שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  ילד אסור, ילד מותר
  בשבוע הבא נכנסות לתוקפן תקנות סיווג וסימון משדרים, שמטרתן להקל על זיהוי תכניות בעייתיות לילדים. הנה המדריך שלכם

  השבוע קבעה הרשות השנייה כי "המורדים" תסווג כתוכנית בלתי מתאימה לצפייה עבור גילאי 14 ומטה. ביום שלישי ה-1 באפריל ייכנסו לתוקפן תקנות הסיווג, הסימון ואיסור השידורים המזיקים שיחולו על הערוצים המסחריים 2 ו-10 ועל ערוצי רשות השידור. בחודש אוקטובר יחולו התקנות גם על ערוצי הכבלים והלווין. התקנות נועדו ליידע את הצופים בדבר תכנים שאינם הולמים צפיית ילדים ובני נוער ויוצרות שלושה סיווגים שונים: אינו ראוי לצפייה לגילאי 8 ומטה, לגילאי 14 ומטה ולגילאי 18 ומטה. על פי התקנות, עם תחילת שידור מוגבל יופיע באחת מפינות המסך סימן שגודלו וצבעו ברורים, למשך שלושים שניות רצופות. במשדרים ארוכים הסימן יופיע מדי שלושים דקות, למשך שלושים שניות רצופות. בנוסף, הסימן יופיע למשך עשר שניות רצופות בכל חזרה מפרסומות. האחריות על סיווג וסימון המשדרים הינם על גופי השידור.

  איך קובעים מי רואה מה?

  תקנות הסיווג מתייחסות לשלושה מרכיבים: (1) מין ופורנוגרפיה, (2) אלימות - פיזית ומילולית - ואכזריות (3) חשש לעידוד עבריינות או שימוש בסמים מסוכנים. התקנות הוסדרו לאחר שימוע ציבורי שנערך בנושא, וקבלת האישורים מוועדת החינוך של הכנסת וממשרד המשפטים. במקרים בהם משדר אחד מכיל מספר מאפיינים, הוא יסווג בהתאם לרמת הסיווג המחמירה. בנוסף, התקנות קובעות כי יש לסמן גם קדימונים (פרומואים) לתשדירים שצריכים לשאת סיווג כלשהו – למשך 10 שניות, או לכל אורכם (על פי הנמוך מבין השניים). יוצאי דופן לעניין זה הם קדימונים שאורכם קצר מחמש שניות.

  מה אינו ראוי לצפיית בני 8 ומטה?

  סימון זה יופיע כאשר המשדר כולל עירום בהקשר מיני או פעילות מינית במרומז; המשדר כולל הצגה כלשהי של סצינות אכזריות ואלימות; המשדר כולל התייחסות כלשהי לשימוש בסמים, אף בלא פירוט אופן השימוש, לרבות בהקשר ביקורתי.

  מה אינו ראוי לצפיית בני 14 ומטה?

  המשדר כולל עירום בהקשר מיני או פעילות מינית מפורטים, או אלימות מינית במרומז; המשדר כולל סצינות אכזריות ואלימות, גם אם באופן שאינו מעודד אכזריות או אלימות, שלא בהקשר ביקורתי; המשדר כולל סצינות הכוללות שימוש בסמים, גם אם באופן שאינו מעודד שימוש בהם, למעט בהקשר ביקורתי.

  מה אינו ראוי לצפיית בני 18 ומטה?

  המשדר כולל אלימות מינית או תכנים פורנוגרפיים המיועדים במהותם לעודד גירוי מיני, לרבות הצגה מפורשת של יחסי מין מלאים או חלקיים; המשדר כולל סצינות אלימות ואכזריות ברמה ובהיקף ניכרים, או סצינות שיש בהן כדי לעודד אכזריות או אלימות; המשדר כולל תכנים אשר יש חשש סביר כי יעודדו עבריינות או שימוש בסמים.

  יש יוצאי דופן

  התקנות קובעות כי אין צורך לסמן את המשדר אם מתקיים אחד משלושת התנאים הבאים: (1) השידור מתבצע בין השעות אחת בלילה עד שש בבוקר. (2) המשדר מועבר בשידור חי ואין אפשרות לקבל פרטים המאפשרים סיווגו וסימונו. (3) מקור השידור הוא מחוץ לישראל, הוא אינו מיועד במובהק לקהל ישראלי, ואין אפשרות לקבל לגביו פרטים המאפשרים סיווגו וסימונו. הכוונה, בעיקר, לשידורים שונים המועברים בערוצי הלווין. עם זאת, בהקשר זה יצוין כי תכניות לווין המתורגמות לעברית, כגון אלו המשודרות בערוץ BBC PRIME, אינן נכללות ב"פטור" זה, שכן הן עוברות התאמה לקהל הישראלי.

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  המורדים. מגיל 14 ומעלה
  משמר המפרץ. מעודדים עבריינות?
  הטבות למנויים
  מומלצים