת לאחר ששר המשפטים, טומי לפיד, הגיע להבנות בנושאים שונים עם שר האוצר.
בין ההבנות שהשיגה שינוי - ההחלטה שלא להעלות את שכר הלימוד לסטודנטים. כמו כן, הוחלט להעלות את מחיר הארנונה בארץ ב-3% בלבד ולא ב-5% כפי שהציעה תכניתו המקורית של נתניהו. הישג נוסף הושג, לדברי אנשי שינוי, כשהוחלט על קיצוץ של 50% בשכרם של בחורי ישיבות מעל גיל 23.
בשינוי אמרו אמש כי הם חשים הקלה בעקבות ההישגים ובעקבות ההסכמות אליהם הגיעו עם משרד האוצר. לדברי גורמים במפלגה, היה בכוונתם לתמוך בתכנית הקיצוצים לאור מצבו הקשה של המשק.

הסכמה גם באיחוד הלאומי

גם שרי האיחוד הלאומי ישראל ביתנו צפויים להצביע בעד התכנית, לאחר שהציגו כמה דרישות משלהם. בין הדרישות - אי העלאת שכר הלימוד של הסטודנטים, אי העלאת תעריפי התחבורה הציבורית ואי קיצוץ בתקציבי הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.
הלילה צפוי להפגש יו"ר האיחוד הלאומי, שר התחבורה אביגדור ליברמן עם שר האוצר, כדי לנסות ולהגיע להסכמה. האיחוד הלאומי דורשים גם להגדיל את תקציבי הביטוח, לא לבטל את הסיוע לעולים חדשים ולצעירים סטודנטים שבאו ללמוד יהדות בישראל.
נקודת מחלוקת נוספת בין שר האוצר לאיחוד הלאומי היא תקציבי הכבישים העוקפים ביש"ע. לדברי יו"ר הסיעה, ח"כ יורי שטרן, מדובר ב"תקציב לא רלוונטי וקטן מדי". כמו כן, דורשים באיחוד שלא לבטל את הפטור ממס על השכרת דירות, מאחר ולטענתם הדבר יגרום לעליה משמעותית במחירי השכירות. בנוסף הם יבקשו שלא לבטל את לשכת הקשר, ומתנגדים לסיפוח של טיפות החלב לקופות החולים.

המפד"ל: עדיין מתנדנדת

היחידה שלפי שעה נותרה עדיין מתנדנדת היא סיעת המפד"ל, ששתי דרישותיה טרם נענו. במפד"ל דורשים שלא לבטל את הסיוע לרכישת דירה, בטענה שביטול הסיוע יפגע בישובי הפריפריה, הנגב והגליל ואוכלוסיות חלשות כמו עולים חדשים, זוגות צעירים ומיעוטי יכולת. עוד דורשת המפד"ל אי פגיעה בקצבאות הביטוח הלאומי.
יו"ר המפד"ל, שר הבינוי והשיכון אפי איתם, נפגש מוקדם יותר הערב עם נתניהו. בפגישה הציג איתם תכנית חלופית לסעיפים אלה. השניים סיכמו, כי הדרגים המקצועיים במשרדי האוצר והבינוי, ידונו בהמשך בסעיפים שהמפד"ל דורשת לשנות. הצוותים ידונו כבר הלילה טלפונית וצפויים להיפגש מחר בבוקר כדי להגיע לסיכום סופי.
מספר התנגדויות קטנות יותר נשמעות מצד המפד"ל. כאשר המרכזית בהן היא נושא החינוך הממלכתי-דתי. המפד"ל דורשת ליישם את ההסכם הקואליציוני לפיו לא תהיה פגיעה בחינוך הממלכתי דתי, עם יישום דו"ח שושני.

בהכנת הידיעה השתתפו דיאנה בחור, ורד לוביץ' ואטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
בניימין נתניהו. יקיים משא ומתן עם המתנגדים לצורך הקטנת מספר המתנגדים
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: סבסטיאן שיינר
שר המשפטים, טומי לפיד. הודיע כי יתמוך בתכנית, לאחר שהושגו ההבנות
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: גלי תיבון
שר התחבורה, אביגדור ליברמן, הודיע כי סיעתו תתמוך בתכנית
צילום: גלי תיבון
אתר הכנסת
מתנגדת לקיצוץ ודורשת העברת תקציבים למימון לימודי סטודנטים יהודיים בישראל
אתר הכנסת
צילום: ערוץ 2
שר הבטחון, שאול מופז. מאיים להתנגד
צילום: ערוץ 2
מומלצים